Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 5 KİŞİ !

Instagram etkileşim artıracak ipuçları

Instagram uygulaması Türkiye’de 39 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Eskisine göre çok daha dikkatli bir platform olan Instagram’da etkileşim artırmak artık daha zor. Belli bir takipçi kitlesi oluşturmak ve bu sayede organik trafik yakalamak isteyen e-ticaret girişimcileri için 2022 yılında kullanabilecekleri ipuçlarını paylaştık.

Instagram’da etkileşim için ne yapmak gerekiyor?

Instagram artık e-ticaret ile uğraşanlar için de bir pazaryeri haline geldi. Eski reklam geleneklerini yerle bir eden sosyal medya devrimi ile beraber Instagram’ın bu girişimi ile girişimciler müşterilerine farklı yollardan ulaşım sağlayabiliyor. Ancak değişen bu çağda bir Instagram sayfası büyütmek de eskisine göre oldukça zor. Bunun en büyük nedeni hem Instagram’ın politikalarını sıkılaştırması hem de rekabetin artması oldu. Instagram kullanıcıları da artık kaliteli içeriklere oldukça özen göstermeye başladı.

Peki e-ticarete yeni başlayan girişimciler en az bütçe ile nasıl Instagram yönetimi yapabilir? Instagram etkileşim oranlarını artırmak için profesyonel görünümlü tasarım, kolay tüketilebilen ve interaktif etkileşim oluşturacak içerikler, düzenli bir paylaşım takvimi, tasarımda bütünlük, Spam görünümü oluşturmama, Instagram özelliklerinden faydalanma, çekiliş ve işbirliği gibi yöntemler öne çıkıyor.

Instagram’da gönderi tasarımı

Instagram üzerinde içerik konuları oldukça önemlidir, ancak bundan da önce gelen şey görünümdür. Profesyonel ve profesyonel olmayan hesaplar artık birbirinden kolay bir şekilde ayırt edilebiliyor. Instagram’ın görsel bombardımanında birilerinin dikkatini çekmek ise oldukça zor. İlk görünüm bu nedenle önem arz ediyor ve tasarımın profesyonel olması da bir hayli mühim.

Bedava ya da çok az bir ücret ile bazı online tasarım programları kullanılarak Instagram için içerik üretilebilir. Bu noktada canva ve create.vista oldukça kullanışlı iki platform olarak öne çıkıyor. Instagram’da hikaye ve gönderi için ayrı ayrı seçilebilecek olan hazır kalıp tasarımlar ile gönderiler profesyonel bir görünümün yanında hızlı bir şekilde oluşturulabiliyor.

Instagram gönderi tasarımı neye göre belirlenmeli?

Bu platformlardan görsel oluştururken bir bütünlük yakalamak önemli. Bu da marka kimliği, markanın renkler, logo kullanımı ve profesyonel görseller kullanmaktan geçiyor. Örneğin genç kadın kıyafetleri satan bir mağaza, renkli bir logonun yanında sürekli olarak yayınladığı gönderi tasarımlarda da renkli ve göze çarpan görseller kullanmalıdır.

Instagram’da gönderi paylaşım sıklığı ve tasarım etkileşim için oldukça önemlidir.

Gönderi sıklığı ne kadar olmalı?

İçerik paylaşımı için tasarımın sonrasında paylaşım istikrarı da diğer önemli bir konudur. Instagram’ın bu konuyla alakalı olarak belli bir kılavuzu yoktur ancak istikrarlı paylaşım yapmanın etkileşimi artırdığı biliniyor. İş yoğunluğuna göre instagram içeriklerini düzenli olarak paylaşmanın yanında rakip ve hedef kitle de paylaşım sıklığı ve saatleri açısından dikkate alınacak unsurlardır. Rakiplerin paylaşım sıklığını takip etmek bir ipucu oluşturacaktır. Aynı zamanda hedef kitlenin instagramda en fazla vakit geçirdiği saat aralığı da takip edilmelidir.

İçerikleri düzenli paylaşmak için yardımcı programlar da yine oldukça etkileyici işlevler görüyor. Bu programlar önceden planlı paylaşımlar yapmalarının yanında etkileşim için belli analitikler de ortaya koyarak bir strateji haritası oluşturmaya yardımcı oluyor. Buffer, bu uygulamalar arasında en fazla kullanılanların başında geliyor. Bedava seçeneği ile birlikte uygun premium seçeneği ile kullanıcılarına hizmet sağlıyor.

Instagram’ın kendi özellikleri

Instagram, kendi içerisinde oluşturduğu her yeni güncellemeye özen gösteriyor. Örneğin daha öncesinde Hikayeler özelliğine getirdiği etkileşim özelliklerini kullananlara fırsatlar sunarken şu anda da reels özelliğini yaygınlaştırmak için büyük çaba sarf ediyor.

E-ticaret sayfaları da bu özellikleri kullanarak hem daha fazla kullanıcıya ulaşabiliyor hem de reklam bütçesini biraz daha olsa kısarak tasarruf edebiliyor. Marka kimliği ve trendlere uyumlu bir içerikle beraber girişimlerin dönüşüm oranları olumlu etkileniyor.

Reels, IGTV ve canlı yayınlar, instagram üzerinden en fazla etkileşim getiren özelliklerdendir. Bu nedenle ürün tanıtım videolarını reels ile paylaşmak, IGTV üzerinden faydalı ve eğlenceli içerikler paylaşmak ve çekiliş gibi etkinlikler düzenleyerek canlı yayına geçmek kitlenin büyümesine yardımcı olacaktır.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?