Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

E-ticaret markanı büyütecek 3 strateji

E-ticarette birden fazla iş modeli var. E-ticarette markalaşmak, diğer iş modellerine göre riski minimuma indirmek ve uzun vadeli kâr getirmek anlamına geliyor. Peki, e-ticarette markalaşmak neden önemli ve bu marka için nasıl bir büyüme stratejisi izlenebilir? Yazımızda e-ticaret markalarını büyütmeye yarayacak üç farklı stratejiye değineceğiz.

E-ticarette markalaşmak neden önemli?

E-ticarete adım atmak isteyen girişimcilerin birden fala iş yolu fırsatı var. Stoksuz olarak yalnızca e-ticarette aracılık yaparak dropshipping modeli denenebilir, fiziksel mağazalardan indirimli olarak marka ürünleri alıp dijital ortamda satarak arbitraj yapılabilir veya bir e-ticaret markası oluşturarak sanal mağazalarda ürünler satışa konabilir. Markalaşmak, e-ticareti yapmak için gereken tüm adımları kapsadığı için zor ve riskli olarak görülse de aslında en yasal ve en doğru şekilde yapılabilecek iş modellerindendir. Ve uzun vadede düzenli bir kâr getiren markalaşma, büyük hedefleri olanlar için en doğru tercihtir de denebilir.

E-ticaret markası olanlar veya e-ticarette markalaşmak isteyenler için markayı öne çıkaracak, diğerleri arasından sıyıracak üç farklı bakış açısına hemen göz atalım.

Markanın imzası olmalı

Markanın müşterisi olsun veya olmasın, en azından hedef kitlesi tarafından bilinen bir imzası olmalı. Bu imza çok çarpıcı ve akılda kalıcı bir reklam filmi olabilir, markanın kendine özgü bir ürünü varsa bu ürünün en çarpıcı özelliği olabilir, markanın logo kullanımı bile bir imza olabilir. Örneğin Paribu, metro geçitlerinde duvardan duvara reklam panolarını asmasının yanında cıngılını da belirli aralıklarla hoparlörden duyuruyor. Üstelik cıngılda geçen tek şey “Pa-ri-bu” şeklinde melodik bir heceleme.

Güçlü bir teknik alt yapıya sahip olmak

Ürün üreten bir marka için de, toptan alarak satan bir e-ticaret girişimcisi için de iadelerin en aza indirilmesi için kargo ve oprasyonel süreç oldukça önemlidir. Bu nedenle ürün eğer bir gıda ürünüyse de teknoloji ürünüyse de ürüne gerekli hassasiyetle bir depo ortamı hazırlanmalıdır. Bunun yanında sağlam kargo anlaşmaları yapmak, müşteri memnuniyeti gözetilerek en hızlı ve en sağlam kargo seçeneklerine sahip olmak gerekir. Bu yollar hemen hızlı bir şekilde rayına oturmaz ancak teknik anlamda sipariş alındığı andan itibaren eğer hızlı bir şekilde çark dönüyorsa, e-ticaret markasının büyümemesi için hiçbir sebep yok. Çünkü;

  • Markanın bu hızlı işleyişi müşterilerin anında gözüne çarpar.
  • Müşterilerin çoğunu memnun edebilmek, aynı müşterilerin tekrar tekrar markadan alışveriş yapmasının önünü açar.
  • Müşteri memnuniyeti yerini viral pazarlamaya bırakır ve kişiler, markayı yakın çevrelerine önerirler.
  • Başarılı operasyonel süreç yalnızca büyük satışlar getirmez, ilgilenecek daha az sorun olduğu için daha fazla zaman bırakarak marka gelişimi için daha fazla mesai harcanmasının önünü açar.

Marka kimliğini korumak

E-ticaretten ürün satmak, müşterilere gözü kapalı bir şekilde pazarlama yapmaya ikna etmek gibidir. Özellikle markanızı daha önceden duymayan biri için alışveriş yapmak büyük bir risk anlamına geldiği için göreceği en ufak problemde sizi tercih etmekten vazgeçecektir. Bunun önüne geçebilmek için bir marka kimliği oluşturulmalı ve bu çizginin aksine bir harekette bulunmamak gerekiyor.

Çünkü bireyler, ilk kez de olsa gördüğü kaliteden, özenden ve bir insanmış gibi bir kişiliği olan markalardan alışveriş yapmaktan çekinmezler. Bu nedenle müşterilerin sorularına verilecek yanıtlarda kullanılacak dilden, markanın renklerinin sosyal medyada kullanımına kadar her şey belirli bir düzene oturtulmalı ve bunun dışına çıkarak bir karmaşa yaratılmamalıdır.

Bu hareket sadece bir kullanıcıyı ilk kez alışveriş yapmaya ikna etmeyecek. Marka bilinirliği oluşturma adımında bir güvenilirlik ve itibar da sağlayacaktır.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?