Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

Mikro İhracat Nedir ve Nasıl Yapılır?

Mikro ihracat modeli, teknolojinin gelişmesiyle birlikte küçük ve orta ölçekli işletmelerin uluslararası düzeyde açılabilmesini mümkün kılar. İletişim araçlarının hızlı bir şekilde gelişmesi, dijital ticari ilerlemelerin yaşanmasına yardımcı olur. Mikro ihracat sayesinde yalnızca büyük şirketlerin ulaşabildiği fırsatlar, küçük ve orta ölçekli işletmeler için ulaşılabilir hale gelmiştir.

Mikro ihracat modeli, sunduğu avantajlar sebebiyle son zamanlarda sıklıkla tercih edilir. Ancak dikkat edilmesi gereken pek çok unsurunun olduğu da unutulmamalıdır. Bu unsurlara dikkat edilerek hareket edildiği takdirde pek çok avantaj elde edilebilir. Mikro ihracat modelini uygularken dikkat edilmesi gerekenleri ve bu model hakkında merak edilen tüm detayları sizler için derledik!

Mikro ihracat nasıl yapılır?

Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelere daha büyük fırsatlar açılması konusunda avantajlar sağlayan “Mikro ihracat nedir?” sorusu merak edilir. Bir ülkede ekonomik faaliyet sürdüren küçük ya da orta büyüklükteki işletmelerin uluslararası alanda çalışabilmesi ve bu pazarlara ürün satışında bulunabilmelerini sağlayan modeldir. Aslında bir teşvik modeli olarak yer alan mikro ihracat, yurt dışı pazarlara açılmayı ve bu pazarlarda ihracat yapabilmelerini mümkün hale getirir.

Eskiden yalnızca büyük şirketler uluslararası pazarda çalışabiliyor ve ihracat yapabiliyorken gelişen teknoloji ve şartlar sebebiyle küçük ve orta boyutlardaki şirketler de bu pazara adım atabiliyor hale geldi. İş hacmini artırma konusunda yardımı olan bu model küreselleşme sayesinde daha çok tercih edilir. Mikro ihracat modelinin teşviki ile ekonomik kalkınmaya ve küçük işletmelerin büyümesine olanak tanınır. Bu şekilde önemi olan modelin nasıl yapıldığıdır. “Mikro ihracat nasıl yapılır?” konusunda dikkat edilmesi gereken ilk adım ürün ve hizmet seçimi olacaktır.

Uluslararası pazar daha farklı bir ortam olduğu için ilk olarak ihracat yapılmak istenen ürün ya da hizmet belirlenmeli ardından bu doğrultuda ilerlenmelidir. Uluslararası pazar araştırması yapılarak mikro ihracat ürünleri arasından hangi ürünün talep gördüğü belirlenerek rekabet durumu incelenmelidir. Bu ürünler arasında kadın ve erkek giyim, ev tekstil, anne bebek ürünleri ve elektronik gibi çeşitli ürünler yer alır.

Potansiyel müşterilerin değerlendirilmesi ve profil incelemesi yapılmalıdır. Ardından ürünün hangi fiyat aralıklarında sunulduğu, hangi ülkede daha çok satış yapılabileceği ve bu satışlar için hangi platformların kullanılabileceği değerlendirilmelidir.

İhracatın yapılacağı ülke ve platform belirlendikten sonra bu ülkenin hukuki işlemleri hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Çünkü gümrük ve çeşitli belgeler konusunda gereken her bir adımın atılması sürecin sorunsuz ilerlemesi açısından önem taşır. Nakliye, gümrük ve depolama gibi önemli konuları da dikkatli bir şekilde planlamalı ve lojistikte herhangi bir sıkıntı çıkmamasını sağlamalısınız.

Farklı bir ülkede yürütülen bu süreç dil ve kültür açısından zorlayıcı olabilir. Bu noktada gelişen teknolojiden faydalanarak iletişim stratejileri belirleyebilirsiniz. Yerel iş ortakları edinerek süreci daha rahat hale getirebilmeniz mümkün olacaktır. En önemli nokta ihracatını yapacağınız ürün ve hizmetin reklamıdır. Müşteri profilinize uygun olacak şekilde bir pazarlama stratejisi geliştirmeli ve markanızı tanıtabilmelisiniz.

Uluslararası ticarette en önemli nokta olan ödeme yöntemlerini araştırarak en güvenilir olanı tespit etmelisiniz. Sabır ve araştırma gereken bu sürecin tamamlanmasının ardından bu süreci devamlı olarak incelemeli ve geri bildirimleri göz önünde bulundurarak gereken iyileştirmeleri yapmalısınız.

Bu araştırma sürecinin tamamlanmasının ardından gereken tüm belgeleri alarak yasal sınır olarak belirtilen mikro ihracat sınırına uyarak ve tüm mikro ihracat şartlarını yerine getirerek uluslararası pazara açılabilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?