Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

E-ticaret SEO Teknikleri Nelerdir?

E-ticaret SEO teknikleri ne işe yarar? E-ticaret web siteleri ve pazaryerlerinde SEO nasıl kullanılabilir? Satış oranları üzerinde anında etki eden SEO uygulamalarının detaylarına göz atmadan önce SEO’nun ne olduğuna göz atalım.

SEO ne işe yarar?

Açılımı ile “Search Engine Optimization” yani “Arama Motoru Optimizasyonu” kısaca; Google başta olmak üzere herhangi bir algoritmanın arama motorunda ilk sıralarda çıkmak için yapılan eylemlere deniyor. SEO ayarlamalarının bir kısmı herkes tarafından yapılırken, yazılımsal ayağı da mevcuttur.

SEO ayarlamaları da kendi içerisinde ayrılıyor. E-ticaret altyapısı olanlar için farklı, haber siteleri için farklı veya mesleki siteler için çok daha farklı ayarlamalar yapmak gerekebiliyor. Özellikle e-ticaret siteleri için SEO’nun yeri çok önemlidir.

E-ticarette SEO ne işe yarar?

E-ticaret SEO teknikleri ilk olarak marka bilinirliği inşa etme yolunda büyük bir adım atmanızı sağlayacaktır. Yapılan araştırmalara göre internet kullanıcılarının çok azı arama sayfasının ikinci sayfasına bakıyor. Eğer web sitesi çok daha ileri sayfalarda çıkıyorsa o zaman rekabet şansı neredeyse sıfır olacaktır. Bu nedenle SEO çalışması ile e-ticaret sitesine ya da pazaryerinde yer alan mağazaya trafik çekmek mümkün hale gelecektir.

E –ticaret SEO teknikleri bakıldığında; “Anahtar Kelime, İçerik ve Düzen” olmak üzere üç temel madde bulunduruyor.

E-ticaret SEO teknikleri uygularken ilk dikkat edilecek olan konu “Anahtar Kelimeler”dir.

Anahtar kelime nedir?

Anahtar kelime arama motoru üzerinden en fazla arama yapılan kelime ya da kelime öbeklerine deniyor. Bir ürünü satarken ürünün kategorisini isimlendirme ve ürünün adını nasıl yazacağınızı anahtar kelimeler belirler.

Anahtar kelime aratırken nelere dikkat edilmeli?

Anahtar kelime tek başına yeterli olmayabilir. Google, kullanıcı deneyimini önemsediği için bireylerin ürün satın alırken bile detay öğrenmek istediğinin farkında. Bu nedenle ürüne bir de içerik yazmak ya da e-ticaret sitesine bir blog sayfası eklemek üstlere çıkmak için oldukça etkili bir yöntemdir. Peki e-ticaret SEO teknikleri için içerik nasıl yazılır?

SEO tekniklerinde “içerik kraldır”

E-ticaret SEO teknikleri ve içerik

E-ticaret SEO düzenlemeleri için içerik de çok önemli. Tek başına bir e-ticaret siteniz varsa bunun içeriğine blog yazıları eklemeniz gerekecektir. Örnek vererek açıklamak gerekirse, golf malzemeleri satan bir e-ticaret siteniz varsa siteniz golf sporu üzerine inşa edilmeli. Böylelikle hem kullanıcılar aradıkları her şeyi sitede bulacak ve sitede gezinip bilgi edinecek hem de google siteyi tanıyarak üst sıralara yerleştirecektir.

İçeriklerin konusu anahtar kelimeleri ile uyumlu olmalıdır. Yani golf ürünleri satan bir e-ticaret sitesinin gıda sağlığı ile alakalı bir yazı yayınlaması siteye trafik çekmeyeceği için hatalı bir adım olacaktır.

Kullanılan anahtar kelimenin ana başlıkta, ara başlıkların bazılarında ve metnin içerisinde geçmesi gerekiyor. İçeriğin özgün bir şekilde yazılması yani kopya içerik olmaması en önemli detaylardan biri. Google algoritması kopya içerikleri çok hızlı tespit edebiliyor.

