Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 5 KİŞİ !

Sosyal ticaret nedir? Sosyal medyadan satış yapmak

E-ticaret deneyimini daha da kolay hale getiren sosyal ticaret nedir? Sosyal ticaret, e-ticaretin bir uzantısı olarak hayatımıza girdi ve her geçen yıl katlanarak büyümeye devam ediyor. Peki, sosyal ticaret girişimcilere ne gibi faydalar kazandırabilir?

Sosyal ticaret nedir? Kime avantaj sağlar?

Sosyal ticaret ya da diğer ismi ile sosyal medya ticaret, e-ticaretin bir uzantısı olarak boy gösterdi. Facebook gibi sosyal medya platformların hayatımıza girmesiyle beraber e-ticaret de bu alanların etkisiyle devinime uğradı. Özellikle küçük işletmeler ve evde üretim yapan kişiler, sosyal medyayı bir pazarlama kanalı olarak kullanmaya başladı. Bununla beraber sosyal medya kanalları da, uygulama üzerinden satış yapmayı kolaylaştıracak yazılımlar geliştirdi. Bugün Facebook, Instagram ve Pinterest gibi kanallar aracılığı ile satış yapmaya başlamak, e-ticarete adım atmak isteyenler için kolay bir seçenek olarak varlığını gösteriyor.

Sosyal ticaretin getirdikleri…

Sosyal ticaret, C2C (Costumer to costumer) yani müşteriden müşteriye pazarlama yöntemini kullanır. Bu pazarlama alanı sayesinde pek çok devinim ve avantaj da ortaya konmuştur. Örneğin, büyük markaların tekelini kırarak butik mağazacılığın pazar payı yükselişe geçti. Daha çeşitli ürün skalası ve seçenekle beraber kargo için müşteri memnuniyeti de gelişim yaşadı. Kargoda şeffaf paketleme, sosyal ticaret sayesinde gelişti. Ayrıca shopier gibi farklı ödeme seçenekleri yine s-ticaretin sebep olduğu bir gelişimdi.

Kimler sosyal ticaret yapabilir?

Sosyal ticaret nedir sorusunun yanında, sosyal ticaretin kimler tarafından yapılabileceği de yanıt bulmalıdır. Kendi ürünlerini üreten ve niş bir alanda girişimini geliştirmek isteyen herkes sosyal ticaret yapabilir. XML’ler ile instagram gibi platformlardan dropshipping de gerçekleştirilebilir. Ancak bu noktada dikkat edilecek unsur, yüksek takipçisi olan hesaplara sahip olabilmek ve sayfa yönetimini profesyonellikle yönetebilmektir.

Adım adım sosyal ticaret nasıl yapılır?

Türkiye’de en fazla kullanılan platformlar Instagram ve Facebook, ayrıca Pinterest de özellikle kendin yap ürünlerini öne çıkardığı için iyi bir kitleye sahiptir. Adım adım bu kanallarda nasıl satış yapılabileceğine göz atalım.

Sosyal medya işletme hesapları ücretsiz istatistik verileri sağlamaktadır.

Instagram ve Facebook işletme hesabı açma

Sosyal pazarlama alanında özellikle giyim kategorisinde Instagram ön plana çıkıyor. Mobil üzerinden giyim kategorisinde yapılan alışveriş oranı her geçen sene artış gösteriyor. Instagram, bunun yanında sanat ürünlerinde de büyük bir pazar oluşturuyor.

Instagram’da işletme profili açmak için var olan bir hesap kullanılabilir ya da yeni bir işletme profili açılabilir. Bazı durumlarda yeni açılan hesaplar işletme profiline çevrilemeyebiliyor.

Instagram hesabı işletme profiline dönüştürüldüğünde içerik üretici ya da işletme sahibi olarak iki farklı seçenekle karşılaşılacaktır. İletişim bilgileri profil kısmından düzenlenebilir ve istenirse gizlenebilir.

Instagramın kendi sunduğu araçlarla beraber gönderilerin tanıtımları yapılabilir, istatistiksel verilerle stratejiler geliştirilebilir. Facebook hesabının Instagrama bağlanması, pek çok açıdan fayda sağlayacaktır.

Instagram bu dönemde TikTok ile yarışabilmek adına Reels videolarına özen gösteriyor. E-ticaret satış trendleri arasında da ürün videosu paylaşmak oldukça popüler bir uygulama. Bu nedenle ürünlerin kullanım videolarını ya da trendlere uygun olarak eğlenceli ve göze hitap eden Reels videolarını paylaşmak, bütçesiz reklam anlamına geliyor. Reels videolarında kullanılan sesler ve popüler hastagleri kullanmak, Keşfet’e düşmeye de yardımcı olacaktır.

Facebook’ta ise işletme sayfası açmak gerekiyor. Belli bir facebook profili üzerinden sayfa oluştururken zaten işletme, marka ya da kuruluş gibi seçenekler görülebilir. Bunun yanında facebook business üzerinden detaylı hedef kitleye reklam verme seçeneği ile sayfanızı büyütebilirsiniz.

Pinterest işletme hesabı

Pinterest, ilham almak için kreatif işlerin bir araya geldiği bir topluluk. Buradan da aynı instagram gibi var olan hesap için işletme hesabı açılabilir. Ya da baştan bir işletme profili tanımlayarak işe başlamak mümkün. Pinterest’in dönüşüm oranları da oldukça yüksektir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?