Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

E-ticaret ve Dijital Cüzdan

Dijital cüzdan, temassız ödeme ve online ödeme alışkanlıklarının yoğunlaştığı dönemimizde daha fazla gündeme gelmeye başladı. Özellikle e-ticarette alışveriş yapan kişiler için oldukça kullanışlı olan dijital cüzdan genellikle mobil uygulama ya da bulut sistem şeklindedir. Tüketici, dijital cüzdana sahip olduğunda, kendisine ait olan tüm banka ve kredi kartlarını bu dijital cüzdana aktarabilir.

Dijital cüzdan nedir?

Dijital cüzdan bu noktada kullanıcıların akıllı telefon ya da bilgisayarlarını bir ödeme aracına dönüştürür. Yalnızca e-ticarette değil, fiziki alışverişlerde de temassız ödeme gibi yöntemlerle dijital cüzdanlar pos cihazlarına okutulabilir. Uygulamada yer alan dijital cüzdan, bulut sisteminde yer alan verilerle birlikte telefon gibi araçları anlık ödeme aracına çeviriyor.

Dijital cüzdanların bir kısmı BDDK, bir kısmı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve bir kısmı da bankaların kendi girişimi olarak hayatlarımıza girdi. Dijital cüzdanın güvenilirliği tartışma konusu olsa da gerekli izinler, onay ve yetkili bir markadan alınan e-cüzdan hizmeti alınması halinde dijital cüzdanlar son derecede güvenlidir. Ancak kullanılan cihazın güvenliği de ayrıca sağlanmalıdır.

Dijital cüzdanlar sayesinde fiziksel ve sanal alışverişlerde para kullanmak daha kolay hale gelir. Nakit para ya da kart numaraları gibi fiziki herhangi bir şeye ihtiyaç duymadan alışveriş yapmayı kolaylaştıran dijital cüzdan bir yandan da kripto para biriktirmeye ya da kripto para ile ödeme yapmayı da kolaylaştırır.

Dijital cüzdan e-ticaret siteleri için neden önemli?

Dijital cüzdan yalnızca kullanıcıları için değil, e-ticaret siteleri için de çeşitli faydalar sağlar. E-ticaret sitelerinde ödeme aşamasında yaşanan bir aksaklık veya gecikme nedeniyle kullanıcıların bir kısmı satın alma işleminden vazgeçerler. Ancak akıllı cüzdanlar, alışveriş aşamasını hızlandırır.

Diğer yandan uluslar arası ödemeleri de destekleyen dijital cüzdanlar sayesinde e-ticaret siteleri olabildiğince fazla müşteriye ulaşabiliyorlar. Ayrıca e-ticaret markaları, müşterilerinin satın alma alışkanlıklarına dair daha fazla bilgi edinebildiği için özel kampanyalar düzenleme yoluna gidebiliyor.

Dijital cüzdanın e-ticaret sitelerine diğer bir katkısı da güvenliktir. E-ticaret sitelerinin dijital cüzdan ile ödeme sağlaması güvenilirlik sağladığı için tüketicinin tedirgin olmadan rahatça alışveriş yapmasını hatta siteyi bu nedenle tercih etmesi anlamına gelir.

Dijital cüzdan nasıl kullanılır?

Dijital cüzdan kullanmak oldukça kolaydır. Telefondan kullanılacaksa ilk adımda bu hizmeti veren bir uygulama telefona indirilir ve kartların bilgileri bu cüzdana tanımlanır. Onaylar verildiği takdirde cüzdana bağlı hesap numarası karttan e-cüzdana aktarım yapılabilir.  Dijital cüzdan, alt yapı sağlayan fiziki ya da sanal ortamlarda kullanılabilir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?