Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

E Mail Pazarlama Nedir? E Posta Pazarlama Süreçleri

E mail pazarlama nedir? İnternetin en eski iletişim araçlarından olan e postanın ticaret ile bağlantısı ne? E posta pazarlaması girişimcilere nasıl bir avantaj sağlıyor? Ve e posta pazarlamanın tehlikeleri var mı? Yazımızda e posta pazarlamanın detaylarını incelerken bu sorulara da yanıt vereceğiz.

E mail pazarlama nedir?

İlk kez 1971 senesinde atılan e-posta etkili bir reklam ve duyuru aracı. Bugün Türkiye’de yalnızca Gmail’in 35 milyon kullanıcısı mevcut. E-mail oldukça geniş bir hedef kitleye çok az maliyet ile ulaşma fırsatı yaratıyor. E-ticaret’in yaygınlaşması ile e posta pazarlama da farklı bir yöne evrildi. Peki e mail pazarlama nedir?

E-posta pazarlama, bir firmanın belli bir hedef kitleye izinlerini alarak belli periyodlarla duyuru, kampanya ya da özel mesaj göndermesi anlamına gelir. E-posta pazarlamada önemli olan şey müşteri çekmek için kaliteli ve uygun bir içerik üretmek ve spam klasörüne düşmemektir. Spam meselesi dünyanın dört bir yanında özellikle yasalarla düzenlenirken girişimcilerin de bunlardan haberdar olması son derece önemlidir. Bu nedenle e mail pazarlama nedir sorusundan sonra e mail pazarlamanın nasıl etkili ve yasalara uygun şekilde yapılacağı öğrenilmelidir.

e mail pazarlama nedir?

E mail pazarlama nasıl yapılır?

E mail marketing olarak da bilinen e-posta pazarlama için bazen firmaların sadece bu işi yapacak kişiler çalıştırdıkları biliniyor. E-posta pazarlama için ilk olarak bir kurumsal e-posta hesabına sahip olmak gerekiyor. Sonrasında bir e-posta pazarlama hizmet sağlayıcısı ile anlaşma sağlayıp pazarlama stratejilerini oluşturmaya başlanmalıdır. İlk olarak kurumsal e-posta adresinin önemli noktalarına göz atalım.

Kurumsal e-posta adresi nasıl olmalı?

Kurumsal e-posta adresleri çeşitli sağlayıcılardan açılabilir. Hatta e-ticaret sitenizin alt yapısında da bu hizmeti alabilirsiniz ancak depolama ve veri güvenilirliği gibi konulara dikkat etmek gerekiyor. Kurumsal e-posta adresinizi Google’ın G Suite uygulamasından da alabilirsiniz.

E-posta adresinin marka ve domain isminizi kapsıyor olması gerekiyor. Müşterilerinize yönlendireceğiniz geri yanıtlamasız e-postaların da herhangi birinin adına kayıtlı olmaması gerekir. Örneğin; ahmetyılmaz@sirketadı.com üzerinden kampanya maili iletmek güvenilirliği zedeleyecek bir harekettir. Bunun yerine; info@sirketismi.com, iletisim@sirketismi.com kampanya@sirketismi.com ya da no-reply@sirketismi.com gibi örnekler kullanabilirsiniz.

Hizmet sağlayıcılar

Kurumsal e-posta hesabını açtıktan sonra kişilere erişebileceğiniz ve hızlı şablonlar hazırlayabileceğiniz bir hizmet sağlayıcı ile anlaşmak gerekiyor. Genellikle ücretli olarak sağlanan bu hizmeti Mailchimp üzerinden aylık 2000’e kadar bedava mail gönderebiliyorsunuz. Hatta bazı özelliklerinden de faydalanabiliyorsunuz.

Hizmet sağlayıcılar aracılığı ile şablon mailler üretebilirsiniz. Mail içeriğinin yanında geri dönüşler için de istatistiklere ulaşabilir ve stratejiler geliştirebilirsiniz. E mail pazarlamada A/B testini ilk aşamalarda sıklıkla uygulamak öneriliyor.

E mail içeriği nasıl olmalı?

Hedef kitlenizi belirlediniz ve e-posta adreslerini aldınız. Ancak e-posta adreslerini alırken kitlenize net bir şekilde zaman aralığını ve içeriği belirtmeniz gerekiyor. Çünkü aylık bülten atacağınızı söylediğiniz halde haftalık indirim haberlerini yollarsanız aboneler postanızı spama atmaktan çekinmeyeceklerdir. Spam klasörü ise oldukça tehlikelidir, çünkü e-posta sistemleri spam bilgilerini depolar. Bu da ilerleyen süreçte maillerinizin ulaşım oranını etkileyebilir.

A/B testi yaparak kişiye özel promosyonlar düzenleyebilirsiniz. E-posta bültenine ilk kez kaydolan kişiye yüzde 10 indirim gibi fırsatlar sunmak kitlenizi genişletmenize yardımcı olacaktır. İsme özel e-postalar, doğum günü kampanyaları ya da özel günler için ayrı postalar gönderebilirsiniz. Mail içeriği ve tasarım gibi detaylar markanızın kişiliğinden farklılaşmamalıdır.

