Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

E-ihracatta pazarlama yöntemleri

E-ihracat, e-ticarete göre çok daha zorlayıcı ve riskli bir iş modeli. E-ihracatta hitap edilen müşteri kitlesi çok daha farklıdır. Yalnızca kültürel anlamdaki farklılıklar değil, ülkenin coğrafi konumu, siyasi ve ekonomik gündemi gibi konuların bile takip edilmesi gerekebilir. E-ihracatla uğraşan firmaların bu ülkelerdeki zorlayıcı koşullarda nasıl kendi markalarını tanıtabilecekleri hakkında detayları bu yazımızda paylaşıyoruz.

E-ihracatta pazarlama neden önemli?

E-ticarete göre daha büyük riskler içeren e-ihracat, yine de daha karlı olabilir. Döviz üzerinden kazanılan para sayesinde bir marka çok daha hızlı gelişebilir ve marka uluslararası alana açılarak uzun vadeli yatırımlar alabilir.

E-ihracat yapan bir markanın kimliğini tanıtması için fiziksel ve sanal reklamlara bir reklam payı ayırması gerekir. Çünkü bu yeni ortamda markanın kendini tanıtması daha zordur. Farklı bir dil, farklı alışkanlıklar, farklı bir kültür ve daha fazla finansal risk alan markanın kendisini sağlama alması için reklama, pazarlamaya önem göstermesi gerekir.

E-ihracatta hangi pazarlama yöntemleri kullanılmalı?

E-ihracat yapan firmaların satış yaptıkları ülkedeki yaşam tarzı hakkında bilgi edinmeleri, pazarlama yöntemlerini belirleyebilmek açısından ilk adımda önemlidir. İkinci adımdaysa bu ülkede yaşayan hedef kitlenin alışkanlıklarını ortaya çıkarmak gerekir. İnternetten alış veriş yapanlar için yapılabilecek en iyi pazarlama yöntemi yine dijital ortamdan olandır.

E-ihracat ya da ihracat yapan firmalar kendilerini bazen ülkeye göre konumlandırırlar. Bazı markalar, ülkede farklı karşılanmayacak bir isimle, yabancı bir marka olduğunu fark ettirmeden bir marka kimliği inşa eder. Ancak bazı markalar, kendi ülkelerinin iyi olduğu alanı öne çıkararak yabancı bir firma olduğunu göstermeyi tercih eder. Bu tamamen firmanın izlemek istediği marka kimlik stratejisine bağlıdır.

Pazarlama alanındaysa yapılacak birden fazla yöntem vardır;

1. İçerik pazarlama

İçerik pazarlama yöntemi hem e-ticaret hem de e-ihracat için çok etkilidir. Dönüşüm oranlarını yükselten içerik pazarlama ile müşterilere reklam yapmadan reklam yapılır. Daha detaylı bilgi için bu yazımızdan içerik pazarlamayı öğrenebilirsiniz.

2. E-mail Marketing

E-posta internet tarihinin en eski dönemlerinden bu yana kullanılıyor. E-posta pazarlamayla birlikte e-ihracat markası iyi bir ivme yakalayabilir ve müşteri gözünde bir güvenilirlik inşa edebilir. Ancak mail marketin için yabancı dilde yayın yapmak gerekeceği için farklı masraflar olacaktır. Doğru bir planlama yapmak için e-posta pazarlamanın detaylarını bu yazımızdan okuyabilirsiniz.

3. Viral pazarlama

Yalnızca ülkemizde değil, dünyanın her yerinde insanlar bir ürünü satın alırken mutlaka başkalarının yorumlarını dikkate alıyor. İyi olan bir ürün kulaktan kulağa hızla yayılır ve en iyi reklamı müşterinin kendisi yapar. E-ihracatta da bu başarıyı elde edebilmek için viral pazarlamayı mutlaka denemek gerekiyor. Viral pazarlamanın ne olduğunu öğrenmek için bu yazımıza göz atın!

4. Influencer pazarlama

Viral pazarlamanın benzeri bir yöntem olan infuencer marketing çalışması, markanın hızla duyulabilmesi için başvurulabilecek en iyi yollardan biridir. Viral pazarlamayı oluşturmaktan çok daha kolay ve kestirme bir yol olan influencer pazarlama ile genel olarak o ülkede sevilen bir internet fenomeni ile ürün tanıtımı için anlaşma yapılır. Detaylar için bu yazımıza bakabilirsiniz.

5. SEO

Bir pazarlama çalışması sayılmasa da SEO uyumuna dikkat etmek marka için mühimdir. Çünkü SEO çalışması yapılmayan bir e-ticaret sitesine yapılan reklamdan maksimum fayda beklenemez. Detaylar için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?