Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

Pop-up reklam ve e-ticaret

Pop-up reklam, e-ticaret sitelerinde veya web sitelerinde yoğunlukla kullanılan bir reklam çeşididir. Pop-up’lar çeşitli nedenler için kullanılırken, pop-up reklamlar kendi içerisinde bazı kategorilere ayrılmaktadır. Pop-up reklamlar sayesinde dönüşüm oranları ve müşteri memnuniyeti artırılırken SEO’ya da fayda sağlanabiliyor.

Pop-up reklam nedir?

Pop-up yani Türkçesi ile “ekranda birden bire beliren ek ekranlar”, web sitesi içerisine yerleştirilen hatırlatma ya da ilgi çekme sekmelerine denir. Bu sekmelerin genel amacı, ziyaretçiyi bir yöne çekmek, sitede daha fazla dolaşmasını sağlamak ya da web sitesine alınan reklamlara yöneltmektir. Web siteleri haricinde normal e-ticaret sitelerinde oldukça yoğun olarak kullanılan Pop-up reklam, doğru bir strateji ile yerleştirildiğinde oldukça etkili dönüşümler sağlayabilmektedir.

Pop-up’lar genellikle rahatsız edici algılanırlar. Hatta bazı kullanıcılar “pop-up engelleyici” programlara başvurarak bu ek sayfalarla karşılaşmak istemezler. Bunun yanında yanlış Pop-up kullanımı, ziyaretçiyi siteden erken ayrılmaya zorlar ve bu da SEO için oldukça olumsuz bir etki yaratır. Peki, doğru Pop-up kullanımı nasıl olmalıdır?

Etkili Pop-up reklam nasıl hazırlanır?

Pop-up reklam hazırlarken, kime hangi mesajı vermek istediğiniz oldukça önemlidir. İlk adımda tasarımın sade, anlaşılır ancak vurucu olması oldukça mühimdir. Çünkü reklamın müşteriyi harekete geçirmesi için var olan süre oldukça kısıtlıdır. Kendi deneyimlerinizi hatırlayın, kaç tane Pop-up reklamı okudunuz ve tıkladınız? Bu nedenle Pop-up reklam içeriğinin birkaç cümleden oluşması, sade ve anlaşılır görsel sunumuna sahip olması gerekiyor.

Pop-up reklamı ne zaman kullanıcının karşısına çıkacak? Bir e-ticaret sitesinde müşterilerin siteyi ortalama olarak ne kadar zamanda terk ettiğini hesaplayın ve buna göre ilgi çekici reklamları bu sürelerde yayınlayın. Örneğin; bazı e-ticaret siteleri ziyaretçilerine siteye girdikleri anda bir indirim kuponu sağlıyorlar. Bunun en temel nedeni, ziyaretçiyi siteye üye yapmak ve elindeki kuponu nereye harcayacağını bulmak için sitede gezinmesini sağlamaktır. Anlık indirimlerden de müşterileri haberdar etmek için Pop-up reklamları ilk birkaç saniye içerisinde sunulabilir.

Pop-up reklamı yaparken bunlardan kaçının

Kullanıcı odaklı bir pop-up reklamı hazırlamak oldukça önemlidir. Bu nedenle bir kullanıcı gibi düşünerek reklamın hazırlanması gerekiyor. Pop up içerisinde;

  • Karmaşık kelimeler, uzun yazılar olmamalı,
  • Pop-up’ı kolayca kapatacak bir tuş olmalı,
  • Anlaşılmaz ve yanlış anlaşılmalara yol açabilecek mesajlardan uzak durmalı,
  • Sürekli olarak kullanılmamalı,
  • Mobil sitede akıllıca yerleştirmelerle kullanılmalıdır.
Pop-up reklamı stratejik olarak iyi planlanmalıdır.

Pop-up reklamların E-ticaret sitesine katkıları nelerdir?

E-ticaret siteleri için Pop-up reklamlar farklı bir önem taşır. Pop-up reklamlar genel olarak ziyaretçilerin sitede gezinmelerini artırmak, marka bilinirliğini zihinlerinde oturtmak ve alışveriş yapmaya yönlendirmek amacındadır;

  • Doğru kullanıldığı sürece Pop-up reklamlar yüzde 5 oranına kadar bir dönüşüm getirirler.
  • Pop-up eklentileri sayesinde e-ticaret sitelerinde ziyaretçilerin gezinme oranları artış gösterecektir.
  • Ayrıca ziyaretçi, pek çok şekilde bilgilendirilerek aksiyona davet edilir.

Pop-up reklam türleri

Pop-up reklamı farklı şekillerde kullanılabilir. Uygulanacak olan stratejiye göre pop-up reklam stilleri farklılık gösterir;

Hatırlatıcı pop-up reklamı ile ziyaretçilerin daha önce arattığı, açıp incelediği ya da sepetine eklediği ürünler hatırlatılır. Çünkü, ziyaretçilerin birçoğu bunları ilk bakışta almazlar. Hatırlatma sayesinde tekrar ilgi çekerek satın almaya yönlendirme yapılabilir.

Kişiye özel pop-up reklamı ile ziyaretçinin ilgisini çeken ürünlere ya da genel olarak ziyaretçiye indirim kuponları tanımlanabilir. Bu kuponlara belli süreler vermek de ziyaretçiyi harekete geçirebilir.

Kısıtlı süreli indirimleri haber veren pop up reklamı, yine müşteriyi harekete geçirecek (call to action) ve sitede daha fazla gezinmesini sağlayacaktır. İndirim haberleri için ziyaretçiler belli aralıklarla ziyaretler gerçekleştirebilirler de.

Bülten aboneliğine teşvik eden pop up reklamı ile ziyaretçileri markanızın e-posta bültenine kaydedebilirsiniz. E mail marketing için de oldukça faydalı olan bu reklam bir yandan da ziyaretçiye bilgi verme amacı ile kullanılabilecektir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?