Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON GÜN SON FIRSAT !

Melek yatırımcı nedir, melek yatırım nasıl alınır?

Melek yatırımcı nedir ve start-up’lar melek yatırımcı ağlarına nasıl erişebilirler? Start-up projeleri için ve start-up girişimler için melek yatırımcı nasıl bulunur?

Melek yatırımcı nedir?

Henüz fikir aşamasında olan ya da uygulamaya geçse bile yeterli finansal desteği bulamadığı için ilerleyemeyen Start-up’lara yatırım oluşturan ve uzun dönemde kar eden yatırımcılara melek yatırımcı denmektedir. Melek yatırımcılar, Start-up’lara fikir aşamasında ya da gelişim aşamasında fon sağlamaktadır.

Melek yatırımcılar, yatırım yapacakları Start-up’larda bazı kriterlere dikkat etmektedirler. Melek yatırımcılar büyüme potansiyeli gördükleri, uzun vadeli ve gerçekten yenilik getireceğine inandıkları projelere yatırım yaparlar. Peki, melek yatırımcılara nasıl ulaşılır ve nasıl yatırım alınır?

Melek yatırımcı ağları

Melek yatırımcı ağları internet üzerinden kolaylıkla ulaşılabilir haldedir. Melek yatırımcılar LinkedIn, Quora, Whatsapp grupları gibi sosyal ağlar üzerinden ulaşılabilirken diğer yandan çeşitli konulara yatırım yapan melek yatırımcı ağları da bulunuyor. Örneğin ekosistem ve iklim sorunlarına bir çözüm geliştirecek Start-Up’lar için yatırımcı ağı oluşturan Nar Eco, pek çok destek de sağlıyor.

Melek yatırımcı ağları için en fazla bilinen AngelList, Microventures ve Türkiye’den Galata Business Angels gibi genel yatırımcı ağları da bulunmaktadır.

Melek yatırım almak için neler gerekir?

Melek yatırımcıların girişimcilere ne kadarlık bir yatırım yapacağı hakkında net bir bilgi yoktur. Melek yatırımcılar eğer Start-Up’a yatırım yapmak isterlerse girişimcinin giderlerini ve ihtiyaç duyduğu oranı çok iyi hesaplaması gerekir. Aksi halde ya melek yatırımcı ya da girişimci zararlı çıkacaktır.

Melek yatırımcılar, yatırım yapacakları projelerin gelecek vaat eden, bir soruna gerçekten çözüm getiren ve yenilik ile farklılığı bir arada sunan projelere destek vermeye gönüllü olmaktadırlar. Bu yatırımcılar, Start-up’larda gerçekten bir yenilik olup olmadığına, girişimin uygulanabilir olmasına, globalleşme gücünün olup olmadığına dikkat etmektedirler.

Start-up’lar, melek yatırımcılara yapacakları sunumlarda iş planlarını çok iyi bir şekilde ve yalın olarak sunmalıdırlar. Ekibin inancını ve profesyonelliğini iyi yansıtmak ve satış potansiyelini ispatlamaları gerekmektedir.

Girişimciler de başvuracakları melek yatırımcıların bazı özelliklerine dikkat etmeleri gerekiyor. Melek yatırımcıların bir portföyü bulunmaktadır ve bu portföy üzerinde kimlere yatırım yaptığı, ne kadar deneyimi olduğu, sektörde ne kadar süredir var olduğu ve yatırımın ardından girişime nasıl bir fayda sağlayabileceği üzerinde durulmalıdır. Yapılan görüşmelerde ekiple beraber yatırımcının çalışabilirliği de ölçülmelidir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?