Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON GÜN SON FIRSAT !

Payoneer hesap açma işlemi 2022

Payoneer hesap açma işlemi nasıl yapılır? Payoneer diğer sanal ödeme sistemlerine göre hangi avantajları sunar? Payoneer hesabı açarken nelere dikkat etmek gerekir? Payoneer kart nedir, gerekli midir?

Payoneer nedir, ne için kullanılır?

Payoneer, Amerika merkezli bir sanal ödeme sistemidir. Diğer sanal ödeme sistemlerinden ayrılmasını sağlayan nokta Amazon, Ebay, Etsy gibi kurumlara kendisini entegre edebilmesi ve satıcı ödemelerini zaman gerekmeden gerçekleştirebilmesidir. 30 Mayıs 2016 tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na yapılan lisans başvurusunun reddedilmesinin ardından Paypal ödeme sistemi Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırmasının ardından Payoneer Türkiye’de en çok tercih edilen ödeme sistemi haline geldi.

Amazon gibi yurtdışı pazaryerlerinden gelen ödemelerde aracı konumda olan Payoneer aslında bir sanal bankadır. İnternet üzerinden kolaylıkla üyelik oluşturulabilen Payoneer’de bazı dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Özellikle son yıllarda Payoneer’in müşteri kitlesinin büyümesi ve güvenlik gibi önlemlerin artırılması ile Payoneer daha temkinli ve katı kurallar getirmek durumunda kaldı. Peki, payoneer hesap açma işlemi nasıl yapılmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir?

Payoneer hesabı nasıl açılır?

Payoneer hesabı açmak için payoneer’in sitesine giriş yapmak gerekir. Bu site üzerinden Türkçe dil seçeneği ile işlemler kolay anlaşılır bir hale gelmektedir.

İlk gelen ekranda yapılacak olan şey bireysel hesap veyahut şirket hesabı yazan bölümde seçim yapmaktır. Sonrasında iletişim bilgileri doldurulmalıdır. Bu bilgiler doldurulurken harf hatası gibi durumlardan kaçınmak gerekiyor, çünkü Payoneer, ilerleyen adımlarda bir kimlik ibrazı isteyecektir. Uyuşmazlık durumlarında hesap açılışı yapılmayabilir, bu da payoneer hesabı açmanıza engel oluşturabilir.

Kimlik veya pasaport görselinin PDF formatında olması ve mümkünse 600 dpi kalitede taratılması bir hata olasılığının önüne geçecektir. Eski kimlik kartlarının da artık geçerliliği yoktur, bu nedenle yeni kimli kartı ile başvuru yapmak gerekmektedir.

Diğer yandan Payoneer’in dikkat ettiği diğer bir durum da telefon numarasıdır. Güncel, kullanılan ve kullanılmaya devam edilecek bir telefon numarası girmek her şeyden önemlidir. Telefon numarası sürekli olarak değiştirilemez, yalnızca yılda bir kez değiştirilebilir. Hatta bazen bu hak bile sorunlara yol açabilir.

Payoneer adres nasıl girilmeli?

Payoneer’de adres bilgilerinin girilmesi konusu oldukça önemlidir. Çünkü bu bilgilerin Amazon ya da diğer pazaryeri hesapları ile örtüşmesi gerekmektedir. Bunun tersi söz konusu olduğunda payoneer hesabını Amazon’a bağlanmayabilir hatta suspend sebebi bile olabilir. Bu nedenle;

  • Adresin büyük harflerle yazılması,
  • Türkçe karakter kullanılmaması (İ yerine I, ÖÜŞÇĞ yerine OUSCG kullanılması),
  • Posta kodunun doğru bir şekilde girilmesi ve
    Noktalama işareti kullanılmaması gerekmektedir.

Çünkü noktalama işaretleri Payoneer’de yalnızca “nokta” şeklindedir. Amazon gibi platformlarda ise adresleri okuyan botlar bunun ayrımını yapamaz ve adreslerde bir farklılık olduğunu varsayarak suspend alarmı verebilir. Bunun önüne geçmek için taksim, virgül ya da benzeri bir noktalamayı Amazon hesabı açarken de kullanmamak gerekiyor.

