Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

Instagram DM stratejisi ile hesabını büyüt!

Instagram algoritması her geçen gün daha farklı bir güncellemeyle kullanıcılarının memnuniyetini düşüyor. Sayfa sahipleri, ne kadar fazla takipçiye ulaşırsa ulaşsın takipçisinin ana sayfasına gönderilerinin düşme olasılığı oldukça az. Bu yazımızda Instagram’da daha fazla etkileşim almak ve satışları arttırmak için yüzde 98 oranında başarı sağlayabilen farklı bir yöntemin nasıl kullanılabileceğinden bahsedeceğiz. Instagram DM’i kullanarak kullanıcılarınızı takipçilere, takipçilerinizi de daimi müşterileriniz ve markanızı duyuracak elçilere dönüştürebilirsiniz. Peki nasıl?

Instagram Direkt Mesaj Nasıl Çalışır?

Instagram’ın ilk kurulduğu günden bu yana Direkt Mesaj’ın içeriği de çeşitlendirildi. Eski zamanlarda herhangi birine mesaj atıldığında bu mesaj kişiye direkt ulaşıyordu. Mesajları özelleştirmek için yalnızca kullanıcılar tarafından “Takipçim olmayanlar mesaj atmasın” seçeneğine sahipti. Ancak şu anda instagram DM’in dört farklı kutusu bulunuyor.

Birincil kutusunda yakın arkadaşlardan gelen mesajlar görünür. Takip edilen kişilerden gelen mesajlar da bu kutuya düşer ve ilk görünen sekme burası olduğu için etkileşimin en fazla olduğu sekme de birincil kutusudur.

Genel kutusu ise opsiyonel olarak kullanılır. Bir hesaptan gelen mesajları bildirim olmak almak istemeyenler, hesabı bu kutuya taşıyabiliyorlar.

İstekler sekmesinde ise takip edilmeyen veya takipçi de olmayan hesaplardan gelen mesajlar görünür. Bunun yanında İstekler kutusuna girildiğinde “Gizlenen İstekler” bölümü görülebilir. Gizlenen istekler Instagram algoritmasının spam olarak algıladığı hesaplar ve mesajların bulunduğu sekmedir. Bu sekmeye giden mesajların da bildirimi kullanıcıya gitmez, özellikle bakılması gerekir.

Yani temelde Instagram DM de tıpkı mail hizmetleri gibi çalışır. Bu noktada hem spama düşmemek hem kullanıcıya doğru bir şekilde ulaşarak cevap alabilmek ve satış gerçekleştirmek için bazı stratejiler uygulamak gerekecektir.

Neden Instagram DM kullanılmalı?

Instagram gerçekleştirdiği güncellemelerle artık çok farklı bir platforma dönüştü. Takipçisi olmayan herhangi bir hesap bile reklam verdiği sürece yüksek oranda görüntülenme alabiliyor. Aksine çok takipçisi olan bir hesabın etkileşim oranı çok düşük olabiliyor. Bütün bu karmaşanın içinde Reels, Hikaye, IGTV veya Post paylaşımları haricinde direkt etki eden bir araç olarak DM kutusu karşımıza çıkıyor.

Instagram DM’den giden özel mesajların yüzde 98’i etkileşim alıyor. Başarılı bir strateji izlendiği sürece Instagram DM kutusu pek çok işletme hesabı için oldukça etkili bir araca dönüşebilir. Özellikle Influencerlar, yerel işletmeler ve benzeri işletme hesapları için Instagram DM kutusunun nasıl kullanılabileceğine değineceğiz.

Instagram DM’den kimlere ulaşılması gerekiyor?

Instagram işletme hesapları, DM aracılığı ile etkileşim artırma, iyi müşteri ilişkileri edinme ve daha fazla takipçiye ulaşma gibi bir amaçla kullanabilir. Ancak bu herkese belirli kalıp bir cümleyi atarak etkileşim beklemek anlamına gelmemeli. Çünkü Instagram algoritması bu çabayı algılayarak sizin içeriğinizi kötü olarak nitelendirecektir. Bu durum ise mesajlarınızın spama düşmesine yol açar.

Herkese mesaj atmaktansa birkaç farklı gruptan insana farklı farklı mesajları atmak gerekecektir. Sizinle daha önce etkileşim kurmamış ancak hedef kitlenizde olan kişiler, sizinle etkileşime girmiş ancak henüz takip etmemiş ve sizden alışveriş yapmamış olanlar, takipçiniz olan kişiler ve sıkı takipçileriniz olarak dörde ayırabiliriz. Bu kişilere ayrı ayrı özelleştirilmiş mesajlar yollanması gerekir.

Özelleştirilmiş mesajlar nasıl hazırlanmalı?

Instagram üzerinden takipçi edinebilmek ya da etkileşim kurabilmek için özelleştirilmiş mesajlar kullanmak çok önemlidir. Kişilere aynı mesajı kopyala yapıştır olarak atmanın ne kadar olumsuz bir etki yaratabileceğine özellikle değinmiştik. Bu noktada bilinmesi gereken tek şey, bireylere sıcak ve samimi bir teklif sunarak iyi bir iletişim kurmayı amaçlamaktan geçiyor.

Örneğin işlek bir yerde fiziki bir restoranınız varsa takipçileriniz ya da hedef kitlenizden birilerine bedava bir şey teklif ederek restoranınıza çağırabilirsiniz. Ancak bu teklifi açık bir şekilde reklam ya da takip isteği gibi göstermemek gerekiyor. Amaç, samimi bir iletişim kurarak hedef kitleyi etkileyecek bir hikaye oluşturmaktır.

Mesajı özelleştirmek için;

  • Kişiyeismiyle hitap edilmeli,
  • Profili açıksa veya ufak bir bakışta hakkındaki bir bilgiyle etkileşim kurmaya çalışarak,
  • Mutlaka kendisinden istediğiniz şeye bir karşılık vereceğinizi gösteren mesajlar hazırlamalısınız.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?