Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON GÜN SON FIRSAT !

Pazarlama Çeşitlerine Yakından Bakıyoruz!

15 pazarlama çeşidi

Pazarlama, satış ve kârlılığı artırmak için hedef kitleniz ile bağlantı kurarak ürünlerinizi daha cazip hale getirmenizi sağlar. Yani piyasada tutunmak ve müşterileri mağazanıza çekip elde tutmak için izlenen yaratıcı planlardır. Bu planlar tıpkı işletme amaç ve hedefleri gibi bin türlüdür. “Geleneksel” pazarlama daha az çekici hale geldikçe, şirketler özgün kampanyalarla kendilerini tanıtmanın yollarını yaratmaya önem gösteriyor. 

Bu yazımızda en popüler ve kullanışlı pazarlama çeşitlerini listeliyoruz!

1-  Dijital Pazarlama

Dijital pazarlama, markanın dijital ortamdaki pazarlama araçlarını araç olarak kabul eder. Dolayısıyla arama motoru ve e-posta pazarlamasını, SEO optimizasyonu dahil internetteki her türlü reklam, infografiler ve daha fazlasını kapsar. Telefonunuza gelen anlık bildirimler, oyun oynarken çıkaran reklamı izlemek, sosyal platformlarda bir reklam gönderisi görmek ve bloglarda yer alan tanıtımlar… Tüm bunlar “dijital pazarlama” kavramını oluşturur. 

2- Nöropazarlama

Nöropazarlama, hedef kitlenin sinirbilimsel olarak reklam nesnelerine tepkisini incelemeye dayanır. Özellikle afişler, tavsiye şeklinde düzenlenen reklamlar bu stratejinin içinde sayılabilir. Araştırmacılar,  reklamlarınızı bilinçsizce en olumlu tepkileri alan yöntemlerin dahil edildiği ve rahatsız etmeyen yöntemlerin kullanıldığı bir hale getirmenizi tavsiye ediyor. 

3- Niş Pazarlama

Niş pazarlama, geniş ürün yelpazesi içinde olanların girdikleri yıpratıcı rekabettense orijinal ürünlerle dar bir pazarda öne çıkmak için izlenen stratejidir. Eğer niş bir girişiminiz varsa en uygun yöntemlerden biri budur. Pazarlama alanında nispeten daha az rekabet olur ve 

4- Gerilla Pazarlama

Gerilla pazarlama, mümkün olan en ekonomik pazarlama türlerinden biridir. Bunun için iyi düşünülmesi gerekir. Etkili olabilmesi için rakipler hedef olarak seçilip vurucu bir kampanya hazırlanabilir. Yaratıcı bir proje geliştirirseniz  satışlar üzerinde doğrudan etki görebilirsiniz. 

Örneğin Burger King’in Cadılar Bayramı için hayalet etkisi yarattığı beyaz çarşaf ile dükkanı kaplayıp üzerine Mc Donald’s yazması hem fazlasıyla ekonomik hem de akıllarda kalıcı gerilla pazarlama örneklerinden biri!

5- İlişkisel Pazarlama

İlişkisel pazarlama, aslında tüketici olarak uzun zamandır en çok katılım gösterdiğimiz stratejidir. Satın almadan önce, satın alma sırasında ve sonrasında tüketiciyle olumlu bir bağlantıya sahip olmaya adanmıştır. Karşı tarafın güvenini kazanmayı ve iyi bir müşteri deneyimi geçirmesini sağlamak isteyen markalar anketler, promosyonlar ve canlı destek gibi hizmetlerle bu yönlerini geliştirir. 

Sonuç olarak, rakiplere karşı tercih edilir hale gelmek için karşı tarafla dostane bir tutum oluşturur. Marka ve tüketici arasındaki bağı güçlendirmek rekabet sahasında daha güçlü ve daha dayanıklı olan duygusal bir bağlantı yaratmanın yollarından biridir.

6- Doğrudan Pazarlama

Doğrudan pazarlama, pek çok açıdan ilişkisel pazarlamayı da kapsar. Amacı, müşteriyle çok daha kişiselleştirilmiş bir iletişim kurmaktır. Müşteri tarafından gelecek geri bildirimler ile üretici-tüketici etkileşimi kurulmaya çalışılır. 

7- Tersine Pazarlama

Geleneksel olarak, satışları artırmak için şirketler tüketiciye bu ürüne ihtiyacı olduğunu söyler. Tersine pazarlamada durum bunun aksi şekilde gelişir. Markalar, strateji gereği karşı tarafa bu ürüne ihtiyacı olmadığını, işletmenin olumlu imaj oluşturarak satışları artırdığını söyler. Yani aslında karşı tarafın gerçekten o ürüne ihtiyacı olup olmadığını düşünmesi amaçlanır. Bu şekilde hem alışılmışın dışına çıkılır hem de karşı tarafın zihninde birkaç dakika daha yer etmiş olurlar. 

Bu pazarlama çeşidine verebileceğimiz en tanıdık örnek Dove’dan geliyor. Diğer tüm güzellik markaları vücuttaki kusurları öne çıkarıp giderilmesi üzerinden pazarlama yaparken Dove, merkeze kusurları değil kadınların “doğal güzelliği”ni aldı. Bu “Gerçek Güzellik için Dove” kampanyası ile 1 milyarın üzerinde satış elde etti. 

