Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

E-ticarette Basın Bülteni Nedir? Nasıl Yazılır?

Basın bültenleri genellikle rutin haber düzeninde yapılan bir bilgilendirme gibi görülse de e-ticaret markaları da basın bültenleri yayınlayabiliyorlar. Geleneksel ticarette büyük bir tanıtım görevi üstlenen basın bülteni, e-ticaret markaları için de kullanılmaktadır. Yazımızda basın bültenin ne olduğu, e-ticaret için nasıl yazılabileceği ve nerelerde yayınlanabileceğine değineceğiz.

Basın bülteni nedir?

Basın bülteni, güncel ve bilimsel verilere dayanan haber niteliğindeki olayların yazıya dökülmesine denmektedir. Bültenler genel olarak medya kuruluşlarına gönderilir. Bir etkinlik, sosyal sorumluluk projesi, ürün tanıtımı veya şirket birleşmeleri gibi duyurular basın bültenleriyle ilan edilir. Medya kuruluşlarına yönlendirilerek olayların haberleşmesinin yolunu açar. ,

E-ticarette basın bülteni nasıl hazırlanabilir?

Basın bültenleri e-ticaret markaları için kullanılabilir. Markaya prestij sağlayan basın bültenleri bir yandan da marka tanıtımı sağladığı için satışlara olumlu olarak dönüş sağlar. Reklam yöntemlerinden biri olan basın bültenlerini ister bir ajansla isterse de masrafsız olarak kendi başına hazırlamak mümkündür.

E-ticarette basın bülteni içeriği ne olabilir?

E-ticaret markaları basın bültenlerini, şirket duyuruları, ürün tanıtımı gibi amaçlarla kullanabilir. Markanın kimliğine göre gerçekleştireceği sosyal sorumluluk faaliyetleri de basın bültenleri için etkili bir konu oluşturacaktır. Bunun yanında düzenlenen etkinlikler de basın bülteninde yer alabilir. E-ticaret firmaları, lansman konulu basın bültenleri de hazırlayabilirler.

Basın bülteni nasıl yazılmalıdır?

Her şeyden önce basın bültenlerinin haber niteliği taşıdığı unutlmamalıdır. Gerçek bir haber yazar gibi 5N1K’yı içeren metinler resmi bir dille yazılmalıdır. Basın bültenleri basın mensupları tarafından okunacaktır. Bu ayrı bir mesai harcanması anlamına geldiği için kısa, öz ve anlaşılır metinler hazırlamak son derecede önemlidir.

Değişmeyen bir formatla bültenleri hazırlamak gerekiyor. Diğer yandan bülten içerisinde markanın logosunun bulunması, tarihlerin net bir şekilde belirtilmesi ve başlıkların sade ancak etkileyici bir şekilde yazılması gerekmektedir.

Basın bülteni nerelere gönderilir?

Basın bülteni haber niteliği taşır ve bu nedenle basın kuruluşlarına gönderilir. Ancak e-ticaret markaları basın kuruluşların iyi bir şekilde seçmelidir. E-ticaretle hiçbir alakası olmayan bir müzik dergisine bülten göndermek elbette ret cevabıyla sonuçlanır. Bu nedenle iyi araştırma yapılmalı ve basın kuruluşlarıyla iyi iletişim kurulmalıdır.

Basın kuruluşuyla iletişim kurulurken e-ticaret markasının duruşu çok önemlidir. İletişim kuran marka temsilcisinin adı, marka ismi, iletişim numarası ve e-posta adresinin açık bir şekilde bültende yer alması gerekir.

Amazon, Trendyol ve benzeri pazar yerlerinde mağazası olan e-ticaret girişimcileri için basın bülteni hazırlamak dönüşüme çok bir katkı sağlamayacaktır. Bu nedenle e-ticaret sitesi olan markaların basın bülteni kullanması mâkuldur.

Eğer bir e-ticaret sitesine ihtiyaç duyuyorsan ve ürüne para ödemeden satış yapmak istersen sermayesiz e-ticaret projemize katılabilirsin. Detaylar için buraya tıkla!

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?