Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

SEO odaklı ürün açıklaması yazma rehberi

E-ticarette müşterilerin önüne düşmek için iki farklı yöntem var. Bunlardan biri reklam vermek, diğeri ise SEO uyumu ile organik olarak müşterinin karşısına çıkmak. Reklamlar kısa vadede sonuç verse de daha fazla maliyet istediği için e-ticaret markaları ve girişimcileri SEO çalışmalarını mutlaka kullanıyorlar. Yalnızca e-ticaret site altyapısında değil, ürün açıklamalarını da SEO odaklı olarak yazmak gerekiyor. Kafa karışıklığına yol açmayacak bir ürün açıklama yazısı rehberi hazırladık. 

Ürün açıklaması nedir?

E-ticaret sitelerinde veya pazar yerlerinde her ürünü tanıtan bir yazı bulunur. Müşteriler yazıyı okuduklarında ürün hakkında birçok bilgi edinirler. Ürünün üretim tarihi, son kullanma tarihi, garanti süresi, ürünün faydaları, ürünün özellikleri, malzemesi vb. pek çok bilgiden bu alanda bahsedilmelidir. Ancak açıklamaları  kullanıcı açısından kolay anlaşılır ve ikna edici olması için belli başlı kriterlere dikkat etmek gerekiyor. 

Ürün açıklaması yazarken nelere dikkat edilmelidir?

Bu açıklamalar pazar yerlerine ve e-ticaret sitesine göre farklı olarak düzenlenebilir. En önemli özellikler sayfanın açıldığı ve sabit durduğu bölgede ne kadar karakter sığıyorsa o kadar alana sığdırılabilir. Önemsiz sayılabilecekler biraz daha aşağıda kalabilir. Çünkü hem müşterilerin uzun uzun ürün açıklaması okuma alışkanlığı yoktur hem de aradığını hemen bulamayan bir kullanıcı sayfayı çok hızlı bir şekilde terk eder. En iyi teklif, en önce ve en etkili şekilde verilmelidir. 

Ürün açıklaması yazarken belirli bir kalıp kullanmak için öncelikle müşteriyi tanımak, sonrasında da ürünü tanımak gerekiyor. Yazımızda bunları nasıl öğrenip uygulayabileceğinize değineceğiz. 

Müşteriyi tanımak için anketler yapın

Müşteri potansiyeli olan, sitenizi ya da mağazanızı ziyaret eden, ürününüze ilgi gösterecek olan hedef kitlenizin bir kimliğini çıkarmanız gerekiyor. Bunun için bazı yazılımlardan faydalansanız bile müşteri adaylarınıza kısa bir anket de düzenleyebilirsiniz. Hedeflediğiniz yaş aralığı , belki de cinsiyet, bu kişilerin genel olarak meslekleri ya da çalıştıkları sektörler, ürüne neden ihtiyaçları olabileceğine dikkat etmek yazacağınız metinde sesleneceğiniz kişilere daha iyi hitap etmenize yardımcı olacaktır. Diğer önemli bir kriter de hedef kişilerin satın alma alışkanlıkları. Genel olarak bütçeleri, bu bütçeyi nereye kullandıkları, e-ticarette ne kadar harcama potansiyelleri olduğu ve satın almaya iten belirli bir etkileyici unsur olup olmadığını öğrenmek gerekiyor. Bu bilgiler pazarlamada  etkin bir şekilde kullanılabilir. 

Ürününüzü / Ürünlerinizi tanıyın

Sattığınız ürün hakkında birçok detay var. Ancak bunlardan hangisi daha önemli ya da hangi özellik en fazla kullanıcının dikkatini çekecek buna dikkat etmek gerekiyor. Eğer ürün bir akıllı telefonsa müşteriler en fazla garanti gibi durumlarla ilgilenir çünkü telefonun özelliği zaten her yerde aynıdır. Ancak değişkenlik içeren herhangi bir ürün varsa, örneğin “astım hastaları için üretilen süpürge” çok daha farklı bir noktada özellikleri öne çıkarılacaktır.

Ürünün üretim ya da son kullanma tarihinin yanında belirli bazı özellikleri, malzemesi gibi not alınarak önem sırasına dizilmeli. Fakat bunlardan önce ürünü bir hikaye ile sunabilmek her zaman daha etkileyici ve başarılı bir taktik olacaktır. Bu nedenle zaten müşteri profili araştırması yapmamız gerekiyor. Yalnızca müşterinin üründe hangi faydaları aradığını kendi kimlik verilerinden değil, rakip analizinden de ortaya çıkar. Rakiplere yapılan olumsuz yorumlar bir fırsat olabilir ve öne çıkarılacak özelliklerde bu öne çıkarılabilir. 

Ürün açıklaması için anahtar kelime araştırması 

Anahtar kelime araştırmalarında belirli SEO araçları kullanılabilir. Anahtar kelimeler çokça metin içerisinde tekrar etmemeli, zorla kullanılmış bir izlenim vermemelidir. Anahtar kelimeleri uzun kuyruklu ve rekabeti düşük hacimde seçmek daha hızlı sıyrılmaya yardımcı olacaktır. Rakip analizinde ürün açıklamalarında kullanılan anahtar kelimeler de tespit edilmeli ve stratejiye göre bu anahtar kelimeler kullanılabilir.

Açık ve öz yazabilmek 

Ürün anlatılırken en önemli özelliklerin  ilk sıralara dizilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Cümleleri bağlaçlarla bağlamak ancak elden geldiğince kısa tutmak akıcı bir yazı yazmanın kurallarındandır. Ayrıca ürün niş bir ürün değilse, anlaşılmayacak ve terim olarak fazla bilinmeyen kelimelerin kullanımından kaçınmalı.

Maddelendirerek yazmak kullanıcıya okuma kolaylığı sağlar. Maddeler, kullanıcıların en fazla soracağı sorulara cevap niteliği taşımalıdır.  

Bu başlıklara dikkat edilerek akıcı bir yazı yazmak hem ürünün alınması için müşteriyi ikna etmeye hem de SEO uyumlu bir sayfa üreterek Google gibi arama motorlarının siteyi üst sıralara taşımasına yardımcı olur.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?