Nisana Özel TAM %60 İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON GÜN SON FIRSAT !

Akıllı telefonla evde ürün fotoğrafı çekmek için rehber

Ürün fotoğrafı, ürünü sattıran en önemli unsurlardan biridir. Ürünün net, anlaşılır ve kaliteli bir fotoğrafı yoksa kullanıcıların büyük çoğunluğu ürünü almaya yanaşmazlar. Çünkü fotoğraf, kanıtlı bir belge niteliğindedir ve fiziki mağaza etkisi göstermek için e-ticaret markalarının elindeki en büyük kozdur.

Ürün fotoğrafı çekmek için belirli bir ücret karşılığında kameraman kiralanabilir. Ancak sektöre yeni giren girişimciler için bu büyük bir masraf olacaktır. Yazımızda, evden, akıllı telefon aracılığı ile ürün fotoğrafçılığının nasıl yapılabileceğine dair bir rehber hazırladık.

Evde ürün fotoğrafı çekmek

Girişimciler için her ekstra masraf başka bir zorluk anlamına gelir. Ürün fotoğraflama da bu masrafların arasında yer alıyor. Elimizin altındaki akıllı telefonlar ve kameraları varken neden fotoğrafçıya para vereyim diye düşünen binlerce girişimci var. Haksız sayılmazlar çünkü eldeki imkanlarla artık profesyonel ya da profesyonele yakın çekimler yapmak eskisinden daha kolay.

Ufak birkaç tüyoyla ürün fotoğraflarını nasıl çekebileceğinize dair hazırladığımız rehbere başlamadan önce bir ihtiyaç listesi hazırladık;

  • Akıllı telefon
  • Beyaz bir zemin
  • Bol ışık alan bir oda
  • Yansıtıcı
  • Masa
  • Telefon tripodu
  • Lightbox ya da lightbox yerine geçebilecek beyaz kağıt, köpük vb.
  • Telefon için uzaktan kontrol kumandası
  • Bir fotoğraf düzenleme programı

1. Işık

Işık, kaliteli bir fotoğraf çekimi için neredeyse her şeydir. Kameradan sonraki en büyük ihtiyacınız ışık olacaktır. Ürün fotoğrafı çeken profesyoneller gibi kendinize set ışıkları almanıza gerek yok çünkü zaten dünyadaki en büyük ışık kaynağı bedava. Güneş ışığı ya da doğal ışık kullanarak fotoğraflarınızı harika bir kalitede çekebilirsiniz.

Evin en bol ışık alan odasına geçin ve buraya bir masa kurun. Minik stüdyonuz artık bu odada olacak. Masayı pencerenin 90 derece yakınına kurun ve diğer ışık kaynaklarını açmayın. Ampul, flaş ya da benzeri herhangi bir ışık kaynağı fotoğrafınızın kalitesini bozacaktır.

Bunun yerine evinize giren ışığı yansıtarak her şeyi kontrol altına alabilirsiniz. İsterseniz profesyonel yansıtıcılar edinin, isterseniz beyaz köpük ya da kağıt gibi maddeler kullanın. Işığı yansıtarak ürününüzün etrafındaki gölgeleri temizlemeniz gerekiyor.

İyi ışık kullanımı sayesinde ürününüz çok net olacaktır. Işık kutusu gibi bir aparat kullanarak etraftaki farklı görüntülerden kurtulmaya odaklanın. Çünkü ürünü e-ticaret sitelerinde satacaksınız. E-ticarette müşteriler, estetik görüntüye değil ürünün kendisine para ödemeyi tercih eder. Ürünü olduğundan daha güzel göstermek ya da karmaşık arka planlarla ne olduğunu gizleyerek gözü yormak ticarette kabul görecek bir taktik değildir.

2. Titremeyi önle!

Fotoğraflardaki piksellerin ve netliğin en büyük düşmanı titreşimdir. İyi bir ürün fotoğrafının net olması gerekir. Titreşimi önlemek için elinizden gelen her şeyi yapmanız gerekir ve bunun tek yolu kamerayı elinize alarak çekmemektir. Mutlaka bir tripot kullanarak kameranızı sabitleyin.

Telefonunuzu sabit tutsanız bile yine de ekrana dokunarak çekim yapmanız gerekecektir. Bu kadarlık bir hareketten bir şey olmaz demeyin çünkü telefon ince bir yapıdadır ve her hareket fotoğrafı bozar. Bu nedenle hem art arda birkaç poz almak hem de telefonunuzun kamerasındaki deklanşöre uzaktan basabileceğiniz bir aracı kullanmanız daha etkili bir çekim yapmanızı sağlar.

3. Zoom yapma, lens kullan!

Çok küçük ya da çok büyük ürünleri olan e-ticaret girişimcilerinin telefon kameraları her boyuta yetişemeyebilir. Ancak buna da bir çözüm var elbette. Ürünü tam olarak algılaması için zoom yapmak kaliteyi düşürür. Bu sebeple telefona ekstra bir lens takmak çok daha iyi sonuç verecektir.

4. Açı, boyut ve düzenleme

Kameranın açısı, ürünün tamamını içermelidir. Birkaç açıdan fotoğraf almak e-ticaret fotoğrafçılığı için gereklidir. Ürünü 15 dereceyle fotoğraflamak ve bu fotoğrafı ana fotoğraf yapmak en iyi sonucu verecektir. Amazon, bu açıdan çekilmiş ana fotoğrafları daha fazla öne çıkarıyor.

Fotoğrafın boyutu en önemli noktalardan biri. Çünkü fotoğrafın her ortama uyumunun yanında kapladığı yer ve kalite de SEO için önem taşır. Fotoğrafı en az 70 KB en fazla 2 MB olarak boyutlandırmak gerekiyor.

Ürün fotoğrafınızı kamerayla çektikten sonra hemen moraliniz bozulmasın. Arka plan sandığınızdan daha gri çıkabilir ki bu durum çok normaldir. Arka planı tamamen ortadan kaldırmak için Photoshop benzeri bir program kullanarak hızlıca sonuç alabilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?