Bayrama Özel %50' ye Varan İndirim

Gün
Saat
Dakika
Saniye

SON 1 KİŞİLİK FIRSAT !

2022’de trend olacak ürünler ve ürün inovasyonu

E-ticaret hacminin 2022 senesinde daha da genişleyeceği öngörülüyor. Peki 2022’de hangi ürünlerin daha fazla satış potansiyeli var? Girişimciler, bu ürünleri öne çıkarmak için ürün inovasyonundan faydalanabilir mi? Ürün inovasyonu nedir ve nasıl yapılabilir?

Ürün inovasyonu nedir? Nasıl yapılır?

E-ticaret doymuş bir alan gibi görünebilir ancak derinlemesine bir araştırma ile hala pek çok ihtiyacın karşılanmadığı görülebilir. En basitinden bir telefon kabı bile pek çok şekilde geliştirilebilir. Mevcuttaki ürünü geliştirmek, daha uyguna üretmek ve daha işlevsel hale getirmek, ürü inovasyonunun tanımını oluşturur. Ürün inovasyonu konusuna yine telefon kabı örneğinden bakacak olursak; ilk adımda üründen beklentinin ne olduğu anlaşılmalıdır.

Bir telefon kabının, koruyucu sağlam bir malzemeden olması ancak telefonu kullanmayı zorlaştırmaması ve hafif olması ve tasarımının güzel bir görünüm sağlaması gerekir. Hem hafif, hem sağlam, hem şık hem de koruyucu özellikli bir telefon kabı nasıl yapılabilir? Mevcuttaki telefon kaplarını daha hafif ancak elastik bir malzemeden üretmek inovasyon anlamında bir adımdır. Ya da telefon kabına kişisel tasarım seçeneği eklemek, kart taşıyıcı bir cep eklemek veya kamera koruyucu bir aparat yerleştirerek de inovasyon anlamında bazı adımlar atılabilir.

Kısaca ürün inovasyonu ürüne;

  • Hız,
  • İşlev,
  • Çoklu kullanım,
  • Ergonomik,
  • Tasarım,
  • Çevre dostu,
  • Düşük maliyet,
  • Sağlamlık

gibi artılar sağlamalıdır. Ürün inovasyonunda öncelik sadeliğe gitmek olmalıdır. Ürün inovasyon fikirleri edinmek için ise en önemli kaynak, kullanıcı yorumlarına bakmaktır. Ürünün satıldığı tüm mecralardaki olumsuz yorumlar, inovasyon için fikir oluşturabilir. Bu sayede farklı bir ürün piyasaya sürerek rakiplerin önüne geçmek mümkün.

2022 senesinde niş ürünler e-ticarette daha fazla satış alacak ürünler kategorisinde olabilir. Niş ürünlerin bir özelliği de üzerinde inovasyon yapılmasının kolaylığıdır. 2022’de öne çıkacak ürünler ve inovasyon fikirlerine göz atalım.

İnovatif ürünler; sade, kullanışlı, göz alıcı veya daha sağlam üretilebilirler.

2022 yılında trend olacak ürünler

E-ticaret hacminin daha da genişleyeceğ ve tüketicilerin daha kişiselleştirilmiş niş ürünleri tercih edeceği bir yıl olacağa benziyor. 2022 yılında büyüyeceği tahmin edilen ev ürünleri, pet ürünleri, gezi ve spor ürünleri ve moda göre kıyafet sektörlerine yaratıcı ve çözüm odaklı ürünlerle giriş yaparak seneyi büyük kar ile bitirebilirsiniz.

Ev dekorasyon ürünleri

Özellikle ev dekorasyonu pandemiden sonra daha fazla ilgi gören bir alan oldu. Duvar tablosundan biblolara, ergonomik sandalyelerden düzenleyici raflara kadar pek çok ev dekorsyon ürününe olan ilgi arttı. Sebebi ise elbette karantina ve sonrasında evden çalışmaya geçen çalışan kesim oldu. Bazı firmalar hala evden çalışma sistemini devam ettiriyor, bu da insanların evlerini daha şık görmek için çabalamaları sonucunu doğuruyor.

Evcil hayvan ürünleri

Pandemi ile beraber gelen diğer bir durum da evcil hayvanların yaygınlaşması oldu. Bu artışın yanında evcil hayvanlar için üretilen ürünlerin skalası genişledi. Daha sağlam oyuncaklar, daha sağlıklı ve çeşitli mamalar ve daha inovatif hayvan temizlik ürünleri için rekabet artarak fiyatlar da buna oranla düşmeye başladı. Bu noktada ihtiyacın büyümesi ve talebin yüksek olması, e-ticaret yapan girişimciler için oldukça önemli bir fırsat.. Örneğin, köpeklerini yıkamakta zorlananlar için banyo fayansına yapıştırılan bir ürünle hayvanın ödül maması ile oyalanması sağlanabilir. Bunun yanında köpeğe özel şampuan sekmesi olan duş başlıkları ve daha ergonomik tırnak makaslarına büyük ihtiyaç var. Tüy toplayıcı alternatifleri de büyük ilgi görüyor.

Spor ürünleri ve spor giyim

2022’de ihtiyacın artacağı diğer bir ürün kategorisi ise spor giyim ve eşyaları olacak. Rahatlığı ve şıklığı ile eskisinden daha fazla tercih edilen spor giyim moda dünyasında artık gündelik yaşama adapte edilecek. Bunun yanında daha dayanıklı ve daha kullanışlı spor kıyafetleri de ilgi görecek. Mesela tırmanış veya doğada yürüyüş yapanlar için ayaklarını dikenlerden koruyacak bir pantolon paçası tasarlanabilir. Yıpranmayan kumaşla beraber pantolon paçalarına eklenecek iplerle paçalar ayakkabıya sabitlenebilir, bu da pantolonun yukarı çıkmasını önler ve ayak bilekleri koruma altına alınır. Yalnızca kıyafet de değil, kamp malzemelerini götürmeyi kolaylaştıracak daha hafif ve kullanışlı ürün tasarımları da ilgi görecektir.

Günlük moda göre kategorilendirme çalışması

Kıyafetlerin kendisinde değil, ancak kombin şeklinde büyük yenilikler gelecek. Hatta ayak sesleri şimdiden gelmeye başladı. Fiziksel mağazalarda manken üzerindeki ürünler artık “Shop the look” yani “Kombini satın al” adı altında yan yana sergileniyor. E-ticarette ise “günlük mod” adı ile “sevimli” veya “şık” ya da “gotik” gibi tarzlar kategorilendiriliyor. Bu sayede bireylerin kendi tarzlarını yansıtan ya da kendine bir tarz oluşturmak isteyen müşterilere kolaylık sağlanıyor.

2022 senesinde bu gibi niş ürün kategorilerinde farklı inovatif fikirler ile markanızı öne çıkarabilirsiniz.

Bu kitap seni e-ticaret markanı kurmanda yardımcı olacak.

Sıfırdan E-Ticaret Markanı Kur

KENDİ MARKANI YARAT

E-ticaret dünyasına adım atmak isteyen girişimcilere yönelik kapsamlı bir kaynaktır. Bu rehber, temel adımlardan ileri stratejilere kadar geniş bir yelpazede bilgi sunar.

Nasıl Başlayabilirim?

E-Ticarete başlamak istiyor ancak nereden başlayacağınız konusunda fikir sahibi değilseniz, telefon numaranızı bırakın sizi arayalım.

Aradığınızı bulamadınız mı ?