Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

Instagram’da SEO çalışması nasıl yapılır?

Instagram yakın zamanda SEO özelliğini getirdiğini duyurdu. Bununla birlikte Instagramda bildiğimiz en önemli öne çıkma ve görünür olma yolu olan “hashtag”lerin önemi de azalmış oldu. Artık instagram üzerinden yapılan paylaşımlarda algoritma çok daha farklı bir şekilde işleyecek. Peki markalar, instagram paylaşımları yaparken etkileşim oranlarını yüksek tutmak için neler yapmalı?

Instagram SEO çalışması nedir?

Türkiye’de en fazla kullanılan sosyal medya uygularında ilk sırada gelen Instagram, markalar için reklam ve bilinirlik inşa etmek için ücretsiz olarak kullanılabilecek en iyi platformlar arasında. Instagram’da yakın zamana kadar öne çıkmak için hashtagler kullanılıyordu. Ancak platform, hashtaglerin hem amacı dışında kullanılması hem de algoritmasının değişmesi nedeniyle Instagram’da artık SEO odaklı paylaşımlar yapmak gerekecek.

SEO yani arama motoru optimizasyonuyla beraber Instagram üzerinden bir post paylaşılırken yazılan metin ve görselin uyumluluğu öne çıkacak. Burada önemli olan şey ise “anahtar kelimeler” olacak. Anahtar kelimelerin yavaş yavaş hashtaglerin yerini alacağı düşünülüyor.

Hatta bazı aramalarda öne çıkan gönderilerde, ilgili hashtagler yerine gönderi metinlerinde anahtar kelimelerin olduğu görülüyor. Yani, SEO odaklı metinlerin yazılacağı bir dönem başladı da denilebilir.

İçerik ve gönderi uyumu

Instagram SEO’da dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, gönderinin metinle olan alakası olacak. Instagram da artık google gibi kişilerin aramalarına ve ilgi alanlarına göre bir sıralama yapacak. Öne çıkanlar arasına girmek ve hedef kitlenin karşısına çıkabilmek için markaların da içerik ve gönderi uyumuna dikkat ederek ve anahtar kelimeler kullanması gerekecek.

Hashtag kullanımı nasıl olmalı?

Bu noktada hashtaglerin kullanılıp kullanılmayacağı konusunda kafalar karıştı. Ancak Instagram hala tam olarak hashtag sistemini kaldırmış değil. Bu nedenle hashtag kullanımı devam ettirilebilir. Ancak bazı noktalara dikkat etmekte yarar var.

Bazı sosyal medya uzmanları gönderi metninde kullanılan hashtag sayısının 3 ile 5 arasında olmasının yeterli olduğunu savunuyor. Bazılarıysa 30’a kadar hashtag kullanılabileceğini öne sürüyor. Ancak hepsinin ortak noktada buluştuğu konu; kullanılan hashtag’in gönderiyle olan ilgisinin doğrudan olması gerektiği.

Hashtag kullanımı bu noktada üç ana grup altında incelenebilir. İlk olarak satış yapılan alanla ilgili, rekabeti yüksek bir anahtar kelime hashtag olarak eklenebilir. Bu yolla birlikte algoritmaya ne hakkında paylaşımlar yaptığınızı gösterebilirsiniz.

İkinci ana grupta ise sektörün yanında hangi spesifik alanda hizmet verdiğinizi göstermeniz gerekiyor. Yani e-ticaret yapıyorsanız ve çanta satıyorsanız, niş olarak spor çanta gibi anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Ya da fotoğrafçılık yapıyorsanız “düğün fotoğrafı” gibi niş anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

Üçüncü ve son olarak gönderi konusuna bağlı bir anahtar kelime seçmeniz gerekir. Mesela bir gelinlikçiyseniz, yaz düğün kıyafetlerine yönelik bir paylaşım yaparak alanınızı biraz daha kısıtlayabilir ve bu yönde araştırmalar yapan kişilerin karşısına çıkabilirsiniz. Hashtag kullanımını bu şekilde kısıtlandırabilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?