Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON GÜN SON FIRSAT !

E-ticaret için içerik pazarlamanın önemi

İçerik pazarlama nedir, içerik pazarlama e-ticaret alanında ne gibi katkılar sağlamaktadır? Markaların ürünlerini tanıtmalarının yanında kendi kimliklerini de inşa ettikleri ve hedef kitlelerine ulaşabilmelerine yardımcı olan içerik pazarlamanın detaylarını yazımızda paylaştık.

İçerik pazarlama nedir?

İçerik, bireylerin faydalanabilmeleri adına oluşturulan bilgi ve deneyimlere denmektedir. Herhangi bir araç ile bilgi aktarımını sağlayan içerikler, dijital ortamda ayrı bir önem taşımaktadırlar. Kullanıcılar, internet ortamında sürekli olarak içeriklere maruz kalırlar ve bu içerikleri tüketerek bir değer oluştururlar.

İçerikler, gördükleri ilgi sayesinde pazarlama alanında da uzun yıllardan bu yana kullanılmaktadırlar. Kitap, dergi, makale, blog yazısı, sunumlar, infografikler ve sosyal medya paylaşımları gibi mikro içerikler, içerik konusudur ve markalar bu içerikleri kullanarak dolaylı yoldan kazanç elde ederler.

İçerik pazarlamada asıl amaç, direkt olarak reklam yapmak değildir. Özellikle bu çağda doğrudan satışa yönelik olan reklamlar ile markalar tam olarak hedefledikleri imaja ulaşamıyorlar. Çünkü tüketiciler artık marka bilinirliğinin yanında markalardan bir kimlik, bir imaj bekliyorlar. Markalar da hem imajları için hem de kendisinden alış veriş yapacağı garanti olacak olan belirli bir hedef kitleyi elde etmeyi amaçlamaktadırlar. Bu nedenle içerik pazarlama konusu, e-ticaret yapanlar için de ayrı bir önem taşımaktadır.

E-ticarette içerik pazarlama nasıl yapılır?

E-ticaret sitesi içerisinde yer alan içeriklerin her birinin özenli olarak girilmesi gerekiyor.  İçerik pazarlama, e-ticaret siteleri için ilk adımda bu noktada önemlidir. Ürünün adı, ürünün açıklaması, kategori isim ve açıklamaları ve siteye katkı sağlayacak olan blog ve ürün videolarının yanında müşteri yorumları ve sosyal medyadan yapılan paylaşımlarda SEO çalışması, akıcılık ve hedef kitleye hitap etmek gözetilmelidir.

Hedef kitle ve anahtar kelimeler

İlk adımda ürünleri satın alacak olan hedef kitlenin belirlenmesi gerekir. Tüketici kitlesi ürünü nasıl aratır, ürünün hangi özellikleri dikkatini çeker, ürün hakkında hangi bilgiler onun için önceliklidir ve neler bilmek ister konularına dikkat ederek anahtar kelime çalışmaları yapılması gerekiyor.

Kategoriler, ürün isimleri, ürün açıklamaları için yapılan bu çalışmaların yanında siteye bir blog içeriği eklemek de gerekir. Bloglarda sistem içerisinde ürünlerin satın alınmasını sağlayacak yazılar eklenebilir. Örnek vermek gerekirse, kozmetik ürünleri satan bir e-ticaret sitesi üzerinde kozmetik hakkındaki faydalı içerik üreterek bazı ürünleri satın almaya yönlendirebilir.

E-posta pazarlama, ürün videolar, sıkça sorulan sorular, müşteri yorumları ve buna verilen cevaplar, influencerlar ile etkileşim kurma ve sosyal medya paylaşımları da içerik pazarlamanın kapsamındadır. İçerik üretiminde yaratıcılık ve anlaşılır direkt etki eden mesaj gibi unsurlar mühimdir.

Dönüşüm oranları ve analiz

İçerik pazarlamasında hedeflenen amaca göre analiz yöntemleri değişebilmektedir. Ancak genel olarak siteye çekilen organik trafik, dönüşüm oranları ve olumlu yorumları takip etmek bir analiz yapmak için yeterli olabilir.

Soft ve hard metrikleri takip ederek içerik pazarlamanın ne kadar etki ettiği ölçümlenebilir. Soft metriklerde; markanın karşılaştığı kullanıcı yorumları dikkate alınır. Geri dönüşler ölçümlenir ve kullanıcılarla gerçekleştirilen etkileşim dikkate alınır.

Hard metrikler ise içerik pazarlamanın satışa olan etkisini inceler. Siteye yapılan kullanıcıların istatistikleri ortaya konulur.  Tüketici analizi yapmak için kullanıcı istatistikleri önemlidir.

E-ticarette içerik pazarlama neden önemlidir?

Bir e-ticaret sitesi için mağazaya müşteri çekmek önemlidir. E-ticaret markaları, bütçelerinin büyük bir kısmını bu nedenle reklama ayırırlar. İçerik pazarlama ise doğrudan olmasa da dolaylı olarak hedef kitleye ulaşım sağlanması ile beraber e-ticaret markalarına katkı sağlamaktadır. Ucuz bir reklam aracı olan içerik pazarlama, hedef kitleye erişim, hedef kitleyi genişletme ve tanıma gibi katkılar da sağlar.

E-ticarette içerik pazarlamanın diğer bir katkısı da, markanın doğru şekilde konumlandırılmasına yardımcı olması ve hedef kitleyi harekete geçirici aksiyonlarda bulunulmasını kolaylaştırmasıdır.  

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?