Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

Amazon Üzerinde Satış Yapmak: Bilmeniz Gerekenler

Amazon’da satış konusu son yıllarda kâr amacı güden işletme açma niyetinde olanların araştırma konuları arasında yer alıyor. Bu tema bu yıl da aynı popülerliğini sürdürüyor.

Özellikle ekonomik durgunluğu aşmak isteyen firmalar, Amazon gibi firmaların sağladığı enerjiden yararlanarak satışlarını artırmaya çalışıyor. Bu sayede daha geniş bir kitleye ulaşmayı hedefleyen firmalar aynı zamanda kullanıcılara güvenilir firmalar olarak da karşımıza çıkmaktadır.

Birçok avantajı da beraberinde getiren Amazon ile satış yapmak kolaydır. Ancak Amazon’da listelenmek ve oradan geniş kitlelere ulaşmak için bilmeniz gereken bazı püf noktaları var.

Yazımızın devamında bu ipuçlarını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

https://www.youtube.com/watch?v=_vHWk-Xh7wc&t=16s&ab_channel=TahirOtlu

2024’te Amazon’da nasıl satış yapılır?

Anlayacağınız üzere Amazon pek çok firmayı bir araya getirerek kullanıcılara yaklaştıran devasa bir işletme. Bu şirket içindeki şirketler ürünlerini ziyaretçilere sunmaktadır. Kullanıcılar satın alma işlemini Amazon aracılığıyla gerçekleştirdiğinde, ilgili şirket ürünü kullanıcıya sunar.

Karşılaştığınız her sorunda Amazon’un garantisi vardır. Amazon’un sunduğu güvenlik sayesinde insanlar rahatlıkla alışveriş yapabiliyor. Amazon’daki şirketlerin de gelecekteki satın alma işlemlerine devam edebilmeleri için kurallara uymaları gerekiyor.

İnternetin her geçen gün yaygınlaşmasıyla birlikte internetten alışveriş yapma imkanı da artıyor. Amazon FBA, bu avantajdan yararlanmak ve çeşitli stratejileri birleştirmek için oluşturuldu.

İşletmeler Amazon’a katılarak geniş ziyaretçi ağından yararlanmaya çalışıyor. Satış rakamları artıyor. Ürünlerini satın alan kişilere kolaylıkla ulaştırırlar.

Amazon’un Online Alışverişteki Konumu

Amazon dünya çapında tanınan bir şirkettir ve bu da onu en popüler çevrimiçi alışveriş platformlarından biri haline getirmektedir. Amazon’un geliştirdiği Prime üyeliğiyle alışveriş avantajları daha da arttı. Üstelik Prime modeli ülkemiz dede bulunuyor.

Amazon’da Başarılı ve İstikrarlı Satış Nasıl Yapılır ? 

Yazımızda detaylı olarak okuyacağınız gibi Amazon ile satışa başlamanın ilk kuralı sistemin nasıl çalıştığını bilmektir. 

İlk olarak, öğrenme mantığı açısından Amazon FBA sistemi hakkında bilgi aktarmak gerekir. Şimdi bu konu hakkında kısaca bilgi veriyoruz. 

FBA Nedir? 

En kısa FBA tarifi Amazon tarafından yapılan referanstır. Satın alınan ürünlerin ilgililere Amazon aracılığıyla teslim edileceğini lütfen unutmayın. Ürünler Amazon depolarında barındırılmaktadır. Satın alma işleminin ardından depodan çıkan ürünler ilgili kişinin adresine gönderilir. 

Amazon FBA ile birçok avantajdan yararlanabilirsiniz. Ancak Amazon’da FBA ile satış yapmak için ilk yapmanız gereken bir Amazon hesabı oluşturup bu hesaba FBA özelliğini eklemektir. Bu süreçte kurallara uyarak işinize başlamanız özellikle önemlidir. 

Şirketler için Amazon’un bir parçası olmak, güvenilirlik ve prestije sahip olmak anlamına gelir. Bu nedenle şirketler Amazon’la satış yapmak için rekabet ediyor. Şimdi Amazon’da nasıl satış yapılacağına dair ince detaylardan bahsedelim. 

Amazon ile çalışmak isteyenlere yönelik ilk öneri ürün listesi oluşturup bu konuyla ilgili envanter çalışması yapmaktır. Yazımızın bir sonraki bölümünde envanter konusu daha detaylı ele alınacaktır. 

