Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

Tik Tok Business nedir? Tik Tok ve e-ticaret

Tik Tok Business uygulaması ABD’de yürürlüğe girdi. Uygulama, 2021 yazında Kanadalı e-ticaret pazarı Shopify ile anlaşma imzaladı. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde aktif olan işletme uygulaması birkaç ayda pek çok ülkeye sıçradı. Yakın zamanda Türkiye’ye de gelmesi beklenen Tik Tok işletme, e-ticaret ile uğraşanlara ne gibi faydalar sağlayacağı ise merak konusu oldu.

Hubspot’un yayınladığı sosyal medya raporuna göre Tik Tok, 2022 senesinde e-ticaret için büyük bir pazaryeri olacak. Hem reklam hem de satış için büyük bir potansiyel barındıran uygulama, Çin’in dış politika sorunları nedeniyle biraz sekteye uğrasa da hala büyük bir kitleyi elinde tutuyor. Açık kodlu bir altyapıya sahip olduğu için de e-ticaret için çok farklı ve çekici bir pazaryeri olma potansiyelini elinden düşürmüyor. Hatta bazı görüşlere bakıldığında Tik Tok’un Amazon gibi büyük firmalarla boy ölçüşme ihtimali bile var…

Şu anda A.B.D. haricinde Brezilya, Rusya, Endonezya, Japonya ve Kore Cumhuriyeti gibi ülkelerde uygulamaya konan Tik Tok Business, yakın zamanda Türkiye’ye de gelebilir.

Tik Tok Business, e-ticaret için büyük potansiyel taşıyor.

Tik Tok Türkiye’de en fazla kullanılan uygulama olma yolunda

Sosyal medya anket sonuçlarına göre Türkiye’de hala en fazla kullanılan uygulama Instagram. Instagram Türkiye’de aylık 19,7 saat kullanılıyor, bu miktar önceki yıla göre düşüş yaşadı. Tik Tok ise Türkiye listesinde Whatsapp ve Facebook gibi uygulamaları geçerek ayda 9 saatten 14 saate yükseldi. Yakında Türkiye’de de Tik Tok kullanımı büyük bir sıçrayışla birinci sıraya yerleşebilir.

Bunun verilerden Tik Tok’un aslında e-ticaret ve girişimciler için çok büyük bir potansiyeli olduğu anlaşılabilir. Sadece uygulama kullanıcıları için değil, Tik Tok’un kullanımı, reklam dünyası için farklı bir kapı aralıyor. Tik Tok’un kendisi de işletme hesaplarına “Reklam yapma, Tik Tok yap” sloganı ile sesleniyor. Bu ne anlama geliyor?

Tik Tok’un kullanıcılarının ezici bir çoğunluğunu Z kuşağı oluşturuyor. İnternet üzerinden alış veriş yapanların da büyük bir kısmı Z kuşağından. Bu nedenle markalar internette yapacakları reklam harcamalarında özellikle Z kuşağını yakalamaya çalışıyor. Tik Tok bunun için büyük bir atılım yaparak uygulamaya pazaryeri özelliğini getirirken satış yapmak isteyenleri de uyarıyor. “Z kuşağı reklamdan hoşlanmıyor.”

İşletmeler Tik Tok’ta reklam yapmadan önce…

Tik Tok oldukça kreatif kullanıcıları bir araya toplayan hızlı bir uygulama. Burada reklam yaparken aslında karşınızdaki izleyicinin ne kadar “çok şey görmüş olduğunun” farkına varmak ve buna göre hareket etmek gerekiyor. Trendlere düşen herhangi bir konuyla ilgili reklam yapmanın şirket imajını nasıl etkileyeceğini iyi düşünmeniz gerekecektir. Yaratıcı, iyi prodüksiyonlu, sağlam planlanmış ve her şeyden önce bir şeyi “satmak” değil ürünü ya da hizmeti tanıtarak “eğlenmeyi” amaçlamalı.

Trendleri vaktinde yakalamak ve gerçekten eğlenceli olabilmenin belli bir formülü yok. Yaptığınız reklam ya da tanıtımlar Tik Tok’ta tuhaf olarak nitelendirilebilir. Yani komik olmaya çalışırken başarısız olabilir. Soğuk bir imajı düzeltmek ise çok zordur.

Tik Tok kullanacak işletmelerin dikkat etmesi gerekenler…

Tik Tok’ta işletmelerin dikkat etmesi gerekenleri ufak bir liste haline getirdik.

  1. Eğer Tik Tok pazarına girecekseniz, marka profilinizi bir kez daha gözden geçirin. Hedef kitlenizin Tik Tok’ta olmama ihtimalini de hesaba katın.
  2. Hesabınızı oluşturduktan sonra rakiplerinizin ve hedef kitlenizin alışkanlıklarını takip edin. Çektiğiniz videoların etkileşim alması için hashtaglere ve Tik Tok’un diğer özelliklerinden faydalanmayı unutmayın.
  3. Amacınız ürün satmak değil, eğlenmek olmalı. Markanıza bir insan gibi kimlik verin. Trendleri yakından takip edin. Videonuzu paylaşmadan önce iki kez düşünün ancak çok da geç kalmayın.

Tik Tok Business işletmelere ne gibi bir avantaj sağlayabilir?

Tik Tok, an itibari ile oldukça büyük bir pazaryeri. Pek çok şirket bu gerçeği göz ardı etse bile, erişim ve büyüklük bakımından oldukça avantajlı. Çin’in politikaları nedeniyle gelişimi biraz sekteye uğrasa da potansiyelini geliştirmesi asla duraksamadı.

Tik Tok, şu anda interneti en aktif kullanan Z kuşağının uğrak yeri. Hedef kitleniz arasında Z kuşağındaki kesime ulaşmanız da doğru bir pazarlama ve reklam stratejisi ile oldukça kolay. Çünkü Tik Tok’un algoritması, belli bir tür içeriğe ilgi duyan tüketicilerin neredeyse hepsine ulaşmayı kolaylaştırıyor.

Reklamların modası geçmek üzere, artık devir influencer pazarlama ile çok daha farklı bir sürece kayıyor. Tik Tok da bu eğilimin farkında ve işletme hesaplarına “Reklam yapma, Tik Tok yap” mesajı veriyor. Markanızın kulaktan kulağa duyulması, önerilmesi ve tavsiye edilmesi için Tik Tok’ta güzel bir imaj oluşturma fırsatınız var. Doğru kararlar ile başarıya ulaşma şansınız çok yüksek.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?