Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

Kargo İade Ücretini Tüketici Ödeyecek!

İnternet üzerinden alışverişin son yıllarda yaygınlaşmasıyla birlikte kargo şubelerinde artan iade işlemleri sorunlara yol açmaya başlamıştır. Bu nedenle, iade sürecinde değişiklik yapılmıştır. Ticaret Bakanlığı’nın ‘Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik’ kararı doğrultusunda, 1 Ocak 2025 tarihinden itibaren internet üzerinden alınan ürünlerin iadesinde kargo ücreti tüketicinin sorumluluğunda olacaktır.

Ancak, malın ayıplı olması durumunda ücreti satıcı ödeyecektir. Tüketicinin, satın aldığı ürüne ilişkin olarak teslim tarihinden itibaren 14 gün içerisinde cayma hakkını kullanabilmesine devam edilecek ve tüketici, iade masrafını karşılamakla yükümlü olacaktır. Malın ayıplı olması durumunda ise tüketici iadeye ilişkin masraflardan muaf tutulacaktır. Tüketicinin talep etmesi halinde, iade masrafı, kendisine iade edilecek mal veya hizmet bedeli ile teslimat masraflarından mahsup edilecektir.

2023 yılının ilk üç ayında internet üzerinden alışveriş yapanların %75,5’i giyim, ayakkabı ve aksesuar gibi ürünleri tercih etti. Aynı yılın haziran, temmuz ve ağustos aylarında web sitesi veya mobil uygulama üzerinden yapılan alışverişlerde sorun yaşayan kişilerin oranı %27,1 oldu. En sık karşılaşılan sorunlar ise sırasıyla %13,6 ile teslimatın belirtilenden daha yavaş olması ve %11,1 ile yanlış veya hasarlı mal/hizmet teslimi oldu.

Düzeltme: Ticaret Bakanlığı, yaptığı açıklama ile yönetmelik değişikliğinin 1 Ocak 2025 tarihine ertelendiğini duyurdu.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?