Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

E Ticaret Sitesi Kurmak İçin Bilmeniz Gerekenler

E ticaret sitesi kurmak uzun ve zor bir süreç. Ancak asla imkânsız değil. Yaşadığımız bu hızlı çağda e-ticaret sitelerine olan ihtiyaçta artış yaşandı. Ve artık pek çok kişi e ticaret üzerinden kâr ediyor. Peki, bir e ticaret sitesi nasıl kurulur?

Türkiye’de E ticaret

Türkiye’de yapılan bir araştırmaya göre; e ticaret hacmi koronavirüs salgınından sonra rekor kırdı. Yerli e ticaret hacmi 2020 yılında 136 milyar liradan 226 milyar 220 milyon TL‘ye kadar çıktı. Hatta e ticaretin kapsamı çok daha genişledi. Akla gelebilecek her şey internetten satın alınabiliyor. Bu da her şeyin internetten satılabilecek olması anlamına geliyor.

E ticaret ile uğraşmak için pek çok yol var. İster sadece bir instagram hesabı üzerinden isterse de bir e ticaret sitesinde mağazalar açılabilir. Fakat daha büyük hedefleri olanların amacı bir e ticaret sitesi kurmak. E ticaret sitesi kurmak isteyenlerin bilmesi gerekenlere göz atalım.

E ticaret sitesi kurmak için…        

Daha büyük hedefi olanlar için e ticaret sitesi kurmak şart oldu. Buna rağmen site kurulumu hakkında hiçbir şey bilmeyenlerin sayısı az değil. E ticaret sitesi kurmak isteyenlerin markalaşma, yasal durumlar ve site kurulumu hakkında bilgilendirmek için bir rehber hazırladık. Öncelikle e ticaret sitesi için markanın kimliğini belirlemek gerekiyor.

E ticaret sitesi için marka yaratım süreci

İlk yapılacak olan şey markayı yaratmak. İnternete göz atın ve ne satacağınıza karar verin. Her ürünün bir alıcısı vardır. Sizin ürünlerinizi kimler satın alacak? Bunun araştırmasını yaparak markanıza bir kimlik belirleyin. Satacağınız ürün için de bir araştırma yapmayı unutmayın, ihtiyaç olunmayan şeyleri satmayın.

Markanız için;

  • Marka isminizi belirleyin. Akılda kalıcı bir slogan bulmak başarının en önemli unsurudur. Bu nedenle mutlaka marka sloganı ile ilgili yazımıza bakın.
  • Logonuzu belirleyin. Logoyu programlardan anlıyorsanız kendiniz de yapabilirsiniz. Dilerseniz birine yaptırın. Logonun kurumsal kimliğinizi yansıtması gerektiğini unutmayın.
  • Rakiplerinizi gözünüzden kaçırmayın. Rakipleriniz hem sektörde ne yapmanız gerektiğini gösterir hem de nasıl önlerine geçeceğiniz hakkında fikir verir.
  • Hedef kitlenizi mutlaka araştırın. Örneğin genç kitleyi hedefliyorsanız TikTok ve instagram gibi uygulamalardan reklam vermek daha akıllıca olacaktır.
Cinsiyet, yaş ve eğitim gibi unsurları araştırmak hedef kitlenizi belirlemenize yardımcı olacaktır.

Yasaları Unutmayın

İşletmenize en uygun olan şirketi kurmanız gerekiyor. Çünkü satış yapacağınız için artık vergi zorunluluğunuz olacak. Sattığınız ve şirket adına aldığınız her şeyi faturalandıracaksınız. Bu sebepten dolayı birkaç unsuru gözetip nasıl bir şirket kuracağınıza karar vermeniz lazım.

Satış yapacağınız sektörün yanında; hedefiniz, büyüklüğünüz ve sermayenizi göz önünde bulundurun. Büyük hedefleri olan küçük işletmeler ilk adımda anonim ve limited şirket kurmayı tercih ediyor.

Marka isminizi belirledikten sonra tescil başvurusu yapmanız gerekir. Türk Patent Enstitüsü’nün sitesi üzerinden hızlıca tescil başvurusu yapabilirsiniz.

E ticaret sitesi kurulumu nasıl yapılır?

Siteniz için marka isminizle bir domain satın almanız gerekecek. Domain’in akılda kalıcı ve kolay olması çok önemli. Bu nedenle marka isminizi seçerken domain ve sosyal medya hesap isimlerinin alınıp alınmadığını kontrol etmekte fayda var. Bir yandan marka isminizle sosyal medya hesapları açmanız lazım.

Sitenizin kurulumunu isterseniz kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. E-ticaret siteleri için hazır altyapılara da ulaşım mümkün. Açık kaynak kodlu alt yapılar da ücretsiz satılıyor. Fakat bu alt yapının teması, geliştirmesi ve daha pek çok özelliğinin ücretleri yüksek.

Ödeme altyapısı kurmak için kolay bir yol var.

Ödeme Altyapısını Kurarken…

Marketlerde nakit ya da kredi kartı geçerliyken E ticaret sitesi için de sanal POS kurmak şart. Alt yapı kurmak için bankalarla ayrı ayrı anlaşmalar yapabilirsiniz. Yorucu görünen bu işin daha kolay bir yolu mevcut. Alternatif ödeme yöntemlerini sağlayan firmalarla iletişime geçin. Bu sayede pek çok bankanın sanal POS’unu sitenizde kullanabilirsiniz. Müşterilerinize EFT ve Havale gibi seçenekler de sunabilirsiniz. Bu seçenekler emin olun daha fazla müşteri kazanmanızı sağlar.

Ödeme altyapısı anlaşması yapılmadan önce sitenizde ürünlerin ekli olması ve bazı anlaşmaların tanımlanmış olması gerekiyor. Ayrıca vergi levhası ve benzeri pek çok belge gerekli olacağı için bir şirket açmak şart.

Kargo anlaşmaları yapın

Ürünlerinizi gönderecek olduğunuz kargoyu iyi seçmeniz gerekiyor. Eğer kendi ürününüzü kendiniz üretiyorsanız, kargo şirketinizin evinize ya da iş yerine yakınlığı kritik bir durumdur. Kargonuzu adresinizden teslim alacakları saatlerin de esnek olması önemli bir unsur çünkü aynı gün kargo müşterileri cezbeden bir yöntemdir. Bunun yanında kargo anlaşmalarında;

  • Taahhütlü kargolardan kaçınmanız ilk adımda daha doğru olacaktır. Kargodan memnun kalmamanız durumunda başka bir anlaşma yapabilmek için taahhüte önem gösterin.
  • İade ve hasarlı kargo koşullarına dikkat edin.
  • Kargo firmasının müşterilere kargolarını takip edecekleri bir sistem sunmaları gerekiyor. Ayrıca teslim alındı belgesinin bulunması da diğer önemli bir konu.

Tüm bunlarla uğraşmak istemezseniz

E ticaret site kurulumu pek çok açıdan maliyetli ve zahmetli bir süreç. Ancak sermayesiz e-ticaret projesi ile e ticaret sitesini hazır olarak teslim alabilirsiniz. Yalnızca alan isminizi girerek e-ticaret sitenizi on beş dakikada oluşturabilirsiniz. Dahası sistem üzerinde yer alan ürünleri sitenize ücret ödemeden ekleyebilir, kargo ile uğraşmaz ve vergiden muaf olarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?