Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 5 KİŞİ !

Pazarlama Çarkı Modeli; Pazarlamanın Yakın Geleceği

Pazarlama çarkı tartışmaları 2021 senesinde ortaya çıktı. Hubspot’un tasarladığı ve paylaştığı pazarlama çarkı modeli, şimdiden pek çok firma tarafından benimsenmeye başladı. Pazarlama Hunisi’nin yerini alacağı düşünülen Çark’ı kullanarak başarılı bir süreç ortaya koyabilirsiniz.

Pazarlama Hunisi nedir?

Pek çok marka girişiminin henüz pazarlama hunisinden bile haberi yok. Pazarlama hunisi kısaca açıklayacak olursak; müşterilerin ürününüzü satın alma sürecini detaylandıran bir modeldir. Bu modelin detayları araştırılarak stratejiler oluşturulur. İlk adımda huninin üst kısmında yer alan farkındalık, müşterinin sizi ilk gördüğü andır. Web sitenizi, ürününüzü ya da reklamınızı görerek sizden haberdar olan kitle bir sonraki “keşif” aşamasında biraz daha elenir. Çünkü keşif aşamasında müşteriler sizin sunduklarınızı araştırmaya başlayacaktır. Sonraki üç aşama ise satış kısmına gelen müşteri ile ilgilidir.

Pazarlama hunisi, aşamaları ayrı ayrı ele alıyor. Müşterilerin çoğalması için daha büyük bir kalabalığa hitap edilmesi gerektiğini vurgular. Huniden her halükarda insanlar elenecektir. Ve çark modeli tek başına müşterilerin sonrasında ne yaptığını önemsemez. Yani, tek önemli olan şey “satış”ın gerçekleşmesidir.

Pazarlama çarkı gelecek dönemde pazarlama hunisinin yerini alacak.

Pazarlama çarkı iddiası ne?

Müşteriler artık satın aldıkları ürünlerin arkasındaki mekanizmaya da dâhil olmak istiyorlar. Daha bilinçli tüketiciler oluşmaya devam ettikçe pazarlama hunisi de önemini yitirecek gibi duruyor. Pazarlama çarkı da bu noktada devreye giriyor. Çark modeli, huni modeline göre çok daha kapsayıcı ve detaylı olmayı başarıyor. Peki pazarlama çarkı tam olarak nedir?

Aslında biraz mühendislikten ya da fizikten anlayan kişiler için, çark modelinin anlaşılması daha kolay olacaktır. Fakat buna sözelciler için daha basit bir örnek de verebiliriz. Bir zamanlar hepimizin oynadığı “bayblade”ler tam da bu çarka örnek olabilir.

Çarkın ağırlığı, genişliği, uygulanan kuvvet ve zemine kadar olan neredeyse her şey, dönme süresini etkiliyor. Satış süreci de zaten bununla ilgili.

Pazarlama çarkı birinci adım; çekme

Kendi örneğimizle açıklayacak olursak; ilk adımda bir çekme işlemi olacak. Yani çarka uyguladığınız kuvvet ne kadar sağlam olursa o kadar iyi dönecektir. “Çekme” eş anlamlı olarak “müşterinin” ilgisini çekme ile ilgilidir. Huni modelinde yer alan müşteri farkındalığı, ilgisi ve değerlendirmesi aşamalarının üçü de bu noktada toplanıyor.

Çekme aşamasında reklamlar, bireylerin ağızdan ağza yayılan tavsiyeleri, firmanızın sosyal medya ve web sitesinin incelenmesini kapsıyor. Bu nedenle görsellik, anlaşılırlık ve ilgi çekicilik ilk izlenimde çok önemli.

İkinci adım; müşteriyi tutma

Tutma aşamasının ne olduğunu tahmin etmek zor değil. Bayblade’de bildiğiniz gibi en uzun süre dönmeyi başaran çark ayakta kalır ve rakiplerini devirir. Müşterilerinizin uzun süre ilgisini çekecek zemini hazırlamak da diğer çarklar arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır.

“Tutma” için çeşitli “bedava” ödüllere ve karşılıklı katılıma başvurmalısınız. Müşteriniz hem kendi hakkında bilgi verecek hem de bir şeyler öğrenerek sizi aklında tutacağı şeyler yapmalı. Kendi markanızın sattığı ürünler hakkında bedava eğitici e-kitap, podcast ve etkileşimli paylaşımlar buna örnek olabilir. Müşterilerinizin size anında ulaşabilmesi ve karşısında bir muhatabın olduğunu bilmesi çok önemli. Bu nedenle sitenizde anında cevap veren chatbotlar, çağrı merkezleri ve sohbet kutuları eksik olmamalı.

Üçüncü adım; keyfini çıkarma

Ve son olarak “keyfini çıkarma” aşaması, Pazarlama Çarkı modelinin en önemli noktası. Çünkü asıl amaç müşteriye keyifli bir deneyim sunarak onu markanızın müdavimi haline getirmek. Müşterilerin memnuniyeti için ise en önemli şey iade kolaylığı, promosyonlar ve kargo hizmetleridir.

Müşteriler, internet üzerinden alışveriş yaparken ne geleceğini bilmezler. Karşılaştıkları ürünü istemezlerse bunu zorluk çıkmadan iade edebileceklerini önceden bilmek büyük bir güven ve rahatlık hissi sağlayacaktır. Diğer yandan çok ufak da olsa hediyeler veya indirim kuponları vermek müşteriye markanızdan alışveriş yapmanın çok daha avantajlı olduğunu hissettirecektir. Kargo hizmetlerinde de mümkün olduğunca en uygun ve en kaliteli seçenek tercih edilmelidir. Bedava kargo için ekstradan aldığınız ürünleri düşünün, bunu neredeyse herkes yapıyor…

Pazarlama çarkı modeli sayesinde reklamdan tasarruf sağlamak mümkün.

Pazarlama çarkı ne zaman yavaşlar?

Çarkın dönmeye devam etmesi, pazarlama sürecinin sorunsuz işlediği anlamına gelir. Sağladığınız hizmet müşteri etrafına dönmeye devam ettikçe hem kitleniz büyür hem de müşteriniz sadece bir kez sizden alışveriş yapmaz. Sizi sürekli tercih edecektir.

Ancak stratejilerde müşteriyi gözlemlemek ve sürekli gelen değişimleri analiz ederek yeni politikalar ortaya koymak hayati öneme sahip. Eğer “sürtünme”nin nedenini anlayamazsanız çarkınız yavaşlayacak ve durma noktasına gelecektir.

Pazarlama Çarkı’nın avantajları nelerdir?

Pazarlama çarkı sayesinde müşterilerinizi satın alma süreci sonrasında da gözlemleyebilirsiniz. Kişilerin ilgisini tekrar çekmek için baştan bir strateji geliştirmekle zaman kaybetmezsiniz. Müşteriniz devamlı hale gelir hatta sizin reklamınızı da yaparlar. Bilindiği üzere en etkili marka tanıtımı, kulaktan kulağa yapılandır. Herkesin konuştuğu bir ürünü ihtiyacı olmayan biri bile denemek ister. Yani zaman, reklam ve beyin gücünden büyük bir tasarruf sağlayabilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?