Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Twitter marketing neden önemli?

Twitter platformu üzerinden satış yapılamıyor. Ancak twitter, büyük potansiyeli ile girişimciler için oldukça önemli bir mecra. Twitter marketing neden önem taşır, nasıl genişletilir ne nasıl yönetilmelidir? Yazımızda bu soruların cevaplarına yer vereceğiz.

Twitter ne avantajları sunuyor?

Twitter’ın 2022 verilerine göre 1.3 milyar aktif kullanıcısı bulunuyor. Diğer sosyal medya platformlarının işlevlerini düşünecek olursak, Twitter’ın da getiri olarak pek bir farkı bulunmuyor. Twitter’da oluşturulacak bir işletme hesabında;

  • Marka bilinirliği inşa edebilir,
  • Hedef kitlenize doğrudan erişebilir,
  • Daha geniş bir kitleye ulaşabilir,
  • Dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz.

Twitter’ın gerçek anlamdaki faydalarına bakıldığında ise, ücretsiz kullanımla beraber pek çok analiz aracı sunmaktadır. Bunun yanında müşterilerinizle birebir iletişime geçerek itibar yönetimi yapabilirsiniz. Müşteri hizmeti ve danışmalığının yanında Twitter’da inşa edeceğiniz kimlik, müşteri sadakati sağlayacaktır. Diğer yandan twitter, müşterilerinize firmanız hakkındaki en güncel bilgileri hızlı bir şekilde ulaştırma fırsatı da sunar. Peki, bu potansiyel nasıl kullanılabilir?

Twitter marketing stratejisi nasıl oluşturulur?

Sosyal medyada pazarlama stratejileri nasıl oluşturuluyorsa aynı yöntem aslında Twitter için de geçerli. Hedef kitlenin mecra üzerindeki hareketleri araştırılmalı, eşsiz ve yaratıcı içerikler oluşturulmalı, belirli bir takvime göre paylaşım yapılarak etki ve sonuçları analiz edilir. Bu döngü sayesinde Twitter’da kitle oluşturmak mümkün. Ancak son zamanlarda rekabet oldukça arttı ve bireylere ulaşım kolaylaşsa da memnuniyet sağlayabilmek zorlaştı. Bu nedenle Twittter üzerinden izlenecek stratejilerde daha farklı yollara başvurmak gerekecek.

Twitter marketing ve görsel içerik

Twitter, yazının öne çıkarıldığı bir mecra olsa bile, 140 karaktere sığmayanları aktarmak için videolar kullanılabilir. İlgi çekici bir başlıkla beraber insanlar, görece kısa videoları izlemeyi seviyorlar. Görsel içerikler de kreatif ve bilgi içerikli olduğu sürece hızlı tüketiliyor ve seviliyor. Diğer yandan twitter’ın GIF özelliğini kullanmak da kullanıcılar için eğlenceli içerik üretimine yardımcı oluyor.

Twitter’ın özelliklerini kullanmak

Twitter’ın kendi özelliklerini kullanmak takipçi kazanmak açısından faydalı olacaktır. Twitter listeleri oluşturarak rakiplerinizi takip edebilir ya da güncel gelişmelerden anında haberdar olabilirsiniz. Twitter üzerinden reklam verebilir, sponsorlu hashtagler ile takipçileriniz ve diğer twitter kullanıcılarına etkileşim fırsatları sunabilirsiniz.

Twitter profilini düzenlemek

Twitter profili, kullanıcıların ilk görüşü için oldukça hızlı bilgi içermesi gereken bir alan. Kapak fotoğrafı ve profil fotoğrafının uyumu ilk göze çarpan unsurlardandır. Logonuzu profil fotoğrafınıza aktarabilirsiniz.

Biyografi kısmında uzun uzun yazı yazılacak olan bir alan yoktur. Bu nedenle ne iş yaptığınızı anlatan USP’nizi yazabilirsiniz. Etkileyici ve kısa cümleler daima tutulur. Bunun yanında mutlaka kendi sitenize organik trafik çekebileceğiniz bir link vermeniz gerekir. Diğer sosyal medya hesaplarınıza da yönlendirmeler yapabilirsiniz. Bu sayede sizi yakından takip etmek isteyen kişilere kolay ulaşım imkanı sağlayabilirsiniz.

Hashtag takibi

Hashtag kullanımı oldukça önemli bir nokta. Twitter’da uzun süredir kullanılan hashtagler, twitlerin iki katı daha fazla etkileşim almasına yardımcı oluyor. Hangi hashtagin kullanılabileceği konusunda ise Hashtag Tracker gibi uygulamalardan faydalanılabilir.

Tüm twitlerde hashtag kullanımı spama neden olabilir. Bu nedenle hashtagleri planlı olarak kullanmak gerekiyor. İkiden fazla hashtag kullanımı, iki veya tek hashtag’e göre %17 oranında etkileşimi düşürdüğü biliniyor. Hashtagi ikiden fazla seçmemek bu nedenle önemli.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?