Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Influencer Marketing Nedir?

influencer marketing önemi

Günümüzde insanlar her gün markalardan 4-10 bin arası mesaj alır: Sokakta, telefonda, TV’de, dergilerde, radyoda vd. dahil. Dolayısıyla satın alma etkisi yaratmak için yalnızca marka-ürün orijinalliği yeterli olmuyor. Şunu da belirtmekte yarar var; internet kullanıcılarının %27’si ila %40’ı özel programlar yükleyerek banner reklamlarını engelliyor. Henüz afişler teknoloji ile engellenemese de onları da beynimiz etki dışı bırakır. Buna “afiş körlüğü” diyebiliriz.  

Artık reklamları pek fark etmiyoruz ama yine de insanları görüyoruz. Özellikle sempatik ve bize tanıdık gelenler. Sosyal ağlarda takip ettiğimiz kişiyi iyi bir arkadaş olarak algılarız ve tavsiyeleriyle iç içe oluruz. İnsanların %84’ü çevrim içi incelemelere ve arkadaşlarının tavsiyelerine güveniyor ve kullanıcıların %71’i satın alma kararlarını sosyal medyadaki önerilere göre veriyor. 

İşte bu sektörün parlayan stratejilerinden influencer pazarlamanın inceliklerini, mevcut durumunu ve böyle bir pazarlama kampanyasının nasıl oluşturulacağını öğrenmek isteyen herkes için bir rehber sunuyoruz!

Influencer Marketing Nedir?

Influencer’ları, “belirli bir konuda belirli bir güvenilirliği olan ve sosyal ağlardaki etkisi nedeniyle bir marka için ilginç pazarlama yıldızı olan kişi” olarak tanımlayabiliriz. Şu anda bir tür “kanaat önderi” görevi gören influencer’lar,  öncelikle Instagram ve YouTube’da ortaya çıksa da yakın zamanda TikTok gibi kanallarda da kendilerini göstermekte. Etki alanları ise oldukça geniş: Moda, gastronomi, video oyunları, fitness, eğlence ve seyahat öne çıkan çok sayıda kategoriden birkaçı. 

Kısa açıklamamızdan sonra influencer marketing dediğimizde neyi kast ettiğimizi netleştirebiliriz: Markalar, şirketler ve  influencer’lar arasındaki iş birliğini kapsayan pazarlama stratejisi, yeterli ve anlaşılır olacaktır. Influencer’lar, kitlelerinin nelerden hoşlandığını bilirler ve bu nedenle ürünlerinizi tanıtmak için işe alabileceğiniz en iyi içerik oluşturucularıdır. Peki onlarla çalışırken hangi yönergeleri izlemelisiniz? Birkaç temel maddeyi sıralayalım: 

 • Kitlelerini tanıdıkları ve analizlerle bunu size gösterebilecekleri için önerilerini dinleyin.
 • İçeriği kendi tarzlarına uyarlamalarına izin verin.
 • Kampanyanızla influencer’ı fethetmek için farklı içerikler sunun. 

Influencer Marketing ile Geleneksel Reklamcılık Arasındaki Fark Nedir?

Hepimiz, gerçek kişilerin tavsiyelerine reklamlardan daha fazla inanırız. Üç durumu karşılaştırarak bu başlığı somutlaştırabiliriz:

 1. Reklamdaki oyuncu, tanıttığı ürünün sivilcelere çok iyi geldiğini söyler. 
 2. Otobüste birisi kendisinin de daha önce sivilceleri olduğunu ve kullandığı bir ilaçla kurtulduğunu söyler. 
 3. En yakın arkadaşınız size yeni denediği ve sivilcelerine iyi gelen bir ilaç tavsiye eder. 

Her üç durumda da, gerçek kişiler sivilce ilacından bahseder.  Ancak ilk durumda, deneyim icat edilir. Diğer ikisinde ise hikaye gerçektir. Üçüncü durumda, kişiye de güvenirsiniz. Etkileyici pazarlama üçüncü durumdur.

Influencer’lar 4’e Ayrılır

Influencer’lar, öncelikle sosyal medyada  4 türe ayrılır:

Mega-Influencer’lar

1 milyondan fazla takipçiye sahip fenomenlere denir. Bu grubu genellikle ünlüler, bilim insanları, politikacılar ve iş insanları oluşturur. Geniş ama rengarenk bir izleyici kitleleri vardır ancak ilişkileri çok yakın değildir. Bu tür hesaplar için reklam maliyeti çok büyük olur. Örneğin  Amerikalı model Kylie Jenner Instagram’da 1 gönderi için 1 milyon dolar alıyor. Ülkemizde bu kadar uçuk olmasa da yine de epey yüksektir. 

Makro Influencer’lar

100 bin ile 1 milyon abone aralığına sahip hesaplardır. Popülerlik kazanan bu kişiler, daha tahmin edilebilir bir kitleye sahiptir. İçerik oluşturmak da aynı şekilde daha kolay ve az maliyetli olur. 

Mikro Influencer’lar

10-100 bin abone aralığındaki hesaplardır. Takipçileri ile en yakın olan kitle olarak bilinirler. Doğru kişilere ulaşma ihtimalleri daha yüksektir ve makro etkileyilcerden 7 kat daha etkilidirler. 

Nano-Influencer’lar

10 bin aboneye sahip hesaplardır. Onlarla kolayca iletişime geçebilirsiniz. Genellikle aboneleri ile iletişimi daha güçlüdür. Dolayısıyla bu gruba olan güven de en yüksek safhadadır. Reklam kampanyaları, mikro etkileyicilerin kampanyalarından 10 kat daha etkilidir. Maliyet de mikro ve makrolara nispeten çok çok daha düşüktür. 