Payoneer güvenlik sorusu ve şifre

Güvenlik soruları ve şifre gibi özel bilgiler hem hatırlanması açısından hem de gücü açısından önemlidir. Güvenlik sorularında akılda ilk beliren cevabı yazmak, Türkçe karakter içermeyen bir cevap vermek ve soru ile cevabı gizli bir köşeye kaydetmek gerekiyor.

İnternet kullanıcılarına da payoneer olsun olmasın tüm şifrelerini en az altı ay süre ile değiştirmeleri uyarıları yapılıyor.

Payoneer hesap açma işlemini tamamlama

Son aşamada ise şart ve koşullar, gizlilik ve çerez politikası ve fiyatlandırma ücretleri bölümlerini kabul ettiğinize dair onay verdiğiniz takdirde gönder diyerek kayıt işleminizi tamamlamış bulunursunuz. Denetim ve onay süreci birkaç gün içinde tamamlandığı koşulda onay bilgisi verilecektir.

Bank statement nedir?

Hesap için onayın gelmesinin ardından Payoneer’in sitesi üzerinden bir Bank Statement yani hesap özeti gerekecektir. Bu bank statement alınarak Amazon ya da diğer satış yerlerine yüklenecek ve gelen ödemelerin hesaba aktarılması sağlanacaktır.

Bank Statement almak için site üzerinden rapor özeti kısmından gelecek olan döviz çeşidi seçilir. Örneğin Amazon Amerika’dan hesap açanların USD’yi, Kanada’dan mağaza açanların CAD yani Kanada Dolarını seçmesi gerekir. Ardından pazaryerine kayıtlı olan eposta adresi bilgisi ve fatura bilgileri girilerek bir PDF dosya alınır. Bu dosya da pazaryerine yüklenir.

Payoneer kart nedir? Gerekli mi?

Payoneer hesabına kayıt sürecinde “ön ödemeli MasterCard” kullanılmaktadır. Kayıt ve onay sürecinin ardından başvuru sahibi adına Amerika merkezli bir hesap kaydı açılır ve bu hesaba uygun Payoneer kart isimli MasterCard kullanıcı adresine on beş gün içerisinde gönderilmektedir. Kartınızın elinize geçmesinin ardından sistemsel olarak atkifleştirilmesi gerekmektedir. Aktive edilme işleminin ardından TEB bankamatiklerinden para çekim işlemlerinizi sağlayabilir ve alışverişlerinizde kartınızı kullanabilirsiniz.

Payoneer’i Türkiye’deki bir bankaya bağlamak gerekiyor. Ancak bu nedenle Bankamatiklerden para çekerken bankaların komisyon kesintileri nedeniyle kazanç azalabilir. İşlem başına belli ücretler, Payoneer’in kendi kesintileri ve swift ücreti gibi durumlar karşısında daha temkinli hareket etmek gerekiyor.

Payoneer’in kartının da var olması ile diğer sanal ödeme yöntemlerinden ayrılıyor. Kart ücretsiz olarak çıkarılabiliyor, ancak kaybolan kartın yerine yenisinin alınması için 12.95 dolarlık bir ücret ödemek gerekiyor.

Payoneer’in avantajları nelerdir ?

Kullanıcılarına tek bir yere bağlı kalmaksızın birden fazla kaynaktan ödeme yapabilme imkânı sunmaktadır. Amazon, Google gibi önemli birçok şirket Payoneer üzerinden ödeme almaktadır. Ayrıca komisyon ücreti de oldukça makuldür. Farklı platformlarda açılan mağazaları tek bir Payoneer hesabı aracılığıyla yönetilebilme imkanı sunmaktadır. Tek bir banka hesabı tanımlanması durumunda Türkiye içindeki bankaların tümüne hızlı ve kolay para transferi yapılabilmesini sağlamaktadır.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?