Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 5 KİŞİ !

Görsel kimlik nedir, görsel kimliğin unsurları nelerdir?

E-ticarette uzun vadeli başarının sırrı bir marka yaratmaktan geçiyor. Markanın kullandığı renkler, yazı fontları, ve bunun gibi pek çok görsellik marka kimliğine dair pek çok şey aktarıyor. Peki, görsel kimlik nedir, marka görsel kimliği nasıl oluşturulabilir? Yazımızda bunlara değineceğiz. 

Görsel kimlik nedir?

Yalnızca e-ticaret markası olmasına gerek yok, görsel kimlik tüm markalar için görünen her şeyi ifade eder. Markanızın logosu için seçtiğiniz renklerden, kullandığınız fontun genişliğine kadar… Çağa uyumlu olma çabanızı aktaran modern bir kimlik, gençlere yönelik hizmet verdiğinizi gösterecek sıra dışı bir kimlik veya geleneksel bir izlenim sunacak klasik bir kimlik… Tüm bu farklılıklar, görsel kimlikle desteklenmeli ve sunulmalıdır. Müşterilerin tıpkı bir insanla tanışıyormuş gibi kimlik sahibi hakkında fikir edinebilmesi gerekir. 

Görsel kimlik ne amaçla kullanılır? 

Markanın vizyon, hedef, hedef kitlesi gibi pek çok unsurundan parça barındırmaktadır. Amaçlarını maddeler halinde sıralayacak olursak;

  • Markanın hedef kitlesi üzerinde duygusal bir çağrışım uyandırabilmesi,
  • Markanın tüm vizyon ve kılavuzlarını tek bir tema üzerinden yansıtabilmesi,
  • Markanın ürün ve hizmetleri hakkında izleyicilere net bir mesaj verebilmesi,
  • Markanın farklı yönlerini tek bir çatı altında birleştirmesi,
  • Bir reklam veya tanıtım çalışmasında markanın ilk görüşte tanınabilmesi gibi amaçlara hizmet eder. 

Marka kimliği genel olarak pazarlamacılar aracılığıyla denetlenirken, tasarımcılar tarafından oluşturulur. Marka kimliği oluşturulurken, markanın özelliklerini dışarıya yansıtacak bir tarz oluşturulur. 

Görsel kimlik nasıl oluşturulur?

Markanın görsel kimliği oluşturulurken temelde dört unsur önemlidir. Markanın logosu, yazıların tipografisi, renklerin çağrışımı ve seçiminin yanında görüntülerin nasıl bir tarz oluşturacağı görsel kimliğin temelini oluşturur. 

Marka logoları çeşitlilik göstermektedir. Yalnızca yazıyla oluşturulan logolarda bile farklı kimliklerde işletmeler mevcuttur. Örneğin tırnaklı fontlar seçilen bir görsel daha samimi bir hava oluştururken, tırnaksız fontlar teknolojik ya da daha resmi bir kimliğe işaret edebiliyor. Bu nedenle logoların detayları, kimlik hakkında çok şey söyleyecektir. Marka logosu oluştururken, kültürel kodlar, evrensel kodlar, markanın oluşturmak istediği imaj, hedef kitle gibi pek çok noktaya dikkat etmek gerekiyor. 

Tipografi konusunda da tıpkı logo belirleme sürecinde olduğu gibi farklı unsurları hesaba katmak gereklidir. Reklam ya da slogan gibi yerlerde kullanılan yazı tipleri, marka hakkında çok fazla şeyi göz önüne sermektedir. Kalın puntolar, tırnaklı – tırnaksız fontlar gibi yazıya dair pek çok unsur marka görsel kimliği için iyi belirlenmelidir. 

Markanın renkleri, tüm tasarımsal sürece etki edeceği için doğru bir şekilde tercih edilmelidir. Renklerin birbiri ile olan uyumu, herhangi bir bilindik grubun (futbol takımı, siyasi parti, vb.) renklerine yakın olmaması ve insanların duygularında yaptığı çağrışımlar dikkate alınmalıdır. 

Son olarak kullanılacak olan görseller, marka kimliğinin en önemli unsurlarından birini oluşturur. Markanın sitesinde kullandığı butonlardan, sosyal medya hesabında paylaştığı görsellere kadar logo, renk ve tipografi uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. 

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?