Ancak genel hatlarıyla ürün listelemelerinin ve envanterlerinin Amazon’un işine uygun şekilde entegre edilmesi gerektiğini bilmelisiniz. Bundan sonraki adım ise müşterilere gönderilecek ürünlerin hazırlanıp Amazon depolarına gönderilmesi olacak. 

Müşteri siparişlerinin ardından Amazon FBA’da sipariş gerçekleştirme süreci başlayacaktır. Müşteriye siparişe ilişkin gönderim yöntemlerine ilişkin gerekli bilgiler verilir. Bu bilgilerle ilgili en önemli şey takip numarasının doğru iletilmesidir. 

Ayrıca müşterilerin sorularına 24 saat cevap verebilmek, gelecekteki müşterilere referans olması ve güvenilirlik açısından da önemlidir. 

Bir müşteri, başkalarının yararına Amazon’dan alışveriş yaptıktan sonra yaşadığı deneyimi anlatıyor. Bu yorumlar sayesinde diğer potansiyel müşteriler hem satış yeri hem de ürün hakkında detaylı bilgi sahibi oluyor. 

Bu nedenle satışa sunduğunuz ürünün firmasına ve kalitesine ilgi duymanız önemliyken Amazon’da ilerlemeniz de önemlidir. 

Amazon’un işine katılan bir firma için en büyük avantajlardan biri ürünün paketlenmesine ve nakliyesine müdahale edilmemesidir. Tüm bu faaliyetler Amazon deposu tarafından yönetilmektedir. 

Paketleme ve nakliye sürecine dahil olmamak bir işletme için büyük bir rahatlamadır. Bir diğer önemli avantaj ise Amazon’un geniş lojistik ağından faydalanılmasıdır. 

Bu ve benzeri faydalar için doğru yönlendirmeyle işinizi kısa sürede büyütmeniz mümkün. Ürünlerin depolanması ve nakliyesi aynı zamanda maliyet tasarrufu anlamına da gelecektir. Ayrıca zaman zaman ücretsiz kargo kampanyalarıyla da satışlarınızın arttığını görebilirsiniz.

Amazon Prime Nedir? ve Ne Gibi Avantajlar Sunar? 

Amazon Prime, müşterilere sunduğu avantajların yanı sıra satıcı segmentine yönelik birçok faydalı özellik de sunuyor. Bunlardan en dikkat çekeni Amazon Prime’a dahil bir şirketin müşterilerine bir veya iki günlük sınırsız kargo hakkı sunması. 

Öte yandan benzer özellikler sunan firmalarla karşılaştırıldığında Amazon, bünyesinde barındırdığı firmalar konusunda hem kargo hem de ek maliyetler konusunda daha cömert gibi görünüyor. 

Amazon İşletmenize Ne Gibi Faydalar Sağlıyor? 

Yazımızın başında da anlattığımız gibi Amazon’da satış yapmak için yapmanız gereken ilk şey gerekli şartları yerine getirmektir. Koşulları yerine getirmek için bazı engelleri aşmanız ve sonuçlara ulaşmanız gerekecek. 

Ancak şunu da belirtmeliyiz ki bu engeller çözülemeyecek kadar zor değil. İşinin ehli olan ve müşterilerine güven vermek isteyen firmaların günlük olarak uyması gereken belli kurallar olduğunu söyleyebiliriz. 

Amazon iş yapısına katılmak isteyen şirketler doğal olarak ne gibi avantajlar elde edebileceklerini ve ne gibi dezavantajlara düşebileceklerini tam olarak bilmek isterler. Amazon’da satış yapmanın avantajları aşağıda listelenmiştir. 

Müşterilerin ürün satın aldığı şirket Amazon bünyesinde yer aldığından güvenilir satın almaların merkezi haline gelir, 

Profesyonel hizmet Amazon tarafından sağlanmaktadır 

Nakliye ve paketleme gibi işlemlerle uğraşmanıza gerek kalmayacak. Lojistik hizmetini doğrudan alırsınız, 

Yeni kurulmuş bir firma olsanız bile müşteri kitleniz hazır olacaktır. 

Bu yazımızda 2024 yılında amazon üzerinde başarılı bir satış nasıl yapılır bundan bahsettik. Bunun gibi detaylı yazılar için bizi takip etmeyi unutmayın. Eğer amazon üzerinde satışa başlayacak fakat satacak ürün bulma konusunda zorlanıyorsanız diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?