Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

Neden Dijital Pazarlama Eğitimi Almalısınız?

dijital pazarlama stratejileri

Girişimcilik ve e-ticaret, içinde bulunduğumuz dijital çağda çok hızlı bir dönüşüm geçiriyor. Bunda hedef kitlenin yani müşterilerin -ki satıcı olsanız da müşteri kimliğiniz de mevcuttur- taleplerinin değişim süresinin gittikçe kısalması da son derece etkili. Talep ve arzın sürekli bir değişim içinde olması, ürün odaklı kurulan şirketlerin yerini pazarlama odaklı kurulan yeni girişimlere bırakmasına sebep oldu. 

İtiraf edelim, bugün bir ürünün kalitesi değil ulaşılabilirliği ve pazarlaması hepimiz için onu bir adım ileriye taşıyor. Bu da bize Avusturyalı bilim insanı Peter F. Drucker’ın eski bir konuşmasında “Pazarlamanın amacı, satış gayretlerini gereksiz hale getirmektir.” derken ne kadar haklı olduğunu gösteriyor. 

Bu yazımızda hala karar veremeyenler için neden dijital pazarlama eğitimi almanız gerektiğini anlatıyoruz. 

Neden Dijital Pazarlama Eğitimi?

Pazarlama alanında uzmanlaşmak her insanı cezbeder. Çünkü sektör çok geniş ve yeni girişimler hayata geçtikçe size olan ihtiyaç daha da artar. Veya girişimin öznesiyseniz eğitiminiz bir adım önde başlamanızı sağlar. 

Dijital pazarlama eğitimi alırsanız örneğin pazarlama, iletişim, halkla ilişkiler, danışmanlık, reklam veya yönetim alanlarında aktif olarak çalışabilir veya kendinize ek gelir sağlayacak işlere başvurabilirsiniz. Pazarlamadaki işler genellikle iki kategoriye ayrılır:

İç pazarlama: İç pazarlamada  sadece bir şirket için projeler üzerinde çalışırsınız.

Ajans: Ajanslarda ise bir müşteri portföyü için birçok farklı proje üzerinde çalışırsınız. 

Dijital pazarlama eğitimi alırsanız bu alanda uzmanlaşır ve diğer pazarlama projelerinde de önemli roller üstlenebilirsiniz. Unutmayın, tüm işletmelerin büyümeye devam etmek için bir pazarlama ekibine ihtiyacı vardır, bu nedenle eğitimli profesyoneller için her zaman büyük bir talep olacaktır. 

Pazarlama Sektöründe İstihdam 

Şüphesiz, pazarlamayı incelemek için bir başka harika neden de yüksek istihdam oranıdır. LinkedIn’in 2021 yılında en çok talep gören meslekler sıralamasında ilk sırada e-ticaret çalışanı yer alırken dijital pazarlama personelleri 6. sırada kendine yer buldu. İnternet kullanımını esas alan mesleklerin yükselişi marka-müşteri ikiliği arasında dijital pazarlamacılara olan talebi somut bir şekilde artırmış görünüyor. Rapora göre 2020 yılı içinde dijital pazarlama uzmanlarının işe alımlarında %61 artış yaşandı. Aranan özeliklerde ise sosyal medya ve ilgili kanallara dair beceriler önde tutuldu. Nedir bunlar? Şöyle sıralayalım:

  • Sosyal ağlar
  • Instagram
  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  • Google Reklamları
  • Dijital Strateji

Dijital Pazarlama Eğitiminin Size Sağladığı 10 Katkı

1. Müşteri ve Pazar Tarafından Tanınırsınız

Dijital pazarlama eğitimi, pazarlama etkinliklerinizi hedef kitleye en sağlıklı biçimde ulaştırma tekniklerini öğrenmenizi sağlar. Müşterilere ulaşmanız ve rekabetin avantajlı konumunda kalmanız noktasında iyi bir dijital pazarlama uzmanı iseniz bir adım öndesiniz demektir. Bu sebeple analiz yapmanın yanında stratejinizi nasıl şekillendirdiğiniz de çok önemli. Daha fazla veri, daha iyi bir sezgi ve çeşitli araştırma yöntemleri ve güven anahtar kelimeler… Bazen bir müşteri ile birebir görüşmektense büyük bir anket organize etmek daha fazla bilgi edinmenizi sağlayabilir. 

Pazarlama stratejisinin başarılı olması için pazarın ihtiyaçlarını öğrenmelisiniz. Çalışmalar, tüketicilerin %90’ının ürünlerin özelleştirilmesini tercih ettiğini göstermektedir.

2. Hikaye Anlatmayı Öğrenirsiniz

Pazarlamanın en fonksiyonel kolu bildiğiniz gibi hikaye anlatıcılığıdır. İnsanlar hikayeleri sever çünkü duygusal olarak kendileriyle bağlantı kurarlar. Kampanyalarında iyi hikayeler anlatmayı bilen pazarlama uzmanlarının başarısı genellikle sonuçlara yüksek başarı olarak yansır. 

Bu, markalar için fark çok güçlü bir araçtır.  Hedef kitleniz anlatımınızla özdeşleşirse kesinlikle daha hızlı bir satın alma aksiyonu üretecektir. 

Buna ek olarak, bu tür etkiler genellikle kolayca hatırlanır. Çünkü hikayeler her zaman bir broşürden daha etkileyicidir. Bunu başarırsanız, yani hedef kitlenin duygularını harekete geçirirseniz markanızı unutulmaz bir şeye dönüştürebilirsiniz. 

