Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Anneler Günü’nde markanı büyütmeye yarayacak 4 kampanya fikri

Anneler günü yaklaşırken kampanyalar da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlıyor. Özel günler e-ticaret markaları için büyük satışlar getirecek ve markayı büyütmeye yarayacak birçok fırsat sunuyor. Bu anneler gününde annesine en iyi hediyeyi vermek isteyenlerin tercihi olmak için 4 stratejiyi sizinle paylaşacağız. 

Anneler gününde yapılan alışveriş oranı her ne kadar yüksek olursa olsun, bu satışlardan kâr etmek için büyük bir rekabete girmek gerekecek. Kampanya döneminde düşük fiyatlar sunmak diğer mağazalar karşısında avantaj gibi görünse bile aslında farklı stratejilerle büyük satışlar yapmak da mümkün. Çünkü bir ürünü sattıran şey, fiyattan önce hikayesidir aslında. 

Etkili bir anneler günü kampanyası düzenlemek için bahsedeceğimiz 4 stratejiyi mutlaka deneyin. 

1. Anneler Günü hediyelerini görünür kıl 

Anneler gününde yalnızca çiçek veya mutfak eşyası satılmıyor. Yakın zamanlarda bunu protesto eden binlerce kadın vardı. Bunun yerine elinizdeki anneler günü hediyesi olabilecek ürünleri listeleyip hediye önerisi olarak sunmak çok etkili olacaktır. 

Farklı bir hediye arayışı birçok müşterinin kafasını karıştırır. Ama onlara özel bir anneler günü hediyesi sayfası hazırlamak işlerini kolaylaştıracaktır. Bir e-ticaret sitesinde kullanıcı deneyimi ve hız en önemli etkenlerden biri. Bu nedenle ana sayfanda “Anneler Günü Hediyeleri”nin olduğu sayfaya yönlendirecek bir link bulundurman çok önemli. 

Müşterileri hızla harekete geçirecek sihirli kelimeleri de kullanmak gerekiyor. Call To Action (ne olduğunu buradan öğrenebilirsiniz) yani kısaca harekete geçirecek cümleler kurarak hedef kitlenizi hızla ikna edebilirsiniz. 

2. Kategoriler halinde fırsatlar sun

Ticarette en önemlisi karşılıklı kazanmaya dayalı. Bu nedenle müşterilerin içini rahat ettirecek fırsatlar ve indirimler sunmayı da unutmamak gerekiyor. İndirim düzenlerken hesap kitabın iyi yapılması gerekiyor. 

Düzenlenecek olan indirimlerin iyi bir şekilde vurgulanması gerekiyor. Kullanıcıları etkileyecek indirim yöntemleri de kullanılabilir. Örneğin ikinci bir yan ürüne yüksek indirim düzenlenebilir. Ya da belli fiyattaki ürünler için özel hediye paketlemesi yapılabilir. Yüksek fiyatlı ürünleri satarak kâr etmek ve müşteriyi de kazançlı çıkarmak için “Hediye sizden, çiçek bizden” gibi bir kampanya düzenlenebilir. Bu sayede müşteriler, yüksek fiyatlı ürünleri almaya daha kolay ikna olabilir. 

Bundan sonraki süreç de oldukça önemli. Müşterilere; “200 TL altında anneler günü hediyeleri” gibi kategoriler sunularak aha kolay ve hızlı bir şekilde ürünlere ulaşmalarına yardımcı olunabilir. Ancak, yüksek fiyatlı ürünler için yapılan fırsatları da bu sayfalarda mutlaka duyurmak gerekiyor. 

3. Potansiyel müşterilerini kaçırma!

Her anne aynı değildir ve bir anneyi mutlu etmek de sanıldığından çok daha zordur. Potansiyel müşterileri unutmadan kampanyalar ve kategoriler hazırlanmalıdır. Örneğin elinizde anneler günü için bir ürün yoksa, “kedi anneleri için” diyerek pet ürünlerinde kampanyalar düzenleyip potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilirsiniz. 

Bu örneği manevi anneler, büyükanneler, süt anneler ve daha nicesi için çoğaltmak mümkün. Eldeki ürünü nasıl satabilirim sorusunun cevabını bulmak satış stratejisi için yeterli olacaktır. 

4. İçerik ve sosyal medyanın gücünden faydalan

İyi bir hikaye ile her şey satılabilir. Hikayeleri aktarmak için ise içerikleri kullanmak ve sosyal medyadan duyurmak gerekiyor. Annesine ne hediye alacağını ya da daha doğrusu annesini nasıl mutlu edeceğini bilemeyenlere bir fikir verecek içerikler oluşturmak her zaman işe yarar. 

İlk olarak etkili bir blog yazısı yazılabilir. Kendi ürünlerinizin linkini içeren bir hediye tavsiye yazısı, ürünlerinize olan ilgiyi artıracaktır. Dikkat çekici olmayı başarırsanız, google sıralamalarında da yükselerek reklamsız ve organik bir kitleye ulaşarak büyük satışlar gerçekleştirebilirsiniz. 

Türkiye’nin en fazla kullanılan sosyal medya platformu Instagram üzerinden de mutlaka anneler gününe özel paylaşımlar yapmak gerekiyor. Kampanya tanıtmak, yalnızca anneler gününü kutlamak ya da etkili içerikler paylaşmak amaçlarından hiç fark etmeksizin mutlaka paylaşım yapılmalı. Bu paylaşımlara neredeyse bir ay önceden başlamak da etkili olacaktır çünkü insanlar, google trends verilerine göre hediye araştırmalarına Nisan’ın son haftasından itibaren başlıyorlar. 

Hedef kitlenizin en fazla kullandığı platform üzerinde tanınan influencerlarla çalışılabilir. Hatta anne olan influencerlarla etkili bir kampanya yürütülebilir. Influencer marketing hakkında bilgi edinmek için yazımızı okuyabilirsiniz. 

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?