Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

Büyük veri analizi ve e ticaret

Büyük veri analizi e ticaret ile uğraşan her kuruluş için hayati önem taşır. Hedef kitlenin internet üzerindeki davranışlarını anlamlandırarak buna yönelik stratejiler izlemenin pek çok katkısı oluyor. Peki büyük veri nedir ve buna nasıl ulaşılır?

Büyük veri analizi nedir?

İnternet üzerinde gerçekleştirilen hiçbir iz yok olmaz. Bir yerlerde mutlaka depolanır ve geriye dönük olarak ulaşılabilir. Herhangi bir internet uygulamasına para ödememek, veri ile ödeme yapıldığı anlamına gelir. Söz konusu verilerin hacmi çok geniştir ve sürekli olarak yenilenirler. Bu veriler ise en çok internet aracılığı ile para kazananların işine yarar. E ticaret yapanların da büyük veri ya da diğer adı ile big data’yı elde ederek doğru analizler yapması gerekir.

Büyük e-ticaret firmaları big data yönetimi için ekiplerinde farklı bir birim bulundurur. İşi geliştirme ve performansı bir adım öteye taşımak için oldukça etkilidir. Büyük verileri depolamak ve analiz etmek için bazı programlar kullanılır. Analizin türü bilginin içeriğine göre değişir. Büyük verinin beş farklı özelliği vardır ve bazı testlerle bilgiden maksimum seviyede yararlanılabilir.

Büyük veri özellikleri nelerdir?

Big datanın genel olarak beş farklı özelliği bulunmaktadır. Hız, değer, çeşitlilik, doğrulama ve hacim olarak sıralanır. Bilginin ilk adımda hızı önemlidir. Son zamanlarda bireylerin internette geçirdiği vakit artmış durumda bu nedenle sürekli değişen trendlerde hız son derece mühimdir. Verinin değeri, kuruma sağlayacağı katkı açısından önem taşır, analiz edilen bilginin doğru analiz edilmesi kritiktir. Çeşitlilik ise, işlenen datanın farklı analizlerde de kullanılabilir olmasıyla ilgilidir. Doğrulama, analizin doğru çıkması açısından oldukça önemlidir. Yanıltan datalar, yanlış strateji geliştirmeye neden olacaktır. Verilerin hacmi son on yılda kırk katına kadar artış gösterdi. Bu nedenle veri maliyeti de bir o kadar arttı. Bu sebeple boşuna harcama yapılmaması için doğru analizler yapmak şarttır.

Amazon’un başarı sırrı; büyük veri analizi

Büyük veri analizinin neden e ticarette önemli olduğu Amazon örneğine bakarak anlaşılabilir. Amazon yapay zeka ve büyük veri sistemini kullanarak müşteri davranışlarını incelemiş ve bugün e ticaret dünyasının devi olmayı da bu sayede başarmıştır. Firma, bireylerin satın alma aşamasında sürenin uzaması sonucunda sayfadan ayrıldıklarını fark etti ve bununla beraber “Tek tıkla sipariş” sistemini geliştirdi. Patentli bir özellik olan tek tıkla sipariş sayesinde satışlarını katladı. Ayrıca müşterilerin davranışlarını analiz eden amazon, satın alma sürecinde de kullanıcılara uygun ürünler gösteren bir sistem kurdu. Satın alma sonrasında ise bireylerin ihtiyaç duyabileceği diğer ürünleri önermeyi sürdürdü.

Öngörülü sevkiyat modeli kuran Amazon, müşterilerin ne zaman neyi sipariş edeceğini önceden tahmin eden bir sistem inşa etti. Bu da sevkiyat konusunda hem daha hızlı hem de daha karlı bir süreç geliştirmesini sağladı. En önemli etki ise fiyatlarda görülebilir. Amazon, inşa ettiği model sayesinde dinamik fiyat stratejisini son raddesinde uygulamaya başladı. Kullanıcıların e ticaret sitesindeki hareketleri, rakip fiyatları, ürünün depo durumu, tercih edilebilirliği, kar marjı, sipariş geçmişi ve daha farklı diğer faktörlere göre 10 dakikada bir fiyat değişikliğine uğruyor. Bu da maksimum kar anlamına geliyor, çünkü artık dünya çapında internetten alışveriş büyük bir hacme ulaştı.

Amazon, internet kullanıcılarının en çok çekindiği dolandırıcılık belirtilerine karşın big datayı kullanarak hareket ediyor. Kullanıcı geri bildirimleri ve mağaza hareketlerini derinlemesine inceler. Amazon, kişiselleştirme alanında da oldukça etkin bir politika izler.

Büyük veri analizi müşteri memnuniyeti, rekabet ve kâr için mühimdir.

E ticarette büyük veri ne işe yarar?

Büyük veri analizi doğru kullanıldığında pek çok faydası görülebilir. Dinamik fiyatlandırma stratejisini düzenlemeye yardımcı olur. Dinamik fiyatlandırma ile devamlı olarak rakip fiyatlar, müşteri analizi ve depo durumu kontrol edilerek kar marjı en uygun seviyede tutulabilir ve büyük kar sağlanabilir.

Tedarik zinciri ve depo büyük veri analizi ile kontrol edilebilir bir hale gelir. En fazla rağbet gören ürünlerin ne kadar süre daha tedarik edilebileceği, fazla görüntülenme alan ancak satın alınmayan ürünler için fiyat düzenleme gibi aksiyonların alınmasına yardımcı olunabilir.

Kişiselleştirme konusu, e ticarette kar elde etmek için önemlidir. Büyük data analizi sayesinde bireylerin çevreleri ve kendilerinin daha öncesinde neleri inceledikleri ortaya konulabilir.

Müşteri hizmetleri alanında da big data analizi önemli veriler sağlar. Bireyler size ulaşmadan önce herhangi bir yerde hakkınızda olumsuz bir yorum yapıp yapmadığı bu şekilde gözlemlenebilir. Ayrıca iletişimden önce hangi ürünleri ve neleri arattığı da görülebilir.

Büyük veri analizi için hangi programlar kullanılmalı?

E ticarette başarıyı amaçlayan her girişimcinin bu alanda mutlaka çalışma yapması gerekir. Amazon’un sunduğu Amazon Web Services’in yanında; MongoDB, Apache Hadoop, Apache Cassandra, Neo4j, Spark SQL ve Hadoop’un HDFS servisleri ile büyük verilere erişme ve analiz işlemleri gerçekleştirilebilir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?