Yeni Dijital Pazarlama Eğitimi Artık Ekva’da

Birbirinden güzel EN EKVA Kampanyalar

Gün
Saat
Dakika
Saniye

Apple Search Ads Nedir? Nasıl Yapılır ?

Apple Arama Reklamları, markaların App Store’da uygulamalarını öne çıkarmalarını ve daha çok trafik almasını sağlayan yeni bir reklam platformu.

Sadece Amerika’da başlatılan bu sistem, ilerleyen zamanlarda farklı pazarlarada sonradan aktif hale gelebilir.

Araştırmalar sonrasında mobil kullanıcıların yeni bir uygulama bulmak veya keşfetmek için genellikle ilk olarak uygulama mağazalarında arama yaptıklarını gösteriyor. Apple’ın verilerine göre, uygulama indirmelerinin %65’i doğrudan App Store’da gerçekleşiyor.

Son verilere göre Apple Uygulama Mağazası’nda 2 milyondan fazla uygulama bulunuyor. Bu durumda, dünya çapındaki markaların bu platformda büyük bir rekabet içinde olduğunu söyleyebiliriz. İşte burada Apple Search Ads devreye giriyor. Bu sistem, reklam veren uygulamanın ilgili aramalarda görünmesini sağlayarak müşterilerle daha hızlı ve kolay bir şekilde etkileşime geçmelerine yardımcı olacak.

Bu sistem birkaç basit adımda kurulabilir ve reklam bütçemizi en iyi şekilde kullanmamıza ve ayrıntılı analiz verilerine ve iç görülere sahip olmamıza olanak tanır.

Apple Search Ads Nasıl Çalışıyor?

Şu an Türkiye’den reklam verenler, sisteme kaydolabilirler. Fakat henüz Türk pazarına yönelik reklamların yayınlanmasıyla ilgili Apple’dan herhangi bir açıklama yapılmamış durumda. Amerika’dan reklam verenler, 5 Ekim’den itibaren ilk kampanyalarında kullanmak üzere ücretsiz 100 dolarlık kuponlarını aldılar. Sistem, Haziran ayından beri beta aşamasında ve şu anda aktif olarak kullanılıyor.

Ekran görüntülerine göre, arama sonuçlarında her bir arama için yalnızca bir uygulama reklamı görünecek. Reklamlarda herhangi bir metin olmayacak, sadece reklamı yapılan uygulamanın simgesi, adı, aldığı puan ve ekran görüntüleri yer alacak.

Reklam kampanyaları istenirse sadece iPhone veya sadece iPad için yapılandırılabilir. Apple, reklam verenlere AdWords reklamlarına benzer şekilde anahtar kelime tavsiye aracı, negatif anahtar kelime özelliği ve anahtar kelime popülerliği bilgisi sunacak.

Bu sistemde AdWords’e benzer şekilde anahtar kelime bazlı bir açık artırma yöntemi kullanılacak. Alakadarlık, teklif miktarı ve rakiplerin teklifleri açık artırma sonucunu belirleyecek temel faktörler olacak. Anahtar kelime eşleme modelleri arasında geniş eşleme ve tam eşleme yer alacak.

Henüz yayında olmayan uygulamaların reklamı verilemeyecek, bu yüzden henüz piyasaya sürülmüş mobil uygulamaların tanıtımı önceden yapılamayacak. Bir uygulama mağazasına eklenir eklenmez, reklamlarının gösterilebilmesi için mağazada indekslenmesi gerekecek ve bu süre maksimum 17 saat sürebilecek.

Apple Search Ads, dijital analiz uzmanlarının hayatına yeni terimler getirecek. Örneğin, Click Through Rate (CTR) terimi bu platformda TTR (tap-through-rate) olarak adlandırılacak; Cost Per Click (CPC) terimi ise CPT (cost-per-tap) olarak geçecek.

Bunun gibi detaylı blog içerikleri için ekva blog tarafımızı takip edebilir ve bildirimlerinizi açarak anlık haberdar olabilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?