Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Lisanssız resimler ile dolar kazanma

İnternet üzerinden para kazanmanın pek çok yolu bulunmakta. Özellikle tasarım alanında sağlanan kolaylıklar sayesinde kullanıcılar ve satıcılar kıyafet, telefon kabı veya poster gibi tasarımlar sıfır maliyet ile tasarımcıdan tüketiciye ulaşabiliyor. Son zamanlarda eski dönemden kalan ve artık lisansa tabi olmayan resimler tasarımlarda çok fazla kullanılmaya başlandı. Peki lisanssız resimler aracılığı ile nasıl para kazanılır?

Lisanssız resim nedir?

Kamuya açık veya kamu malı olarak da adlandırılan lisanssız resimler, bir sanatçının öldükten 100 yıldan sonrasında sanat eserlerinin kamuya arzıdır. Yani bu sanat eserleri halka arz edilir. Kitap, resim veya müzik eserleri bu şekilde ücretsiz bir şekilde kullanılabilir hale gelmektedir.

Tasarım alanında oldukça fazla kullanılan lisanssız eserler sayesinde internet üzerinden dolar veya döviz kazanmanın birçok yolu var. Bunlardan biri de sanat eserini bularak bir tasarıma dönüştürmek ve çeşitli sitelerde “print on demand” yani yalnızca talep olduğunda üretilerek satılmasıdır. İlk adımda bu görsellere erişimin detaylarına sonrasında da nasıl tasarımla satılabileceğine değineceğiz.

Lisanssız eserler nasıl bulunur?

Lisanssız eserler için birden fazla internet sitesi üzerinden aramalar yapılabilir. Bu noktada ilk adımda bir araştırma sürecine girilmesi gerekiyor. Niş alanlara ilgisi olanlar için özellikle sanat eserleri aratılabilir. Örneğin dağcılık seven kişiler ya da dünyayı gezme hedefi olanlar için eski dağ veya harita resimleri ilgi çekici olabilir. Doğa manzarası çizen veya haritacılıkla uğraşan eski sanatçıların kim oldukları ilk adımda araştırılabilir.

Bu adımdan sonra çeşitli sitelerde sanatçının veya belirlenen niş alanın adı İngilizce olarak aratılmalıdır. “Public Domain” yani “Kamuya açık” bir eser olmasına özellikle dikkat edilmesi gerekiyor. Görselleri;

Lisanssız eserlerle nasıl tasarım yapılabilir?

Elde edilen görseller ister direkt olarak isterse de üzerinde oynanarak tasarım haline getirilebilir. Bu eserleri poster, kıyafet veya eşyalar üzerinde uygun bir şekilde yerleştirerek estetik bir şekilde sunulması gerekiyor. Bu aşamada büyük sermayeler harcamadan satış yapabilmek için birkaç site üzerinden satış yapmak mümkündür.

Red Bubble

RedBubble, tasarımcıları destelemek üzerine 2006 yılında kurulan bir girişimdir. Sisteme yüklenen görseller yüksek kalite ile ürünler üstüne yerleştirilebiliyor. Bu şekilde bir sipariş alındığında ise sistem, ürünü üreterek müşteriye ürünü ulaştırıyor. Bu sayede hem tasarımcı kendi payını alıyor hem de platform para kazanmış oluyor.

Redbubble’a üye olmak ücretsizdir. Sisteme yüklenen görseller yalnızca kıyafet değil, eşya kategorisinde de tasarıma dönüşebiliyor. Ayrıca İngilizce, Fransızca ve Felemenkçe dil ile anahtar kelime ekleme seçeneği sunarak hedef kitleyi genişletme imkanı da sağlıyor.

Merch By Amazon

Merch by Amazon da RedBubble gibi stok olmadan sipariş başı üretim yapmayı sağlayan bir oluşum. Amazon’un milyonlarca müşterisine ulaşma fırsatı sunan Merch by Amazon üzerinden tasarımlar eklenerek istenilen kategoride satışlar yapılabilir. Yurt dışına satış yapmanın kolay yollarından biri olan Merch by Amazon, ufak bir uyarıda bulunuyor; ürünlerde iade olmaması adına mutlaka bir örneğin satın alınarak kontrol edilmesi gerektiği ifade ediliyor. Ayrıca Merch by Amazon satıcıları, Amazon’un analizlerinden ve prime gibi hizmetlerinden faydalanabiliyor.

Lisanssız eserlerle dolar kazanma

Eserlere ulaşıp, sitelerden üyelik açılarak tasarımların yapılması işin yalnızca bir kısmını oluşturuyor. Bundan sonraki süreçte tamamen dijital pazarlama tekniklerinin devreye girmesi gerekmektedir. Çünkü tanıtımı olmayan ürünlerin müşterilerini bulması oldukça zordur.

Bu nedenle, bir marka oluşturarak ürünleri özellikle sosyal medya üzerinden tanıtmak gerekiyor. Bir marka adı, marka kimliği ve hedef kitle belirlemek ve buna göre ilgi çekici içerikler oluşturarak markanın tanıtılması, site üzerinden yapılacak satışları artıracaktır.

Diğer yandan anahtar kelime çalışmalarına da özen gösterilmelidir. Dağcılık örneğinde olduğu gibi, güzel bir dağ manzarası posteri isteyen müşterinin arama motoruna neler yazabileceği araştırılmalı ve tasarımlara buna yönelik isimler eklenmelidir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?