Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

İnstagram işletme hesabı nedir? Örnekleri ile etkili instagram business kullanımı

Instagram, dünyada ve Türkiye’de çok fazla kullanılan bir uygulama. Son verilere göre Türkiye’de 38 milyon insan instagram kullanıyor. Instagram o kadar fazla kullanılmaya başladı ki artık alışveriş bile bu uygulama üzerinden yapılabiliyor. Girişimciler de bir İnstagram işletme hesabı açarak satış oranlarını ikiye katlıyorlar.

Bazı işletmeler profesyonel bir ekip kurarak instagram işletme hesaplarını sosyal medya uzmanları ile yönetiyorlar. Ancak buna bütçe ayıramayacak olan küçük işletme ve girişimciler de sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde kullanabilir.

İnstagram işletme hesabı nasıl kullanılmalı?

Instagram hesabı kullanırken ilk olarak profilinizi profesyonel olarak tasarlayın. Adres bilgisi, biyografi kısmında web sitesi linki, yüksek kaliteli görüntüler ve düzenli paylaşım yapmak başarılı bir instagram işletme hesabı için şart.

Net ve açık olun

Paylaşımlarınızda vereceğiniz mesaj net olmalıdır. Bir fotoğraf albümü gibi kullanılan instagramda çok uzun yazılar genellikle okunmayacaktır. Bu sebeple “Ne kadar kısa ve net ise, o kadar iyi” olacaktır. Ve tabi ki istisnalar da söz konusu olabilir.

Özel günleri es geçmeyin

Özel günleri not edin. Bunlara özel paylaşımlar yaparak etkileşiminizi artırabilirsiniz. Etiketler ve konum bilgisi daha fazla kişiye ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Paylaşım sayısını netleştirin

Eğer tek başınıza hesabınızı işletiyorsanız haftada en az iki paylaşım yeterli olacaktır. Bu paylaşımların özenli ve üzerine düşünülmüş olması önemli. Hem kaliteli içerik sayesinde kitlenize ulaşırsınız hem de fazla vakit harcayarak diğer işlerinizi aksatmazsınız.

Etkinlikler düzenleyin

Yurt dışında “CTA” (Call to action) yani “Harekete geçirme çağrısı” olarak da çevrilebilecek etkileşimli etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Dikkat: Çekiliş düzenlemeden önce gerekli izinleri aldığınızdan emin olun.

Hikâye paylaşırken…

  • Markanız ve müşterileriniz arasında samimi bir köprü inşa etmek için en etkili yollardan biri sosyal medya kullanımıdır. Instagram kullanımında da “hikâye” paylaşma özelliği sayesinde çok daha fazla kişiye erişmek mümkün. Ancak paylaştığınız hikâyenin anlaşılmadan geçilmemesi için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.
  • Bahsettiğiniz konuyla ilgili başlık atın. Hem estetik hem de okunabilir olmasına dikkat edin. Çok uzun olmaması tercih sebebiniz olsun.
  • Instagramın soru-cevap, anket gibi özelliklerinden faydalanarak hedef kitlenizin sizden beklentilerini öğrenin. Bu eylem sayesinde de müşterileriniz sizle etkileşim kurdukları için bir bağ hissedeceklerdir.
  • Konum etiketini kullanırsanız bölgenizdeki kişilerle etkileşim kurmanız mümkün olur.

Etkili İnstagram işletme hesabı örnekleri

Başarılı bir instagram işletme hesabı için büyük markaların örneklerine bakabilirsiniz. Rakiplerinizin sosyal medya kullanımlarını inceleyin. Aşağı yukarı nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini fark edeceksiniz.

Diğer hesapları incelerken bir yandan da “Neyi farklı yapabilirim?” sorusunu sormak sizi daima öne çıkaracaktır. Örneklere baktığımızda;

Whatsons Türkiye’nin sosyal medya hesabı, kendi kullanıcılarının paylaşımlarını alıntılıyor. Mizah içerikli görselleri kendi tarzına uygun olarak paylaşması profesyonellik ve samimiyeti harmanlayan iyi bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Yurt dışından örneklere bakacak olursak; yenebilir hazır et markası olan “Slim Jim”in sosyal medya kullanımı büyük bir pazarlama örneği. “Meme” olarak bilinen mizah içerikli görselleri markası ile harmanlayan Slim Jim’in paylaşımlarına beğeniler yağıyor. Marka, tıpkı bir şahsiyet gibi başka kişilerin gönderilerine yaptığı yorumlarla da olur olmadık bir yerden çıkabiliyor. Etkili bir pazarlama taktiği kullanan Slim Jim’in bu farklı bakış açısı pek çok markaya da örnek oldu.

Slim Jim markası mizah içerikli paylaşımları ile farklı bir hedef kitle yakalamış durumda.

Madame Coco Türkiye de instagram hesabını aktif bir şekilde kullanıyor. Marka, sayda içi düzene dikkat ederken özel günlere yönelik paylaşımları es geçmiyor. Daha öncesinde gerçekleştirdiği etkinlikleri ve kampanyaları da ana sayfada “öne çıkanlar” olarak gösteriyor. Bu sayede sayfayı ziyaret edenler fırsatlardan haberdar oluyor ve bir sonraki kampanya için sayfayı takibe alıyor.

Madame Coco Türkiye’nin aktif sosyal medya kullanımı milyonlarca kişiye ulaşmasına olanak sağladı.

Etkili sosyal medya kullanımı markanızın hızlı sürede müşteri kitlesi edinmesini sağlayacaktır. Instagram işletme hesabı açmak ise tamamen ücretsiz. İlerleme sağlayabilmek için istatistiksel verilere erişimle beraber etkili bir strateji izleyebilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?