Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

E-ticarette entegrasyon nedir?

E-ticarette başarıyı getirecek olan en büyük kriter, daha fazla kitleye erişebilmektir. Marka bilinirliğini sağlamak adına pazaryerlerinde var olabilmek gerekmektedir. Sosyal medya, e-ticaret sitesi ve pazaryerlerinde var olarak marka güvenilirliği ve bilinirliği sağlanmalıdır. Ancak birden fazla mağazaya sahip olmak bu mağazaların kontrolünü zorlaştırabilmektedir. Tek tek ürün yükleme, depo durumlarını güncellemek oldukça zordur, bu nedenle çeşitli entegrasyon programları kullanarak zaman ve iş gücünü azaltarak masrafları azaltmak mümkündür. Peki entegrasyon programı nedir, ne işe yaramaktadır?

Entegrasyon nedir?

Entegre etmek kelime anlamı ile farklı birimleri ortak bir çatıda buluşturmak anlamına gelir. E-ticarette özellikle gerekli olan entegrasyon, kargo işlemleri, sanal pos ve muhasebe için de kullanılmaktadır. E-ticarette manuel olarak oldukça uzun zaman alan ürün yükleme gibi işleri kısaltan entegrasyon farklı entegrasyon hizmeti sağlayan firmalar aracılığı ile edinilebilmektedir.

Entegrasyon e-ticarette ne işe yarar?

E-ticarette ürünler, ürünlerin bilgileri, depo stok durumu gibi pek çok bilgi sistemlere yüklenir. Bu yüklenen bilgiler, e-ticaret sitesinin yanında eğer varsa pazaryerlerine de aynı şekilde yüklenmektedir. Ancak bu iki mağazadan yapılan farklı alışverişlerde sistemler birbirlerini güncellemez. Entegrasyon sistemi bu aşamada devreye girmektedir. İki ve daha fazla alt sistem, entegrasyon programı aracılığı ile tek bir sayfada birleşir. Bu sayede tek bir sistemde gerçekleşen değişiklik anında diğer sistemlere de yansır. Bu zaman, kafa karışıklığı gibi durumları önlediği gibi doğabilecek yanlışlıklar karşısındaki maliyetleri de azaltır. Böylece daha az insan gücü ile daha fazla verim sağlanabilir.

Tek panel aracılığı ile birden fazla sistemi yönetmeye yardımcı olan entegrasyon programları, e-faturaları otomatik olarak düzenler. Sürecin hızına bu şekilde etki etmesinin yanında kargoların da daha hızlı bir şekilde paketlenerek gönderilmesine yardımcı olur. Müşteri memnuniyetine olumlu bir etkide bulunur.

Satışlar da tek bir kanal üzerinden yönetilebilir. Bu bilgilerle beraber raporlama kolaylaşır ve gidişat rahat bir şekilde takip edilebilir.

Özetle entegrasyon, e-ticaret için büyük bir önem taşımaktadır. Maliyet, zaman ve insan gücünden tasarruf sağlarken pek çok masraf ve hatayı azaltır.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?