Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 5 KİŞİ !

Amazon SEO nedir? Amazon SEO ipuçları

E-ticaret pazar yerleri arasında en iyi yazılım altyapısının sahibi olan Amazon’da satıcılar, ürün listelemelerinde bu kurallara dikkat ediyorlar. Amazon’da da arama motoru optimizasyonları ile ön sıralara çıkmak mümkün. Peki Amazon SEO nedir? Amazon SEO nasıl yapılabilir?

Amazon SEO nedir?

Amazon ve Etsy, Trendyol ve diğer pazar yerlerinde de bir arama butonu bulunur. Tıpkı google ya da diğer arama motoru algoritması gibi çalışan bu butonlarda satıcılar da öne çıkmak için bazı çalışmalar gerçekleştirir. Amazon, kendi arama motorunun öne çıkarma özelliklerinden bazılarını duyururken bir kısmını da gizlediği düşünülüyor.

Amazon SEO’da bilinen en etkili teknikler ise genellikle anahtar kelimeler, başlık, fotoğraf, açıklamalar, dönüşüm oranı, yorumlar, doğru kategorilendirme ve arama terimleridir.

Bu noktada, Google SEO ve Amazon SEO’nun birbirinden ayrılması son derece önemlidir. Çünkü Amazon arama motoru, Google’dan farklı olarak kullanıcılar tarafından farklı bir amaçla kullanılıyor. Yani google üzerinden arama yapan on kişiden belki de 5’i bir şey satın almak için değil, bilgi edinmek için arama yapar. Ancak Amazon arama motorunu kullanan ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun niyeti ürünü satın almaktır.

Amazon SEO nasıl yapılır?

Amazon’da bir mağaza sahibinin SEO çalışmalarıyla ürününü öne çıkarması muhtemeldir. Amazon SEO’da ilk olarak yapılacak olan şey satılacak ürün için bir anahtar kelime araştırması yapmaktır. Ancak daha öncesinde değindiğimiz gibi, Amazon SEO ve Google SEO birbirlerinden farklıdır. Bu nedenle Google Search Console ya da benzeri bir SEO anahtar kelime aracı yanıltıcı olabilir.

Anahtar kelimeler

Amazon’da anahtar kelime araştırması yapmak için tamamen buna uygun olarak üretilmiş yardımcı eklentileri kullanılabilir. Örneğin Seller Labs ya da Viral Launch, Amazon’daki ürünler için anahtar kelimeler sağlamaktadır. Bu uygulamalarla ürünün hangi kelimelerle aratıldığı bulunabilir.

Viral Launch uygulaması aynı zamanda bir rakip analizi yapılmasına da yardımcı olur. Anahtar kelime çıktıları bir yandan da puanlandırma sistemiyle ne kadar rekabet edildiği konusunda fikir verir. Örneğin “Kırmızı Kupa” kelimesi 500 puan, “Kırmızı Porselen Kupa” kelimesi ise 900 puan almışsa, “Kırmızı Porselen Kupa” kelimesinde rekabet etmek daha kolaydır. 1000’e kadar yapılan bu puanlandırma sistemi mağaza sahiplerine büyük bir kolaylık da sağlıyor.

Anahtar kelimeler; özellikle başlıkta ve açıklamalarda özenli olarak kullanılmalıdır.

Ürün başlığı

Ürün başlığı genel olarak ürünün kendisini öz bir şekilde anlatmalıdır. 150 ila 200 karaktere kadar çıkabilen ürün başlıkları için genel olarak 80 karakter kullanılması tavsiye ediliyor. Başlıkta özel karakterlerin kullanılmaması, sayıların rakamlarla girilmesi ve öznel ifadelerin bulunmaması gerektiği Amazon’un kendi yayınladığı rehberde yazıyor. Başlıkların kullanıcılar için anlaşılır olması ayrı bir öneme sahiptir.

Ürün fotoğrafı

Ürün fotoğrafları, Amazon için oldukça önemli bir kriterdir. Amazon’da Buybox’a giren pek çok ürünün ilk fotoğrafının beyaz arka planı olan net ve kaliteli olduğu tespit edildi. Amazon, satıcılarına 6 görsel ve 1 video seçeneği sunuyor. Bu nedenle ilk görselin beyaz arka planda ve ürünün kendisinden başka bir şeyin olmadığı bir görsel olması önemli.

İkinci ürün görselinin açıklamalı ve tanıtıcı olması, müşterilere bir albeni oluşturacaktır. Diğer görsellerin ise ürünün kullanım alanı ve ürünün farklı açılardan çekilmiş halleri olması artı puan olarak satıcıya yansıyacaktır.

Ürün açıklaması

Ürün açıklaması, kısa ve öz bir şekilde ziyaretçiye ürünü anlatmalıdır. Ürün açıklamalarında anahtar kelimeler de kullanılmalıdır. Ürün açıklamasının kopya içerik olmaması ve özgün bir şekilde yazılması, satıcıyı öne geçirebilir.

Dönüşüm Oranı

Dönüşüm oranı yani ürünün görüntülenme oranı ile satın alınma oranının ortalaması, Amazon için en önemli kriterlerin başında geliyor. Ürün sayfası SEO uyumlu olmasa bile dönüşüm oranının yüksek olması, Amazon için öne çıkarma için yeterli bir sebep olabilir. Bu nedenle ürünü öne çıkaracak reklamlar, indirimler düzenleyerek etkili bir dönüşüm oranı elde etmek, SEO’ya çok yardımcı olacaktır.

Müşteri yorumları ve kategorilendirme

Müşteriler genellikle yorum yapmaya pek yanaşmazlar. Ancak Amazon ve diğer pazar yerleri, yorumlar sekmesini önemsemektedir. Bu nedenle yorum alabilmek için bazı aksiyonlar almak gerekebilir. Müşteri yorumları yönetimiyle alakalı olarak detaylı bilgi için blog yazımıza göz gezdirebilirsiniz.

Ürünün doğru kategoriler altında olmaması, Amazon tarafından içeriğin “alakasız” olarak işaretlenmesine neden olacaktır. Ürün kategorilendirmesinde benzer ürün araştırmaları sonucunda doğru kararlar alınmalıdır.

Arama terimleri

Arama terimleri, müşterilerin görmediği yani arka planda yer alan anahtar kelimelerdir. Satıcı, arka planda Amazon’a ürününü kimlerin arayabileceğini kelimelerle anlatır. Örneğin bir fındık kıracağı satan mağaza sahibi, arka planda Amazon’a ekstra olarak “fındık kırıcı, fındık kırma aleti, kabuklu kuruyemiş” gibi ekstra kelimeler yazar.

Bu kelimelerin arasına herhangi bir noktalama işareti girmek gerekmemektedir çünkü metni algoritma değerlendiriyor. 200 karakter sınırı olan arama terimlerinin doğru ve etkili bir şekilde kullanılması için yine anahtar kelime araçları kullanılabilir.

Terimlerin; ürünün ne işe yaradığı, hangi problemlerin ürünle giderilebileceği, problemlerin çözümü, yaygın yazım yanlışlarıyla ifade gibi kelimelerle girilmesi sayesinde oluşan çeşitlilik daha fazla insana ulaşmaya yardımcı olur. Bu da dönüşüm oranına olumlu etki edebilir.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?