Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

E-ticarette ürün listeleme nasıl olmalı?

E-ticarette ürün listeleme neden önemlidir? E-ticarette ürün listeleme nasıl yapılabilir ve nelere dikkat edilmelidir? Ürün listelemede nasıl bir tasarım kullanılabilir, hangi bilgiler ürün listelemede eklenmelidir? Bugünkü blogumuzda ürün listelemenin pazar yerleri ve e-ticaret sitesinde nasıl olması gerektiğine değindik.

Ürün listeleme nedir?

E-ticaret sitelerinde ya da Pazar yerlerinde, bir ürün aratıldığında ya da herhangi bir kategoriye giriş yapıldığında buradaki sıralı ürünler ve ürün hakkında görünen her şey ürün listelemenin konusudur. Aynı zamanda ürüne tıklandığında açılan sayfada yer alan bilgiler ve ürün detayları da listelemede önem taşır.

e-ticaret sitesinde ürün listeleme

Bir e-ticaret sitesi tasarlanırken, ürün listeleme sayfasında ziyaretçilerin ilk merak ettiği sorulara cevap verilmelidir. Bir nevi ürün rafı olan listeleme sayfasında görsel, fiyat ve ürün adı mutlaka olmalıdır.

Grid ve listeleme tasarımları: Ürün listeleri, e-ticaret sitesinin içeriğine göre düzenlenebilir. Örneğin grid tasarımlar, genellikle görselin öne çıktığı tasarımlardır. Kozmetik, kıyafet ya da yiyecek kategorisi için uygun olan grid tasarımın yanında ürün bilgilerini daha detaylı olarak gösteren listeleme tasarımları da telefon gibi teknolojik ürünler için kullanılabilir. Grid tasarımlarda görsellerin değiştirilebilir olması, özellikle kıyafet kategorisi için oldukça kullanışlı bir özelliktir.

Fiyat ve indirimleri vurgulayın: Ürün fiyatlarının net bir şekilde listeleme tarafında gösterilmesi gerekir. İndirim varsa ne kadar olduğu ve hangi fiyattan düştüğü mutlaka belirtilmelidir. Kırmızı gibi uyarıcı renkler ile indirim vurgulanabilir.

Seçenekler sunun: Ürün sayfası içerisinde “Ürünü alanlar bunlara da göz attı” gibi bir ifade ile ilişkili ürünlerin olduğu bir sekme konabilir. Bu sekme, sitede daha fazla vakit geçirmesi ve daha fazla alışveriş yapmasına yardımcı olur.

Hızlı butonlar ekleyin; Ürün listeleme sayfasında hızlı sepete ekleme ve hemen satın alma butonları, ziyaretçilerin işlemini hızlandıracak ve dönüşüm oranına olumlu etki edecektir.

Ürün sayfası:  Ürün sayfasında yer alan bilgilerin detaylı olması, kullanıcının kafasındaki sorulara cevap verebilmesi önemlidir. Anahtar kelime araştırmaları yaparak detaylı bir ürün içeriği hazırlamak, dönüşüm oranına olumlu etki edecek ve google aramalarda üst sıralara çıkmaya yardımcı olacaktır.

Ürünün fotoğraflarının kaliteli olması, yaklaştırılabilir olması ve varsa ürün videolarının da eklenmesi gerekir. Yorum sekmesi ve değerlendirme gibi seçenekler de ziyaretçileri alış veriş yapmaya ikna edecek unsurlar arasındadır.

Pazaryerlerinde ürün listeleme

Amazon gibi pazar yerlerinde ürün sayfasında girilecek olan her bilgi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ürünün görsellerinin net olması, fazla fotoğraf kullanmak ve görselin sadece ürünü göstermesi bir avantaj sağlayacaktır.

Ürünün adı girilirken anahtar kelime araştırması yaparak daha detaylı ve daha fazla aratılacak bir şekilde kurgulanmalıdır.

Ürün açıklamalarının detaylı olması ve yine anahtar kelime araştırmaları yapılması, yeterli oranda detaylı özellik sunulması, Pazar yerlerinde ürün satışına katkı sağlayacaktır. En önemli özelliklerin ilk maddelerde belirtilmesi gerekir.

Ürünler için müşterilerden fotoğraflı yorumlar istenmelidir. Müşteri yorumlarının e-ticaretteki başarıya etkisini öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?