Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

E-ticarette pazarlama analitiği

Pazarlama analitiği, analiz ve uygulamayı birlikte geliştiren ve geleceği tahmin etmeyi amaçlayan bir süreçtir. Özellikle e-ticaret alanında pazarlama analitiği, markaların sürdürülebilirliği açısından önemlidir. Yazımızda pazarlama analitiğinin detaylarına, e-ticaretteki yerine ve pazarlama analitiğine yeni başlayanlar için dikkat edilmesi gerekenlere yer verdik.

Pazarlama analitiği nedir?

Pazarlama analitiği çoğunlukla pazarlama analizi ve pazarlama araştırması ile karıştırılır. Pazarlama analizi yalnızca istatistikleri ortaya koymak anlamına gelmez. Gelişen teknolojilerle beraber elde edilen verilerin ölçülmesine, optimize edilmesine ve gelecekteki olası durumların ortaya konmasını kapsayan pazarlama analitiği markalar için büyük bir gelişim fırsatıdır.

Pazarlama analitiği sayesinde kampanyaları daha iyi organize etmek, başarının nedenlerini ortaya koymak, başarısızlığın sebebini bularak iyileştirmek ve gelecek tahminlerini daha gerçekçi bir rapor olarak oluşturmak mümkündür. Özellikle e-ticaret girişimcileri, pazarlama analitiğiyle sağlıklı bir yol haritası çizebilirler.

Pazarlama analitiğinin e-ticaretteki önemi

Pazarlama analitiğiyle beraber; ölçüm yapmak, pazarlama stratejisini doğru bir şekilde yönetmek ve analiz etmek amaçlanır. Pazarlama analitiğinin pazarlama analizinden temelde farkı burada ortaya çıkar. Çünkü pazarlama analitiği yalnızca analiz yapmaya değil, çözüm ve iyileştirme odaklı bir süreçtir.

Özellikle e-ticaret sektöründe pazarlama alanına büyük bütçe harcamaları gerçekleştiriliyor. E-ticaret sitesine müşteri çekebilmek adına büyük reklam bütçeleri ayıran markaların, pazarlamayla ne kadar kâr sağladığını mutlaka kontrol etmesi gerekir. Müşteri başına harcanan parayla beraber reklam kampanyası karşılığında gelen kar oranının hesaplanması, markanın sürdürülebilirliği açısından hayati öneme sahiptir. Müşteri maliyetinin, kampanya getirisinden fazla olması, yeterince hedef kitleye erişememe veya kampanyanın başarısız olduğu anlamına gelir.

Kampanyanın başarısı ve e-ticaret sitesi üzerindeki veriler, girişimcilere çok fazla şey anlatır. Pazarlama analitiği de tam bu noktada markalara yardımcı olur. Pazarlama analitiği sayesinde e-ticaret sitelerinde yatırımların geri dönüştürülmesi, başarıyı tanıma ve öne çıkarma, başarısızlığın nedenini ortaya çıkararak iyileştirme çalışmaları yapmak ve reklam kampanyalarını optimize ederek minimum maliyet ile maksimum kar sağlamak mümkündür.

Pazarlama analitiğine yeni başlayanlar ne yapabilir?

Pazarlama analitiği, birçok araç kullanılarak farklı amaçlar ile gerçekleştirilebilir. Pazarlama analitiğini ilk kez yapacak olan bir işletme, bu sayede kendisine bir iş planı çıkarabilir.

Pazarlama analitiği için başlangıçta dört veriyi incelemek gerekir. Bu veriler, Google Analytics gibi platformlardan kolaylıkla erişilebilecek verilerdir. E-ticaret sitesini tekrar ziyaret eden kullanıcıların oranı büyük bir önem taşır. Çünkü bu oranlar, kullanıcıların memnun kaldığı ve alışveriş yapma niyetinde olduğu anlamına gelmektedir. Shopify’ın yapmış olduğu bir araştırmaya göre e-ticaret sitelerine yapılan %20’lik geri dönüşler, markalar için iyi bir orandır.

Site içerisindeki gezinme oranları, kullanıcıların memnuniyet ve alışveriş niyetlerini ortaya koymaktadır. Optimum gibi test araçları ile sitenin ısı haritası, müşterilerin hangi sayfaları en fazla incelediği, sitede geçirdikleri süreler gibi bilgilere bu tür test araçları ile erişilebilir. Sitede geçirilen süre de ayrı bir önem taşır. Sitede geçirilen sürenin 120 saniyeden fazla olması iyi bir orana işaret eder.

Hemen çıkma oranı ya da bounce rate, siteye gelip anında çıkan kullanıcıların oranını ifade eder. Bu oranın yüksek olması muhtemeldir ancak iyiye işaret değildir. Bu oranın anlamı, kullanıcının siteye girdiğinde ilgisini çeken bir şey olmaması ve siteyi terk etmesidir. Eğer kampanya, yanlış bir hedef kitleye iletildiyse, ürünlere ilgisi olmayan birinin siteye yönlendirildiği anlamına gelir. Ya da sitenin kötü bir tasarıma, kötü ürünlere ya da yavaş bir hıza sahip olması da hemen çıkma oranının nedenlerinden biridir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?