Özgünlüğün yanında içeriğin okunaklı olması da önemli. Google, kullanıcıların içeriği ne kadar dakikada okuyabileceğini ve sitede ne kadar durduğunu hesaplayarak sitenizi puanlandırır. Bu nedenle akıcı bir yazı yazmak temel amacınız olmalı.

İçeriğin uzunluğu hakkında herkesin farklı bir görüşü var. Ancak google’ın uzun içeriklere önem verdiği biliniyor. Yaklaşık iki bin kelimelik içeriklerin daha iyi olabileceği söylense de hedef kitleniz bu kadar uzun yazıları okumak istemezse daha kısa içerikler yazmanız gerekebilir. Kısa ve anlaşılır cümleler ve akıcılık asıl amaç olmalıdır.

İçerikte kaynaklara yer verme, dışarıya link vermek algoritmada yükselmenizi sağlayacaktır. Ancak daha da önemlisi, ziyaretçinin site içerisinde gezinmesini sağlamaktır. Okuduğu konu hakkında ilgisini çekebilecek bir yazıya link verilmesi bu gezintiyi sağlayacaktır.

Pazaryerlerinde de içerik yazılabilir. Özellikle Amazon gibi pazaryerlerinde içerikler bol bol kullanılıyor. Burada da yine anahtar kelimeler kullanılmalıdır. Ve konu olarak değil, ürün bazında tanıtıcı faydalı bilgiler yazılmalıdır.

Site içi düzen SEO için oldukça önemlidir.

E-ticaret SEO teknikleri ve düzen

E-ticaret SEO teknikleri için biraz daha yazılımsal kısma giren düzen için ilk adımda web site içeriğini düzenlemek gerekiyor. Site içi düzen, gelen müşterilerin hızlıca aradıklarına erişmelerini sağlamak üzerine kurulmalıdır. Tıpkı Web sitesinin her zaman üç adımda ana sayfaya dönmesi, daha rahat bir kullanım oluşturması açısından çok önemlidir. Yani;

Ana sayfa Kategori Ürün Sayfası

Düzen ile ilgili SEO tekniklerinden biri de ürünlerin kategorilendirme yöntemleridir. Ürünün hangi kategoriye girdiği, bu ürünü satın alanın başka neye ihtiyacı olacağı ve nasıl müşterinin karşısına çıkarılacağı kritik pazarlama tekniklerindendir.

Ürünün görsellerinin çeşit ve detay içermesi gerekiyor. Ürün görseli adını anahtar kelimeden seçmek de SEO açısından bir düzen kuralıdır.

Web sitesinin URL’sinin karmaşık olmaması gerekiyor. Uzun ve anahtar kelime içermeyen URL’lerden kaçınmak gerekiyor.

E-ticaret SEO tekniklerinde dikkat edilecek diğer şeyler

E-ticaret web sitesi oluştururken hız, güvenlik ve mobil uyumu oldukça mühim. Site kurulurken HTTPS protokolünün kullanılması zaten sanal pos kurulumunda lazım olacaktır.

Site yüklenme hızını mutlaka test etmek gerekir. Google’ın hız testi uygulamasını  ücretsiz olarak gerçekleştirebilir, rapor talep ederek sitenizi hızlandırmanın yollarını öğrenebilirsiniz.

Alışveriş yapılacak olan sitenin kullanım kolaylığı çok önemli. Web sitesinin bilgisayardan telefona aktarımında yaşanan farkların düzenlenmesi gerekir. Yine google’ın ücretsiz mobil uyumluluk testi ile rapor talep edilerek iyileştirmeler yapılabilir.

Web sitesinin baştan aşağı yenilenmesi ya da ceza alması gibi durumlarda bir SEO uzmanına danışmak gerekebilir. Bu nedenle yazılımsal yaşanan sorunlarda mutlaka profesyonel yardımı alınmalıdır.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?