Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 5 KİŞİ !

E ticaret yaparken satacak ürün bulma

Satacak ürün bulma sıkıntısı yaşamamak için bazı taktikleri iyi bilmek gerekiyor. Milyonlara hitap edecek, az maliyet verecek ve yüksek kar getirecek olan doğru ürünü bulmak için en kısa yolların ne olduğunu inceledik.

Satacak ürün bulmadan önce…

Satacak ürün bulma yolları marka kimliğine göre değişiklik gösterebilir. Ancak temelde ürün bulmak için trendlerin takip edilmesi gerekiyor. Bu takibin hangi sitelerden ve nasıl gerçekleştirilebileceği de uzun bir araştırma sürecine dayanıyor.

E-ticarete yeni atılanların pek çoğu “Niş alanlara” yönelmektedir. Niş pazarlama ve niş ürün, belli bir zümreye hitap eden pazar anlamına gelmektedir.

Niş alan sayesinde daha geliştirilebilir ve öne çıkarılabilir ürünler, belirgin bir hedef kitle ve daha az rekabet yakalanabilir. Bu da kısa sürede kazanç ve marka bilinirliği inşa etmek anlamına geliyor. Niş alanı belirlemek, niş ürün aramasını da kolaylaştıracaktır.

Niş ürün nasıl bulunabilir?

Bireyler, hobilerine ya da özel ilgi alanlarına yarayacak ürünlerde daha kaliteli ve güvenilir bir marka arayışına girerler. Bu nedenle niş ürün pazarı e-ticarete yeni girecek olan kişiler için ilk seçenek haline geliyor. Ancak alanda satacak ürün bulma sanıldığı kadar kolay değil. Marka bilinirliği inşa etmenin yolu, diğer markaların arasından sıyrılmaktan geçiyor.

Niş alanı belirlemenin pek çok yolu var. Kendi hobiniz alanında satış yapmak, alan hakkında daha önceden bilgi ve tecrübe sahip olmanız nedeniyle çok daha etkili olacaktır. Nerelere bakabileceğinizi, nelere ihtiyaç duyulabildiğini ve hangi ürünlerin geliştirilebileceğini daha iyi bilirsiniz. E-bebek örneğinde olduğu gibi ilk olarak blog yazma ile başlayıp sonrasında e-ticaret ve markalaşmaya uzanan pek çok örnek var.

İlla konu hakkında fikir sahip olmanıza da gerek yok. Bilirkişileri etrafınıza toplayın yeter. Örneğin spor alanında boks eldivenleri üreten bir firma oluşturabilirsiniz. Üretimde daha eğlenceli tasarımlara hitap edebilir ya da her ele oturacak daha rahat eldivenler üretmek için uğraşabilirsiniz.

Mevcuttaki işiniz için gerekli olabilecek ürünleri de pazarlayabilirsiniz. Hatta bu alan tecrübeli olduğunuz için çok daha etkili ürünler bulmanıza yardımcı olacaktır.

Ürün araştırmasında daha detaylı bir çalışma yapmadan önce eldeki imkanlara göz atmak gerekir. Alıp satacak olan ürünlere mi yöneleceksiniz? Yoksa ürünü alıp geliştirecek ve pazarlayacak fırsatlarınız var mı? İkinci seçenek daha mantıklı ve karlı gibi görünse de her zaman bunu yapmak için sermayeniz olmayabilir. Bu nedenle ilk adımda satacak ürün bulma yollarına göz atalım.

Satacak ürün bulmak için trendleri takip etmek kritik önem taşıyor.

Satacak ürün bulma

  • Satacak ürünleri belirlemek için ilk adımda pazaryerlerine bakmak en önemlisi. Bazı pazar yerlerinde ürünü kaç kişinin incelediği, son 24 saatte kaç kişinin ürünle ilgilendiği yazıyor. Bu nedenle Pazar yerlerini yakından takip etmek bir seçenek olabilir.
  • Amazon ve etsy gibi pazaryerleri trend olan ürünlerin bilgisini ücretsiz olarak paylaşıyor. Bu platformlara erişmek için “Amazon Most Wished For”, “Amazon Best Sellers”, “Etsy Best Selling items”, “Trending on eBay” gibi başlıklar incelenebilir.

Satacak ürün bulma SEO ile de ilgilidir. İnsanların yaptığı aramalar üzerinden hangi dönemde hangi ürünlere ilginin çoğaldığını görmek mümkün. Bu anahtar kelimelere ulaşmak için pek çok bedava araca erişim sağlanılabilir. Trendleri önceden görebilmek maliyeti de düşürebilir.

  • Ahrefs’in keyword generator sitesi ya da google’ın trendler sekmesi üzerinden ülke bazında aramalar yapılabilir. Amazon ve Ebay gibi yerler için ise keywordtool. io çok fazla işe yarıyor.
  • Reklamları takip etmek de son trendlere giren ürünler hakkında büyük bilgi verir. Facebook ad library üzerinden takibini yapmak mümkün.

Satacak ürünün yanında geliştirilerek satacak ürünler için de pek çok yol izlenebilir…

Geliştirilecek ürün bulma

Geliştirecek ürün bulma, kazanç sağlamanın en etkili yollarından biridir. Alanında tek olan ve marka bilinirliği inşa edebilen bir marka olmak sağlam bir temel atmak anlamına geliyor. Peki geliştirilecek ürün nasıl bulunur?

Yine gideceğiniz en büyük kaynak internet olacaktır. İnternet üzerinden ilk adımda “şikâyet” incelemek en iyisidir. Alanınızda açılan forumlara göz atabilir, genellikle satılan ürünleri yorumlarını inceleyebilirsiniz. Müşterilerin en çok şikâyetçi olduğu noktalara bir iyileştirme sağlamak, ürününüzün öne çıkmasına yardımcı olacaktır.

Geri dönütler inceleyebileceğiniz bir başka site de “Trustpilot” olarak öne çıkıyor. Buradan belli bir ürün ya da marka adı girerek “poor” ve “average” seçeneklerini işaretleyin ve yorumları incelemeye başlayın. Kullanıcıların asıl ihtiyacı ve beklentisini buradan saptayabilirsiniz.

Trendhunter web sitesi, son trend olan pek çok kategoriden ürünü inceleyerek yayınlıyor. Kendi alanınızla ilgili olarak ilginç yeni gelişmeleri takip etmek ve ilham almak için buradan geni kapsamlı ve verimli araştırmalar yapabilirsiniz.

Reddit platformu da internetin ön yüzü gibi çalışıyor. Özellikle kullanıcı deneyimlerinin aktarıldığı ve ilginin çoğaldığı konulardan öncelikle haberdar olmak için Reddit’i takip etmek çok faydalı olacaktır.

Ürün satmaya karar vermeden önce…

Risk almak ticaretin ve girişimciliğin doğasında var. Ancak satacak ürünü test etmeden büyük maliyetlere girerek satışa sunmak riskin yıkıcılık ihtimaline ağırlık vermek anlamına geliyor. Bu nedenle ürününüzü düşük maliyetlerle, daha az üretip en az maliyet oluşturacak şekilde pazarlayarak bir deneme aşaması yapmayı ihmal etmeyin. Bu sayede nerelerde hata yapabileceğinizi veya nerelerde geliştirme yapılabileceğini de öngörebilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?