Influencer Marketing Nasıl Uygulanır?

Influencer’lar ile pazarlama stratejisi tasarlamak, hedef kitlenin ihtiyaçlarını ürün ve hizmet şeklinde en uygun fiyata, en uygun yerde ve mümkün olan en iyi şekilde bir bütün olarak sunmak için geçirdiğiniz proje sürecini içerir. 

Kampanya Tasarlama Adımları:

Genel pazarlama kampanyanıza uyacak iyi bir etkileyici pazarlama stratejisi tasarlamak için şu adımları izlemelisiniz:

 1. Yapmanız gereken ilk eylem, marka ve kampanyanızla en uyumlu; ürün ve hizmetlerinizi şirket değerlerine uygun olacak şekilde tanıtabilecek influencer’ları belirlemek. 
 2. Kampanyalarınız için influencer veya influencer’lar belirledikten sonra ürün veya hizmetinize karşı onların tarafından olumlu dönüş  almanız gerekir. 
 3. Diğer bir seçenek ise influencer’ların içeriği örtülü bir şekilde tanıttığı reklam yolunu tercih etmek. 
 4. Influencer’ları tanıtmak için ürün lansmanlarınıza da davet edebilirsiniz.

Influencer Pazarlamanın Faydaları

Yeni müşteriler çekmek veya daha fazla görünürlük kazanmak için etkileyici pazarlama tekniklerini kullanmanın başlıca faydaları şunlardır: 

 • Marka bilinirliği ve satış dönüşümlerinde artış.
 • Üçüncü taraflar aracılığıyla marka güvenilirliğinde artış
 • Web trafiğinde veya bir açılış sayfasına yönlendirmede artış.
 • Yeni pazar segmentlerine ulaşma imkanı.

Marka bilinirliği ve satış dönüşümlerinde artış

Markalaşma, yalnızca doğru etkileyicileri seçerek ve nihayetinde bir ürün veya hizmetin satışını artırarak kendini bilinir hale getirebilir veya daha belirgin hale gelebilir. 

Üçüncü taraflar aracılığıyla marka güvenilirliğinde artış

Bir ürünü girişimin kendi ağzında satması ile üçüncü bir kişinin satması aynı etkiyi yaratmaz. Güvenilir kişilerin adının anılması ticaretin ilk zamanlarından beri takip edilen bir yoldu. Influencer’lar bunun artık 21. yüzyılın beklenti ve yeni normallerine göre biçimlenmiş son halkasıdır. Müşterileri etkilemekle yükümlü bu grup aracılığıyla iyi tasarladığınız içerik markanızın güvenilirliğini ve dolayısıyla satışları artırabilir.

Influencer’lar, yaptığınız anlaşmanın bir parçası olarak, doğrudan reklam gibi görünmeyen daha çok hedef kitle için faydalı ve güvenilir bir ürün/hizmet olarak tavsiye veya sadece “bahsetme” şeklinde anlaşılmasını sağlar.  Onlar, takipçilerini herkesten daha iyi tanırlar. Bu nedenle markanızın güvenilirliğini ve dolayısıyla sosyal ağlardaki itibarını tam olarak artırmak için fikirlerinizi uyarlamalarına izin verin.

Web trafiğinde veya bir açılış sayfasına yönlendirmede artış

Influencer’ları dijital pazarlama stratejinizin bir parçası olarak kullanmanın bir diğer avantajı, trafiği yönlendirmek için yapacağınız reklam ödemelerinden daha az maliyetli olmasıdır. Sosyal ağlarda tutunabilmek için takipçilerinizi sürekli olarak ilgi çekici içeriklere boğmanız, alıcıları web sitenize yönlendirmeniz gerekir. 

Yeni pazar segmentlerine ulaşma imkanı

Ürünleriniz veya hizmetleriniz için birden fazla influencer’ı kullanarak çok sayıda pazarda genişleyebilirsiniz. Yaşa, cinsiyete, coğrafyaya veya sadece ilgi ve tercihlere göre yeni bir pazarı kapsıyor olsanız dahi markanız için büyük bir destek olabilir. Yeni pazar segmentlerinde dikkat çekmek; yalnızca artan trafik, itibar ve satışlara yansımakla kalmaz aynı zamanda yeni ürün veya hizmetlerin yaratılmasına da bağlı hale gelir. 

Influencer Marketing’in Mevcut Durumu

Influencer marketing sektörü,  2019’da 8 milyar dolar değerindeydi ve 2022 yılına kadar 15 milyar dolara kadar çıkması bekleniyor. Influencer Marketing Hub‘a göre bu tarz pazarlama kampanyaları için markaların %80’i  Instagram’a, %46’sı Facebook’a, %36’sı Youtube’a, %24’ü Twitter’a ve %12’si LinkedIn’e gidiyor. Nispeten yeni bir kanal olan Twitch ise %29’dan fazla katılım oranıyla influencer pazarlamanın kalelerinden biri haline geldi. 

Konuyu toparlayıp sonlandırmak adına şöyle diyebiliriz: Her şey Yahoo!’da birkaç tıklanabilir web reklam banner’ı ile başladı! Ardından Google, arama motoru reklamlarını ve Adwords’ü başlatarak senaryoyu bozdu. Ardından Facebook sosyal medya pazarlaması termini literatüre ekledi. Sonra Instagram geldi ve hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Tüketiciler, pazarlama faaliyetlerinde pasif izleyiciler olmaktan çıkıp aktif katılımcılar haline geldi. Fenomen haline gelen bu kişiler, kendi takipçi kitlesini yaratarak markaların pazarlama ortakları oldu. İşte influencer pazarlamanın kısa bir özeti.  Detayları yazının tamamında anlattık. 

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?