Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

M ticaret nedir, m ticaret özellikleri

Uluslararası internet istatistiklerine bakıldığında mobil üzerinden internet erişiminin giderek arttığı görülebilir. E-ticarette de mobil kullanımının oranı yükselmiş durumda. M-ticaretin ilerleyen dönemlerde e-ticareti geride bırakacağı düşünülüyor. Peki, e-ticaret altyapıları mobile uyum konusunda kendini nasıl geliştirebilir?

M ticaret nedir?

M ticaret ya da mobil ticaret aslında mobil üzerinden gerçekleştirilen her türlü e-ticareti kapsar. Bunun içerisine Instagram veya Facebook gibi sosyal medya hesaplarından açılan mağazalar, Trendyol gibi pazar yerlerinin ya da herhangi bir markanın mobil uygulaması ve e-ticaret sitelerinin mobile uyumlu siteleri de girmektedir. Yani m-ticaretin alt dalları oldukça kapsamlıdır ve e-ticaret markalarının mobil üzerindeki verimlilik oranı, yapacakları satışlar için oldukça önemlidir.

M ticarette nelere dikkat etmek gerekir?

Bir e-ticaret markası mobil ticarette varlık göstermek istiyorsa, kullanıcı deneyimine ve mobil SEO çalışmalarına özen göstermesi gerekir. Mobil SEO ile e-ticaret sitesinin nasıl yapılandırılabileceğinden bu yazımızda bahsettik.

Site mobil uyumluluğu ve hızı

E-ticaret mağazasının dikey ekrana ve her telefon modeline uyumlu olması gerekiyor. Daha küçük bir alanda ve dokunmatik bir ortamda kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak için sade bir tasarım yapmak gerekiyor. Fotoğraf boyutları kalite bozulmayacak şekilde azaltılmalı ve mobil kullanımda hızı düşürecek eklentilerden uzak durulmalıdır.

Sitenin mobile olan uyumluluğu Google Analytics’in sunmuş olduğu testlerle ölçülebilir. Google, bu verileri yalnızca rapor olarak sunmakla kalmıyor, site sahiplerine hızlandırma ile ilgili bazı yönergeler de verebiliyor.

M ticaret ödeme seçenekleri

Mobil ticaret sitesinde veya uygulamasında kullanıcıların ödeme seçeneklerinin bol tutulması gerekir. Sanal pos anlaşmalarında daha fazla banka ile anlaşmak önemlidir. Bankalar arası kart merkezinin raporuna göre Türkiye’de yerli karlarla yurt içinde 2020 yılında kredi kartları ile 938.921,58 tutarında 4.211.270.021 tane alışveriş yapıldı. Aynı rapora göre 2021 yılında da kredi kartları ile toplamda 1.371.982,59 TL tutarında 5.209.663.745 alışveriş yapıldı. Kredi kartı verileri, özellikle e-ticaret ile uğraşanlar için oldukça önemlidir. E-ticaret aracılığı ile alışveriş yapan müşterilerin büyük bir çoğunluğu alışverişi kredi kartı üzerinden gerçekleştiriyor. 2020 yılında meydana gelen pandemi nedeniyle kredi kartı ile e-ticaretten alışveriş yapmanın bir alışkanlık olarak topluma yerleştiği varsayılabilir. Mobil kullanım verileri de göz önüne alındığında, mobil üzerinden kredi kartı ile ödeme kolaylığı sunmanın önemi anlaşılabilir.

Ancak elbette kullanıcılar yalnızca kredi kartı ile ödeme seçeneğini tercih etmiyorlar. Mobil ticaretin de bir artısı olarak, whatsapp gibi kanallardan marka ile iletişim kurarak alışveriş yapma seçeneği, m ticaretini geliştirmek isteyen markalar için kaçınılmaz bir zorunluluktur.

Yeni teknolojilerin kullanımı

M-ticaret ile beraber yapılabilecek en iyi şey, geleceğin e-ticaret trendlerine de yavaş yavaş yer vermekten geçebilir. Mobil üzerinden akıllı sesli komut sisteminin siteye entegre edilmesi, markayı diğer sitelerden farklı kılabilir. Bunun yanında İKEA gibi mağazaların AR gibi teknolojiler kullanarak kullanıcılarına mobil üzerinden sunduğu aplikasyonuna benzer uygulamalar üretmek, geleceğe faydalı bir yatırım olacaktır.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?