8- Affiliate Pazarlama

Çevrimiçi girişimciler, bir ürünü tanıtmak için ortaklık ağı kullanabilir. Her bağlı kuruluş bir açıklama bağlantısı alır ve oluşturulan her dönüşüm için (tıklama, kayıt, satış) bir ücret alırsınız.  Çevrimiçi kurslar, yazılımlar, e-kitaplar ve diğer dijital bilgi ürünlerinin tanıtımı affiliate pazarlama ile yapılır.

9- Dolaylı Pazarlama

Dolaylı Pazarlama, doğrudan pazarlamadan daha geniş bir kitleye hitap eder. Tek bir ürün veya hizmetin de üzerinde bir odağa sahiptir. Bu sebeple “görünmezin pazarlanması” olarak da tanımlanır. İnternette genellikle dizi ve filmlerde bulunan örneklerine rastlayabilirsiniz. Çok genel bir örneği sabah kahvaltısı olarak “gevrek” yenmesi kültürünün Amerikan dizi ve filmleri ile diğer ülkelere yayılması gösterilebilir. Veya popüler dizilerde giyilen markalar, kullanılan arabalar ve oynana oyunlar dahi bu pazarlama stratejisinin içindedir. Ünlü senaristler reklam içeriği aldıklarında bunu öylesine doğal bir konuşma gibi yazarlar ki tanıtım olduğunu dahi anlamayız yine o de o karakterlerin tercihleri bizim için belirleyici olur. 

10- Arama Motoru Pazarlaması / SEM 

Arama motoru pazarlaması, arama motoru algoritmalarının dikkate alınmasına dayanan bir tanıtım stratejisidir. Bu özelde, pazarlamacının görevi;  bir şirketin veya markanın web sitesinin ilgili sorgular için arama sonuçlarının en üstüne çıkmasını sağlamaktır. Bu noktada temel araçlar SEO ve içeriğe dayalı reklamcılık olur. SEM çalışmalarının SEO çalışmalarıyla paralel şekilde yürütmek pazarlamanın daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olur. 

11- Operasyonel Pazarlama

Operasyonel pazarlama, stratejilerin işleyişi ile ilgilidir. Pazarlama karmasının kararlarını alan ve markayı veya ürünü pazarda güçlü kılmak için kısa vadeli pratik eylemleri planlamak asıl çalışma alanıdır. 

12- Sosyal Medya Pazarlaması

Facebook, Twitter, İnstagram, Pinterest gibi sosyal platformların pazarlamaya dahil edilmesidir. Hedef kitlenize göre birini veya hepsini kullanarak onları bilgilendirebilir, gözlemleyebilir ve de etkileşimde bulunabilirsiniz. 

Sosyal medya, tüketici ile etkileşimin yanında reklam yayınlamak için de ideal kanallar arasındadır. 

13-Duyusal Pazarlama

Duyusal pazarlama, beş duyuya da hitap etmeyi amaçlar. Müşterinin duyularını etkileyebilecek ve davranışlarını, kararlarını veya algılarını etkileyebilecek her türlü reklam duyusal pazarlamaya dahildir. Bir araştırmaya göre, süpermarketteki şarkıların temposu müşterilerin satın alma davranışını etkileyebiliyor. Deneyler, marketteki yavaş müziğin gelirleri %38 oranında artırdığını ortaya koyuyor. Daha hızlı şarkılar ise müşterilerin personele daha dostça davranmasını sağlıyor.  Duyusal pazarlama taktiklerinizin bir parçası olarak doğru kokuyu kullanıp müşterilerinize çocukluklarındaki bir anıyı hatırlatabilir veya bir dahaki sefere bölgede benzer bir koku fark ettiklerinde ürününüzü hatırlamalarına yardımcı olabilirsiniz.

14- Viral Pazarlama

Viral pazarlama, ürün veya hizmetinize dair video ve diğer paylaşımların kişiden kişiye yayılmasını sağlayan ve bunu yaparken kanal olarak interneti kullanan bir stratejidir. Lastik şirketi Lassa’nın Don Duran reklamı en popüler viral reklamlardan biridir. Öyle ki markanın sadece YouTube kanalında 9 milyon izlemeye ulaştı.

15- Retro Pazarlama

Retro pazarlama, isminden de anlaşılacağı üzere müşterilerin anılarını canlandırmayı ve bu şekilde hem sempati kazanmayı hem de satış elde etmeyi hedefleyen stratejidir. Modern pazarlamanın tam tersi olan retroda unutulmuş markalar veya eski ürünlerin yeniden canlandırılır. 

Bunun için eski ürünlerin yeniden piyasa sürülmesi zorunlu değildir. Fiat’ın 110. yılında yayınladığı reklam filmi de retro pazarlamanın örnekleri arasında sayılabilir. Bu tanıtımda, ünlü otomotiv firmasının en popüler arabalarını arka arkaya ve mantıklı bir kurguya oturmuş şekilde görürüz.

Farklı Pazarlama Türleri Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Pazarlama türlerinden hangisini kullanacağınıza karar vermek hem bütçe hem de zamanın verimli kullanması açısından önemlidir. Ayrıca doğru kararı vermezseniz her ikisi de, zaman ve bütçe, boşa gider. Dolayısıyla karar aşamasında işletmenizin hangi aşamada olduğunu analiz etmeniz çok önemlidir. 

Hedef kitlenizin büyük bir kısmı sosyal medyada vakit geçiren yaş aralığına ve ilgilere sahipse örneğin bu alanda pazarlama stratejileri geliştirmeniz yararlı olacaktır. Öncelikle bir kitle oluşturmaya sonrasındaysa sosyal medya, internet gibi kanallarda kaliteli içerik oluşturmaya ve marka sadakatini artırmaya odaklanın. 

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?