Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON GÜN SON FIRSAT !

E ticarette paketleme

Paketleme yaparken nelere dikkat edilmeli? İyi paketleme hem müşteri memnuniyeti hem de ürünün korunması açısından önem taşımaktadır. İyi paketlemenin unsurları nelerdir?

E-ticarette paketleme neden önemlidir?

E-ticarette müşteriler ürünleri bir ekran arkasından görürler. Güvensizlik hissi bu nedenle oldukça yüksektir. Mağaza ile ilk kez fiziki olarak paketleme ile karşılaşan müşteriler, karşılaştıkları kargo kutusu üzerinden marka kimliğine dair bir izlenime kapılırlar. Özensiz bir paketleme, hem ürün hem de marka itibarı için kötü bir sonuç verecektir. Öte yandan iyi ve özenli bir paketleme hem ürünü sağlam bir şekilde müşteriye ulaştıracak hem de müşterinin memnun kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca paketlemenin iyi olması müşterinin markayı reklam yapacak şekilde sosyal medyadan paylaşması ile sonuçlanacaktır. Bu nedenle paketleme oldukça önemli bir konudur.

Paketlemede dikkat edilecek unsurlar

Müşterilere yollanacak paketlerin boyutları, kullanılan madde ve materyal, notlar ve promosyonlar oldukça önem taşımaktadır. İlk olarak kargo açısından nasıl uygun paketleme yapılabileceğine göz gezdirelim.

Kargo açısından paketleme

Kargo anlaşmaları yaparken desi üzerinden fiyatlandırmalar yapılacaktır. Bu desilere uymak için tam anlamı ile kullanabileceğiniz paketler üretmek, bir veya birden fazla ürünler için uyarlanacak kutular üretmek gerekiyor. Paketlemede ürünlerinizin sığabileceği size özel paketler üretmenin pek çok faydası olacaktır. Kutuların boyutlarını yaptığınız kargo anlaşmasına göre düzenleyebilirsiniz. Desi olarak en uygun ortalama kutuları üretmeniz, 1 desinin yeteceği bir ürün için 4 desilik bir kutu kullanmaktan sizi kurtarır. Öncelikle israfın önüne geçersiniz, müşteriyi olumsuz anlamda şaşırtmazsınız ve yaptığınız kargo anlaşmasında fazladan kargo parası ödemezsiniz. Yani hesaplı ve akıllıca bir yöntemdir.

Diğer yandan iyi paketleme demek yalnızca göze hitap etmek anlamında düşünülmemeli. Düzgün bir nizamla yerleştirilen ürünler paketlemede az önce bahsettiğim desi konusunda da daha hesaplı olmanızı sağlar. Ayrıca doğru nizamla yerleştirilen ürünlerin kırılma, darbe alma, bozulma ihtimalleri azalır. Buna dikkat ettiğinizde en çok zarar etmenize neden olan iade oranlarının da azaldığını göreceksiniz. Sağlam bir kutu müşteri memnuniyetini de sağlayacaktır.

Kutulamada yastıklı posta, karton kutu ya da zarflar kullanılabilir. Göndereceğiniz ürünün boyutuna ve hassasiyetine göre değişir. Kendi özel tasarımlarınızı kullanabilirsiniz. Anlaşma yapacağınız paketleme firmasıyla dilerseniz en pahalı ürünleri kutuya koyabilir ve iyi bir kutu tasarımı yaptırabilirsiniz. Yalnızca zarfla göndereceğiniz ürünleriniz varsa, buna özel tasarımlar yapabilirsiniz.

Müşteri memnuniyeti açısından paketleme

Çok yüksek fiyatlı kutu ya da ambalaj tasarlamak yerine akıllıca düşünülmüş ucuz tasarımlar da yapabilirsiniz. Mesela; lastikli baskılar kullanabilirsiniz. Kendi markanızın logosunu paket ya da kutunuza mürekkeple basabilirsiniz. Bu biraz riskli olabilir, bu nedenle daha uygun olarak kendinize ait stickerlar bastırabilirsiniz. Renkli ya da özel tasarım bantlar bile kullanabilirsiniz.

Biraz bütçe ayırabilirseniz özel kalıp kesim kutular da tasarlayabilirsiniz. Böyle jestler aslında müşterilerin gönderdiğiniz kargoyu sosyal medyadan paylaşacağı anlamına geliyor. Ve marka bilinirliği inşa etmenin en etkili yolu da kulaktan kulağa yayılandır. İnsanlar çevrelerinden duydukları ürünleri almaya çok yatkındırlar. Bunun için de kutulamada ilginç ve farklı fikirler sizin için bir fırsat olabilir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?