3. Veri Analizine Hakimiyetiniz Artar

Veri analizi, bir markanın gelişimi için en önemli rapor konularından ve toplantı başlıklarından biridir. Dijital pazarlama eğitimi, sizi veri analizi yapmanız ve tüketicinin olası tepkilerini tahmin etmeniz konularında uzmanlaştırır. Böylece şirket kararlarının ve tercihlerinin iyileştirilmesinde kilit bir ihtiyaca yanıt vermiş olursunuz. 

4. Sosyal Ağdan Nasıl Yararlanacağınızı Öğrenirsiniz

Sosyal ağlar profesyonel bir iş hayatı için vazgeçilmez konumda. Sağlam ve kapsamlı iletişim ağı, trendler hakkında bilgi vermekle kalmaz ayrıca iş ilanları ve şirket içindeki hareketler hakkında içeriden bilgi almanızı sağlar.

Örneğin, yeni bir iş arıyorsanız, iyi bir iletişim ağı kritik öneme sahip olacaktır.  Belki diğer birçok kişi görmeden önce bir iş ilanından haberdar olabilir ve hatta insan kaynakları yöneticisini tanıyor olabilirsiniz. Günümüz rekabetçi işgücü piyasası ile daha fazla insanın sizin pazarlama dünyasında iyi olduğunuzu bilmesi düşündüğünüzden de fazla yararınıza olacaktır.  

Sosyal ağlar aynı zamanda sizinle aynı ilgi alanlarını paylaşan diğer insanları bulmanın iyi bir yoludur. Bugün pek çok platform ve çevrimiçi forumda, sizinkine benzer fikirleri olan profesyonellerle sohbet edebilirsiniz. 

5. Yaratıcı Düşünme Şeklinizi Geliştirir

Yaratıcılık pazarlamanın oksijenidir. Evet, hepimiz yaratıcıyız ancak zihnimizi yeni fikirler üretmek için pratik bir şekilde yönlendirebiliyor muyuz? Dijital pazarlama eğitimi ile dünyayı görüş açınızı genişletebilirsiniz. Şirketler ve pazarlamacılar şu anda benzeri görülmemiş bir fikir krizi içinde. Pazarlama uzmanları, yeni senaryo ve kurgularla markayı tanıtmak için en etkili şekilde çalışmalı

6. Viral Pazarlama Payınızı Artırır

Viral pazarlama, çoğu şirketin başarmak istediği dijital pazarlama türlerinin başında gelir. Bildiğiniz gibi viral, bir hikayenin-olayın sosyal ağlarda daha fazla insanın paylaşmasına verilen isim. Bu hem düşük maliyetli hem de en yüksek verimi alacağınız pazarlamadır. 

Viral pazarlama, marka bilinirliğini artırabilir ve başka herhangi bir pazarlama eylemiyle elde edebileceğinizden daha fazla kişiye ulaşmanızı sağlayabilir. Buna ek olarak, hızlı bir şekilde yeni müşteriler edinmek için iyi bir araçtır.

7. KPI/ Anahtar Performans Göstergesini Tanımlayabilirsiniz

Pazarlama faaliyetlerini yürütmeden önce her bir etkinliğin hedefini ve performansını nasıl hesaplayacağınızı bilmeniz gerekir. Bugün şirketler, anahtar performans göstergesini ve buna uyumlu olarak planlanacak bütçeyi öğrenmek ve işe bu şekilde başlamak istiyor. Genellikle aylık olarak hazırlanan raporlarla sonuçlar açıkça gösterilebilmelidir. 

8. Müşterinin Sadakatini Kazanmak

Müşteri sadakati, bir müşterinin bir şirket veya marka ile iş yapmak için geri dönme olasılığının ölçüsüdür. Bu da müşterinin memnuniyetinin, müşterinin olumlu deneyimlerinin ve şirketten aldığı mal veya hizmetlerin genel değerinin sonucudur. 

Tüm şirketler, müşterilerin sadakatini artırmak, alışverişe devam etmek ve markanızı yeni bir kitleye tanıtmak için çaba göstermelidir. Dolayısıyla dijital pazarlama ve bir kolu olarak iletişimsel pazarlamanın eğitimini almak uzun vadede verimli işler yürütmenizi sağlayacaktır. 

9. Dikkat Çekme Yöntemlerini Öğrenmenizi Sağlar

Dijital pazarlama içerik üretimi ile doğrudan alakalıdır. Dijital pazarlama eğitimi, içerik üretip çevrim içi kampanyalar yürütebilmeniz bağlamında da yardımcı olur.  Danimarka Üniversitesi tarafından yayınlanan bir çalışma, halka sunulan bilgi miktarı nedeniyle küresel kolektifin dikkat kapasitesinin azaldığını garanti etmektedir. Dikkat çekmek için 8 saniyeniz var. Bunu etkili kullanmak kazanmanın en önemli parçası. 

10. Popüler Sistem ve Araçları Öğrenirsiniz

Geleneksel pazarlama konusunda uzman olsanız bile dijital pazarlamada daha popüler olan sistemlere ve dijital araçlara hakim olmalısınız .Girişimlerinde başarılı olmak isteyen kişiler veya doğrudan pazarlamacılar  bu tür yenilikleri ve araçları takip etmek ve yeni yönler keşfetmek zorundadır. Tüm alanlara hakim olmasanız dahi çeşitli teknolojileri iyi seviyede öğrenebilirsiniz. 

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?