Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Mobil SEO nedir? Nasıl Uygulanabilir?

Mobil SEO, akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ile gündeme gelen önemli bir unsurdur. Mobil ulaşımda site hızı, kullanım kolaylığı gibi unsurlar öncelenmeli. Peki mobil SEO nasıl yapılır?

Mobil SEO nedir?

Mobil SEO, web siteleri için kullanılan SEO ile aynı temele sahiptir. We Are Social’ın yayınladığı 2021 dijital rapora göre, 7,83 milyon internet kullanıcısının yüzde 66,6’sı internete mobil üzerinden erişiyor. Bu da yaklaşık olarak 5 milyondan fazla insanın mobili tercih ettiği anlamına geliyor. Mobil SEO, e-ticaret veya web içerikleri için bu nedenle oldukça önem taşıyor.

Temel olarak klasik SEO yöntemleri mobil için de aynıdır. Anahtar kelime kullanımı, backlink ve benzeri pek çok şey, mobil kullanımda da aynı kalabilir. Ancak mobil cihazların kullanıcıya yönelik olması için daha minimal ve düşük veriler olması gerekiyor. Örneğin yüklenen fotoğrafların boyutlarının web sitesine yüklenenlere oranla daha az olması hızı artıracaktır. Videoların otomatik oynatmada olmaması da önemlidir. Yazı içeriklerinin ortalama 12 punto olması ve görsel tabanlı olmaması gerekir.

Mobil SEO’da yalnızca arama motoru optimizasyonu değil, kullanıcı deneyiminin de öncelenmesi gerekir. Pop up kullanmak yerine farklı içerikleri site içerisine yerleştirmek daha kolay bir kullanım sağlar. Daha minimal bir tasarım ve içerik tercih edilmesi, kullanıcıların sitede daha fazla vakit geçirmesine yardımcı olacaktır. Site içerisinde dolaşmak için verilen linklerin kullanışlı noktalara yerleştirilmesinin yanında metin uzunluğunun normale oranla kısa tutulması gerekir. Uzun yazılar, daha fazla veri anlamına geldiği için maddeler halindeki yazılar hem daha okunaklı olacak hem de site hızını olumlu anlamda etkileyecektir.

Mobil SEO için sayfanın minimal hale getirilmesi gerekir.

Mobil ortamda paylaşım kolaylığı sağlamak, sosyal medya aracılığı ile içeriklerin daha hızlı paylaşılması için bir fırsattır. Organik bir trafik edinmek ve trafiği büyütmek adına kullanıcılara kolay paylaşım butonları sunmak etkili olacaktır.

Mobil optimizasyonu için genel olarak üç farklı yöntem kullanılabilir. Bunların uygunluğu ve kolaylığı değişmektedir.

Adaptive mobil tasarım

Adından da anlaşılacağı üzere, bu tarz optimizasyon, site içeriğinin kullanılan cihaza uyum sağlaması anlamına gelir. Kullanıcılara kolay bir ortam sunmasının yanında bazı eksik kaldığı noktalar bulunur. Çünkü, adaptasyon esnasında bazı eksiltmeler yaşanabilir ve algoritmalar bunu içerik gizleme olarak algılarsa, sitenin sıralaması düşebilir. Buna karşın alınabilecek en iyi önlem, farklılığı “Vary – http Header” ile arama motoruna bildirmektir.

Responsive mobil tasarım

Sorumlu mobil tasarımda içerik, tasarıma göre şekil alır. Mobilde yatay ve dikey olarak görüntülemeye yardımcı olan tasarım, en iyi görüntüyü hedefler. Bu tasarımda HTML, görseller, URL, metin ve diğer her şey aynı kalır ve CSS temelli sayfa yeniden düzenlemeye girer. Maksimun görüntü kalitesi ve yüksek hız hedeflendiği için çokça kullanılan bu yöntem sayesinde SEO’yu fazla dert etmeye de gerek kalmaz. Masrafı da diğer tasarımlara göre daha düşüktür.

Subdomain mobil tasarım

Subdomain mobil tasarım da oldukça yaygın kullanılan bir yöntemdir. Mobilden girilen site, aslında ayrı bir sitedir ve url’de “m.siteadı.com” ya da “siteadı.com/mobil” olarak görülür. Burada, ayrı bir site oluşturulduğu için site hızı iyidir. Ancak burada, içeriklerin kopya içerik oluşturduğu için sıralamada düşmesi tehlikesine karşın önlem alınması gerekiyor. “switchborad tag” adı ile etiketler açmak gerekiyor.

E-ticaret sitesi için de bu tarzda düzenlemeler ile mobil hızı artırılabilir ve daha iyi trafikler elde edilebilir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?