E mail pazarlama nedir sorusunun diğer bir yanıtı da başka bir detayda gizli. Mail içeriğinde nelerin olması gerektiği hem yasal hem de reklam açısından çok önemli. Kullanıcıyı yanlış ya da eksik bilgilendirmek yasal değildir. Diğer yandan fazla mesaj bombardımanı da abonenin dikkatini dağıtacaktır. Mail içeriğinde okunmama ve yanlış anlaşılma ihtimali olan her şey mailin spam kutusuna düşme tehlikesini artırır. Spam konusunun yasal kapsamı çok geniştir.

Ticari e mail gönderiminde spam konusuna dikkat etmek gerekiyor.

Spam nedir?

E mail pazarlama nedir sorusunun en büyük ve en önemli cevabı spamda gizli. Spam, kısaca mail kutusuna yönlendirilen “güvensiz e-posta” anlamına geliyor. Ve maillerin spam filtreleri eskisinden çok daha yoğun çalışıyor. Çünkü e-postalar üzerinden yapılan dolandırıcılık, kişisel verilerin ihlali ve benzeri etik dışı konular vakit geçtikçe daha da önemli hale geliyor.

A.B.D.’de daha 2004 senesinde spam e-posta yasaları çıktı. Yasaları ihlal edenlere 11 bin dolara kadar ceza verilebiliyor. Özellikle A.B.D’ye ihracat yapan kişilerin Can Spam Act yasasına dikkat etmesi gerekiyor. Aynı zamanda Kanada’da yürürlükte olan Canadian Anti Spam Law ve Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan General Data Protection Regulation yasaları önem taşıyor. Türkiye’de ise 2014 senesinde yürürlüğe giren Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ile e-posta içeriklerini düzenlemek gerekiyor. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyumluluğu da önemli bir nokta. Gmail ve outlook gibi e-posta hizmeti sunan firmalar da spam ile ilgili kurallar bildiriyorlar.

Spama düşmemek için nelere dikkat etmek gerekiyor?

Spam konusuna ilk olarak müşteri memnuniyeti sonrasında da yasalar göz önünde bulundurularak dikkat edilmelidir. E mail pazarlama postalarını spamdan korumak için onay, netlik, iletişim bilgileri ve ret hakkı başlıkları altında inceleyebiliriz.

Onay alma zorunluluğu

Organik bir hedef kitle oluşturmak zor ancak bu durum para ile abone satın almayı etik kılmıyor. E-posta listesi satın almak gibi durumlar tehlike oluşturabilir. İllegal olan her tür abone edinme yolundan uzak durmak gerekiyor. Çünkü dünya üzerindeki tüm spam yasalarında onay alınmadan mail göndermek suç sayılmaktadır. Organik trafik çekmek ve mail aboneliği oluşturacak olan kimsenin onayını almak bir zorunluluktur. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da bulunan 4., 6. ve 7. maddeler gereğince onay alınmadan ticari e-posta gönderilmesi karşısında 1000 ila 18 bin lira para cezası uygulanmaktadır.

İletişim bilgileri zorunluluğu

Gönderilen e mail içerisinde kurumun iletişim bilgileri yer almalıdır. Gerçek ve güncel iletişim bilgileri güvenilirlik ve profesyonellik açısından önem taşımaktadır. Yasal boyutta ise haberleşme türüne göre telefon, adres, gerekirse faks ya da yazışma numaraları mutlaka yer almalıdır. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yer alan 4., 5. ve 7. maddeler gereğince iletişim bilgilerindeki eksiklikler 1000 ila 18 bin lira para cezasına çarptırılmaktadır.

Net ve anlaşılır olma zorunluluğu

Onay alma zorunluluğunu da kapsayan bu maddede, alınan onay haricinde bir içerik paylaşılmaması zorunluluğunu ifade ediyor. Örneğin kampanyalardan haberdar olmak isteyen abonelere tamamen farklı içerikler iletmek büyük sorunlara yol açabilir.

Gerçekleştirilecek olan kampanyalar, sunulacak olan promosyonlar hakkında net bilgiler iletmek de bir zorunluluk kapsamına giriyor. Yanlış anlaşılabilecek promosyonlar mağduriyet yaratabilir. Mesela iki yüz lira ve üzeri alışverişe yüzde onluk bir indirim yapılacaksa, sadece “Alışverişe yüzde on indirim” yazmak yanlış yönlendirmeye giriyor. Bu durum hem etik açıdan sorun oluşturuyor, hem de marka itibarına zarar veriyor. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanununca da 1000 ila 18 bin liraya kadar para cezası ile sonuçlanabilmektedir.

Ret hakkını gözetme zorunluluğu

Artık e-posta almak istemeyen kişinin bu hakkına çok kolay bir şekilde ve ücretsiz erişebilme hakkı yasalarca korunmaktadır. Atılan maillerde bilgi olarak “Abonelikten çık” seçeneği mutlaka yer almalıdır. Abonelikten ayrılmada şahısların bir neden belirtme zorunlulukları da yoktur, bu nedenle durum gözetilerek abonelikten ayrılma ekranı uygun şekilde planlanmalıdır. Etik çerçevede e mail reddi talep eden kişinin aboneliği 30 gün içerisinde sonlandırılmalıdır. Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ise konuya biraz daha sert yaklaşıyor. Kanuna göre ret talebi ulaştığı andan itibaren üç gün içerisinde uygulamaya konmalıdır. Kanunun 5. ve 8. maddelerine göre 2000 ila 15 bin lira arasında para cezası kesilebilmektedir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?